Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kupiłam samochód, który zaraz się popsuł. Z dyżuru eksperta

(gm)
fot. Archiwum
Czytelniczka kupiła używany samochód, który po dwóch dniach uległ awarii. Pyta, jakie prawa jej przysługują w takiej sytuacji. Odpowiada Przemysław Sztejna, radca prawny z Kancelarii Radców Prawnych "Bujko & Sztejna".

- Podczas zakupu używanego 12-letniego samochodu osobowego odbyła się jazda próbna, a samochód obejrzał mój znajomy mechanik - mówi Czytelniczka. - Jednak osoba, która udostępniła mi samochód, nie była wpisana jako właściciel w dowodzie rejestracyjnym a także nie była wymieniona w umowie, którą mi przedłożono do podpisania. Po mojej interwencji, zjawił się właściciel samochodu, ale pieniądze w jego obecności zostały wręczone tej drugiej osobie. Po dwóch dniach samochód uległ awarii na trasie (prawdopodobnie jest zepsuty rozrząd). Czego i od kogo mogę żądać w związku z tą awarią? - pyta zmartwiona.

Ustalić właściciela

- W pierwszej kolejności ustalić należy osobę zobowiązaną do ewentualnej naprawy tj. właściciela samochodu - tłumaczy Przemysław Sztejna. - Fakt, iż samochód udostępniła inna osoba niż wskazana jako właściciel w umowie oraz że cena została zapłacona do rąk innej osoby (ale za pokwitowaniem właściciela zawartym w umowie lub innym oddzielnym dokumencie) nie oznacza, że wobec niej możemy kierować jakiekolwiek roszczenia. Istotne jest nie tylko to, że dana osoba figuruje w urzędowym dokumencie (dowodzie rejestracyjnym) jako właściciel, ale również to, że w ogóle posiada ona oryginał tego rodzaju dowodu. Oczywiście nie można wykluczyć sytuacji, gdy właścicielem pojazdu byłaby zupełnie inna osoba (wtedy mielibyśmy do czynienia z wadami prawnymi).W związku z tym, swoje żądania powinna pani kierować do osoby wskazanej w umowie i dowodzie rejestracyjnym.

Rękojmia za wady

Uprawnienia z tytułu awarii wynikające z ewentualnych wad w kupionym samochodzie reguluje instytucja rękojmi za wady. Trzeba jednak pamiętać, szczególnie w przypadku samochodu używanego przez wiele lat, iż nie każda awaria będzie wynikać z wad samochodu, a na przykład z normalnego zużycia materiałów (np.: zużycie klocków hamulcowych).

Ponadto, kupujący nie może wiedzieć o takiej wadzie w chwili zakupu (jeśli sprzedawca powie o wadzie, a mimo to dojdzie do transakcji, sprzedawca nie odpowiada za wady). Tym samym, ewentualna wada nie mogła ujawnić się podczas jazdy próbnej, a także nie mógł o niej wiedzieć mechanik oglądający samochód, a także kupujący nie mógł zostać o niej powiadomiony przed podpisaniem umowy. Dodatkowo, wada ta musiała już tkwić w sprzedawanym samochodzie, a nie wynikać z niewłaściwego użytkowania samochodu po zakupie (np.: nieprawidłowej obsługi biegów). Za wadę, uznamy taką, która zmniejsza wartość samochodu lub jego użyteczność ze względu na cel oznaczony w umowie albo wynikający z okoliczności lub z przeznaczenia rzeczy, jeżeli rzecz nie ma właściwości, o których istnieniu zapewnił kupującego, albo jeżeli rzecz została kupującemu wydana w stanie niezupełnym.

Zgłosić na piśmie

W przypadku sprzedaży rzeczy używanej i zakupu od osoby nieprowadzącej działalności gospodarczej, nie będzie miała zastosowania ustawa o szczególnych warunkach sprzedaży konsumenckiej. Jest to o tyle istotne, iż przepisy ustawy - Kodeks cywilny, przewidują m.in. inne terminy do zgłoszenia wady. Tym samym w przypadku, gdy okazałoby się, iż wada istniała w chwili zakupu (co jest bardzo prawdopodobne z uwagi na niewielkie odstępstwo czasu) oraz że tego rodzaju wada powodowałaby jednocześnie niższą cenę zakupu samochodu (samochód miałby niższą cenę na rynku), musi pani w ciągu jednego miesiąca, zawiadomić kupującego o wadzie (po tym terminie traci pani uprawnienie) i może żądać w pierwszej kolejności obniżenia ceny lub usunięcia wad (naprawy samochodu), a następnie, gdyby sprzedawca nie usunął niezwłocznie awarii może pani odstąpić od umowy (zwraca pani samochód za jednoczesnym zwrotem zapłaconej ceny). Ponadto, kupujący może żądać naprawienia szkody poniesionej wskutek istnienia wady. Roszczenie z tytułu rękojmi najlepiej zgłosić na piśmie, listem poleconym, za potwierdzeniem odbioru. Uprawnienia z tytułu rękojmi za wady fizyczne wygasają po upływie roku licząc od dnia, kiedy rzecz została kupującemu wydana.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska