Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Lek na nadciśnienie wycofany z aptek

AIP
Wycofanie partii leków wcale nie jest takie rzadkie jakby się mogło wydawać.
Wycofanie partii leków wcale nie jest takie rzadkie jakby się mogło wydawać. AIP
Główny Inspektor Farmaceutyczny wycofał z obrotu na terenie całego kraju jedną serię produktu leczniczego Karbis. Tabletki stosuje się do leczenia pacjentów z nadciśnieniem tętniczym.

Karbis stosuje się również do leczenia wspomagającego pacjentów z niewydolnością serca i zaburzoną czynnością skurczową lewej komory.

Wycofanie partii leków (z różnych powodów) wcale nie jest takie rzadkie jakby się mogło wydawać. Tylko w czasie ostatnich kilku miesięcy GIF taką decyzję podejmował kilka razy. Bywa, że taka decyzja związana jest na przykład z zanieczyszczeniem danej partii leku. Lek wycofuje się też w związku z wykryciem w opakowaniu ww. serii leku innego produktu leczniczego (kilka dni temu GIF wycofał z tego powodu partię leku Neurol 0,25). Czasem decyzja podyktowana jest ogólnymi dyrektywami tak jak to miało miejsce na przykład w przypadku doustnych leków przeciwgrzybicznych, preparatów zawierających ketokonazol, jak na przykład nizoral.

Wycofanie leków z aptek, hurtowni czy szpitali odbywa się automatycznie. Sytuacja się nieco komplikuje gdy lek został już przez pacjenta kupiony. Co do zasady leków kupionych w aptece zwrócić nie można. Ustawa Prawo Farmaceutyczne mówi, że produkty lecznicze i wyroby medyczne nie podlegają zwrotowi. Nawet jeśli lekarz popełnił błąd, na przykład zapisując inna dawkę leku, albo w przypadku gdy dany preparat wywołuje skutki uboczne. Ograniczenie prawa zwrotu leków i wyrobów medycznych do apteki wynika przede wszystkim z kwestii bezpieczeństwa, bowiem uniemożliwia ono wprowadzanie do ponownego obiegu preparatów zwróconych przez pacjentów. Przepisy przewidują jednak wyjątki od tego zapisu. W punkcie 6 ustawy czytamy: „przepis nie dotyczy produktu leczniczego i wyrobu medycznego zwracanego aptece z powodu wady jakościowej lub niewłaściwego ich wydania” (art. 96 ust. 5 i 6). W praktyce oznacza to, że w sytuacji wycofania leku przez GIF można lek zwrócić. Warto pamiętać, że wyroby medyczne zawsze reklamuje się w aptece, w której dokonało się zakupu. Aby łatwiej i skuteczniej dochodzić swoich praw, trzeba mieć ze sobą dowód zakupu (np. paragon). Apteka, do której lek został zwrócony, powinna go zniszczyć na własny koszt lub przerzucić ten obowiąze na dostawcę, w którego kupiła lek.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska