Trochę wody dla ochłody
Kurtyny wodne już chłodzą gorzowian podczas upałów. Specjalne urządzenia, które rozpraszają strumień wody jak pióropusz, tworząc przy tym drobną wodną mgiełkę, każdego roku cieszą się ogromną popularnością wśród mieszkańców, a najchętniej korzystają z nich dzieci.
- Dla dzieci to jest fajna atrakcja, dlatego chętnie przychodzę tu z wnukami. Mogą się popluskać w samym środku miasta. - Skorzystanie z wodnej kurtyny to dobry sposób na upał, bo przynosi ulgę w te najgorętsze dni roku. - Mam problemy z ciśnieniem, więc przyszłam się odrobinę orzeźwić wodną mgiełką, bo ten skwar jest nie do wytrzymania - mówią gorzowianie, których spotkaliśmy przy kurtynach ustawionych w centrum miasta.
Zobacz, jak chłodzą się mieszkańcy!
Gdzie można się ochłodzić?
Najwięcej okazji do ochłodzenia będą mieć właśnie mieszkańcy spacerujący w centrum miasta. Kurtyny wodne stanęły bowiem w kilku punktach ścisłego śródmieścia. Orzeźwić się chłodną bryzą można również przy dworcu kolejowym oraz na bulwarze wschodnim.
- W związku z prognozowanymi upałami w ciągu najbliższych dni, miasto uruchamia kurtyny wodne. Zostały one ustawione przy murach obronnych na przeciwko dawnej łaźni, na skwerze przed dawnym Empikiem oraz na placu katedralnym. Dwie kolejne znalazły się na bulwarze oraz przy dworcu kolejowym - mówi Wiesław Ciepiela, rzecznik gorzowskiego magistratu.
Mają działać w zależności od pogody
Czas działania kurtyn będzie elastycznie dostosowywany do warunków pogodowych. Będą chłodzić mieszkańców w te dni, kiedy prognozowany jest upał, a więc gdy temperatura w cieniu przekracza trzydziestą kreskę na plusie.
- Najwyższa odczuwalna temperatura nie występuje w samo południe, jak się powszechnie uważa, tylko w godzinach popołudniowych, dlatego przynoszące ulgę w czasie upałów urządzenia będą funkcjonować od godziny jedenastej aż do godziny dziewiętnastej - dodaje Wiesław Ciepiela.
Co ważne, zapewnienie chłodnej bryzy mieszkańcom Gorzowa w upalne dni dzięki kurtynom nie jest kosztowne. Mgiełki w zależności od ciśnienia wody i ilości godzin pracy zużywają średnio 200-300 litrów na godzinę, co w przeliczeniu na złotówki daje koszt kilkunastu złotych dziennie.
Zobacz również:
Polacy opracowali lek na śmiertelną chorobę
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?