Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Lato Muz Wszelakich zaskakuje nas orkiestrą saksofonową. Na scenie letniej przed filharmonią zabrzmiały dźwięki znanych melodii

Wideo
od 16 lat
W sobotę (8.07) o godz. 19 na scenie amfiteatru przed filharmonią zielonogórską odbył się niecodzienny koncert promenadowy „Saxophonissimo”. Zagrał kwartet saksofonowy „Saxademus Quartet”, a po nim spora saksofonowa orkiestra.

Młodzi artyści

Kwartet tworzą studenci Akademii Sztuki w Szczecinie. Jego członkowie: Patrycjusz Pura – saksofon sopranowy, Blanka Król – saksofon altowy, Rafał Pikusa – saksofon tenorowy i Jianyu Feng – saksofon barytonowy, mają na swoim koncie wybitne osiągnięcia artystyczne czego potwierdzeniem są sukcesy odnoszone na licznych konkursach międzynarodowych w kraju i za granicą.

Zazdrościli mu sukcesu

Saksofon został zbudowany w 1840 roku przez belgijskiego konstruktora instrumentów Adolfa Saxa, pochodzącego zkayeczka Dinant w Walonii. Saksofon został opatentowany w roku 1846. Instrument ten zyskał wkrótce wielką popularność w Francji, a potem w Ameryce Północnej. Adolf Sax wcale nie miał początkowo z tego powodu powodów do radości, gdyż konkurenci produkujący instrumenty dla wojska, widząc, że prosta konstrukcja saksofonu wypiera ich produkty, systematycznie pozywali Saxa przed sądami. Saksofon składa się z metalowej rury w kształcie fajki (w przypadku saksofonu sopranowego - prostej), wyposażony jest w klapy i pojedynczy stroik, jak w klarnecie. Ponieważ stroik jest drewniany (specjalna trzcina) saksofon jest zaliczany do dętych drewnianych. Saksofony są budowane w różnych wielkościach, przy czym najpopularniejsze są: sopranowe (prosty kształt), altowe, tenorowe i barytonowe (posiadają zagiętą tzw. fajkę). Czasami do składu dochodzą także basowy i sopranino. Pozostałe są bardzo rzadkie i raczej traktowane jako osobliwości. Saksofony przyjęły się dobrze w muzyce klasycznej (np. w Bolero - Ravela czy Arlezjance - Bizeta), ale najlepiej prezentują się w orkiestrach jazzowych i dętych.

Basista z Kożuchowa

Dodatkowo kwartet wsparły na koniec występu zjednoczone siły saksofonowe tworząc Impressions Saxophone Ensemble m.in. z rzadko widywanym saksofonem basowym, na którym zagrał związany z Kożuchowem – Mirosław Jędrzejewski. Usłyszeliśmy m.in. dzieła Haendla, Albeniza, Moniuszki i Brahmsa.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska