Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Który chleb jest najzdrowszy. Zobacz, na co zwracać uwagę

(acha)
Receptura chleba to podstawowy dokument technologiczny, który określa skład wyrobu, cechy jakościowe i wartość żywieniową pieczywa
Receptura chleba to podstawowy dokument technologiczny, który określa skład wyrobu, cechy jakościowe i wartość żywieniową pieczywa DiGiTouch
Zasada produkcji chleba jest prosta - im mniej składników w chlebie, tym lepiej. Najzdrowszy jest ten wyrobiony z mąki, wody, zakwasu lub drożdży.

Dawniej chleby w niczym nie przypominały tych współczesnych, były płaskie i wypiekano je w popiele. Dzisiejszy wygląd zawdzięczają w większości Polskiej Normie, która dopuszcza wypiekanie pieczywa w dowolnych kształtach i wielkości.

Paradoksalnie dawniej o wiele łatwiej było też o chleb ekologiczny. Był bowiem wypiekany w domach, a do jego produkcji używano mąki zrobionej ze zboża z własnego pola, niczym nie nawożonego i czystego. Dzisiaj rodzajów pieczywa jest znacznie więcej, jednak nie każde z nich można nazwać ekologicznym.

Które więc warto wybierać, by było najzdrowsze i byśmy mieli pewność co do jego jakości? Przede wszystkim takie, które jest wyrabiane zgodnie z tradycyjną recepturą, bez dodatku "ulepszaczy" smaku i zapachu, bez konserwantów i spulchniaczy. Chleb zdrowy i ekologiczny to chleb wyrobiony z mąki, wody, zakwasu lub drożdży.

Żaden z produktów, z których piecze się chleb, nie powinien być też skażony chemią - począwszy od mąki zrobionej z ziarna wolnego od nawozów, pestycydów i maszynowych spalin, skończywszy na tradycyjnie przygotowanym zakwasie.

Obecnie w Polsce powstaje coraz więcej piekarni wypiekających ekologiczne pieczywo. Są to zwykle firmy, w których stawia się na jakość, a nie na ilość. Co nie oznacza, że w pozostałych piekarniach nie można kupić zdrowego pieczywa. Bowiem każda szanująca się piekarnia powinna zapewniać swoim klientom jakość zdrowotną wyrobów, czyli HACCP (Analiza Zagrożeń i Krytyczne Punkty Kontroli). Każdy produkt powinien być również oparty o recepturę, a więc podstawowy dokument technologiczny, który określa skład wyrobu, cechy jakościowe i wartość żywieniową pieczywa. Na każdy gatunek pieczywa przypada odrębna receptura, do której piekarz musi się stosować, by jego wyroby można było uznać za zdrowe. Poza tym piekarnie podlegają kontroli sanepidu, który sprawdza m.in. czy do pieczywa nie dodaje się niedozwolonych substancji.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska