Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kulisy afery korupcyjnej w PE. Kim są Eva Kaili, Pier Antonio Panzeri i inni bohaterowie skandalu „Katargate”?

OPRAC.:
Adam Kielar
Adam Kielar
Grecka europosłanka Eva Kaili jest jedną z głównych bohaterek afery korupcyjnej w Parlamencie Europejskim.
Grecka europosłanka Eva Kaili jest jedną z głównych bohaterek afery korupcyjnej w Parlamencie Europejskim. euranet_plus / Flickr / CC BY-SA 2.0
Były wizyty w nocnych klubach, wakacje na jachtach, wycieczki do Kataru i wystawne życie. Jest mała cela w brukselskim areszcie. Tak wygląda teraz życie Evy Kaili, byłej wiceprzewodniczącej Parlamentu Europejskiego. „Financial Times” opisuje kulisy afery korupcyjnej w PE, w której grecka europosłanka jest jedną z centralnych postaci.

Kim jest Eva Kaili?

44-letnia Kaili zaczęła bogatą karierę dwadzieścia lat temu, gdy została radną jej rodzinnego miasta Saloniki z ramienia lewicowej partii PASOK. Szybko rozpoczęła współpracę z późniejszym wicepremierem Grecji, Evangelosem Venizelosem. Dzięki niemu została prezenterką wiadomości najstarszej greckiej prywatnej telewizji Mega TV.

Przyszła wiceprzewodnicząca Parlamentu Europejskiego była widywana w modnych lokalach w Atenach, w towarzystwie biznesmenów, celebrytów i szefów firm medialnych. Często towarzyszył jej wówczas rosyjsko-grecki oligarcha, były członek Dumy Państwowej Ivan Savvidi.

W 2007 roku dostała się do parlamentu. Posłanką byłą do 2012 roku. Dwa lata później została deputowaną do Parlamentu Europejskiego, reelekcję uzyskała w 2019 roku. W styczniu 2022 r. został wybrana wiceprzewodniczącą PE. Jej współpracownicy nazywali ją „Królową Elżbietą”.

Afera „Katargate”

W grudniu ubiegłego roku została aresztowana, jako jedna z głównych postaci afery korupcyjnej w Parlamencie Europejskim. Według śledczych, przedstawiciele władz Kataru i Maroka mieli płacić łapówki w zamian za korzystne działania na rzecz ich państw. W przypadku Katarczyków chodziło o powstrzymanie się od krytyki dotyczącej przygotowań do mundialu, szczególnie warunków pracy robotników.

Z kolei Marokańczycy mieli kupować sobie poparcie dla uznania spornego terytorium Sahary Zachodniej oraz lobbować na rzecz rybołówstwa. Zarówno Rabat, jak i Doha zaprzeczają tym oskarżeniom.

Była wiceszefa PE jest tylko jedną z grupy osób, które zostały aresztowane w związku z aferą w Parlamencie Europejskim. „Financial Times” opisał szczegółowo, w jakich okolicznościach doszło do zatrzymań.

Aresztowania w sprawie afery

Belgijska policja najpierw aresztowała partnera Evy Kaili i ojca ich dziecka, Francesco Giorgiego, oraz dwie inne osoby, w tym Włocha Piera Antonio Panzeriego, byłego europosła. Według prawnika Kaili, potem „znalazła” 300 tys. euro w gotówce w domu. Pieniądze miały należeć do Panzeriego, europosłanka umieściła je w walizce i poprosiła jej ojca, Alexandrosa, który opiekował się jej 2-letnią córką, by zawiózł je do jednego z hoteli, gdzie „znajomy” Panzeriego miał je odebrać.

Policja, która obserwowała całą sytuację, zatrzymała ojca wiceprzewodniczącej PE, ale wkrótce potem zwolniła. Sama Kaili została aresztowana in flagranti, co pozwoliło unieważnić jej immunitet i postawić w stan oskarżenia. Zarzuty dotyczą korupcji, prania pieniędzy oraz udziału w grupie przestępczej. Grecka eurodeputowana trafiła do aresztu, gdzie ma być rzekomo „torturowana”, jak przekonuje jej prawnik.

Oprócz Kaili, Giorgiego i Panzeriego, zatrzymano również Lucę Visentiniego, dyrektora generalnego Międzynarodowej Konfederacji Związków Zawodowych oraz Niccolo Figę-Talamancę, szefa jednej z organizacji działającej na rzecz praw człowieka. Ten pierwszy został zwolniony, ale pozostali usłyszeli zarzuty. Policja zabezpieczyła około 1,5 mln euro w gotówce w mieszkaniach Kaili i Panzeriego.

Figa-Talamanca, który dzieli biuro z Panzerim, odrzuca zarzuty. Giorgi częściowo przyznał się do zarzucanych mu czynów. Prokuratorzy wystąpili do Parlamentu Europejskiego o uchylenie immunitetu dwóm kolejnym eurodeputowanym. Są to Belg Marc Tarabella oraz Włoch Andrea Cozzolino. Obaj odrzucają zarzuty.

Z kolei Panzeri poszedł na układ ze śledczymi i przyznał się do prowadzenia przestępczej działalności w zamian za obietnicę lżejszego wyroku. Aresztowano także jego żonę Marię oraz córkę Silvię. Obie czekają na ekstradycję do Włoch.

Afera "Katargate". Długie śledztwo

Śledztwo w tej sprawie trwa od miesięcy. Panzeri był na oku policji, odkąd, według śledczych, służby otrzymały informację wywiadowczą o tym, że Maroko planuje wpływać na politykę UE. W domu Włocha w Brukseli zainstalowano kamerę i znaleziono tam 700 tys. euro w gotówce.

Panzeri, zdaniem prokuratury, miał też otrzymywać łapówki od Katarczyków. Razem z Giorgim zostali sfilmowani przez kamerę przemysłową, gdy udawali się na spotkanie z katarską delegacją na czele z tamtejszym ministrem pracy, Ali Bin Samikh al-Marrim. Na spotkanie Panzeri miał udać się z pusta torbą. Giorgi pracował wówczas dla Cozzolino.

Według materiałów ze śledztwa, cytowanych przez „FT”, Kaili także spotykała się z Katarczykami, dwukrotnie udała się na Półwysep Arabski. Próbowała umniejszać siłę rezolucji PE krytykującej Katar za nieprzestrzeganie praw pracowniczych, a także działała na rzecz zniesienia wiz dla mieszkańców emiratu, odwiedzających UE. Ostatecznie rezolucja faktycznie była słabsza w wydźwięku, choć dalej krytyczna. Głosowanie w sprawie wiz zostało przełożone po wybuchu afery. Do Kataru podróżował także między innymi Visentini.

Maroko działało przede wszystkim na rzecz porozumienia z UE w sprawie rybołówstwa. Umowę w tej sprawie sfinalizowano w 2019 roku. Z kolei w kwestii Sahary Zachodniej, w marcu 2022 roku plan autonomii dla spornego regionu został poparty przez Hiszpanię, co zakończyło długi spór.

Była przewodnicząca PE pod lupą śledczych

Eva Kaili już wcześniej była pod lupą unijnych służb antykorupcyjnych. W 2018 roku OLAF, unijna instytucja do walki z nadużyciami finansowymi, wszczęła postępowanie przeciwko Greczynce. Chodziło o przywłaszczenie pieniędzy na dojazd na sesje PE w Strasburgu w czasie, gdy Kaili miała przebywać w domu.

Prawnik byłej szefowej PE nie komentował tej sprawy, a OLAF poinformował jedynie, że zakończył postępowanie dotyczące dwójki europosłów.

Źródła: Financial Times, i.pl

Polecjaka Google News - Portal i.pl
od 16 lat

mm

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Kulisy afery korupcyjnej w PE. Kim są Eva Kaili, Pier Antonio Panzeri i inni bohaterowie skandalu „Katargate”? - Portal i.pl

Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska