Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Lekarz odpowiada na pytania Czytelników dotyczące szczepień

spisała (tami)
Fot. Archiwum
Na pytania Czytelników odpowiada lek. med. Wojciech Perekitko, lekarz rodzinny z Kożuchowa.

- Rok temu kupiłam szczepionkę przeciwko grypie. Jednak nie zdążyłam się zaszczepić. Czy mogę wykorzystać taką szczepionkę do szczepienia w tym roku?
- Nie. Szczepionka jest ważna tylko na jeden sezon. Po pierwsze - ma swój okres ważności określony przez producenta, po którym nie wolno jej używać .Po drugie - szczepionka przeciwko grypie ma co roku inne właściwości. Jest odzwierciedleniem prognoz Światowej Organizacji Zdrowia typującej, która odmiana wirusa grypy zaatakuje ludzkość w danym roku. W związku z tym szczepionek z lat poprzednich nie można używać w roku bieżącym.

- Kupiłam szczepionkę przeciwko grypie. Przyniosłam ją do przychodni, a pielęgniarka odmówiła mi jej podania twierdząc, że nie może wziąć odpowiedzialności za tak przeprowadzone szczepienie. Czy pielęgniarka mogła mi odmówić szczepienia?
- Tak. Postąpiła słusznie. Szczepionka przeciwko grypie jest substancją biologiczną. Traci swoje właściwości jeśli będzie źle przechowywana i transportowana. Szczepionka przeciwko grypie powinna być przechowywana w temperaturze 2-8 st. C, a transportowana z zachowaniem tzw. "zimnego łańcucha". Jeśli personel medyczny ma podejrzenia, iż te zasady nie zostały spełnione, to ma prawo odmówić szczepienia. Rada ode mnie - za organizację szczepień ochronnych, zarówno obowiązkowych jak i zalecanych, są odpowiedzialni lekarze podstawowej opieki zdrowotnej. Aby prawidłowo przeprowadzić całą procedurę szczepienia, większość lekarzy sama organizuje transport oraz zapewnia właściwe warunki przechowywania szczepionek. To daje pewność prawidłowego wykonania szczepienia. Ogólna zasada - planujesz szczepienie ochronne? Ustal najpierw szczegóły ze swoim lekarzem.

- Jestem w ciąży. Czy mogę zaszczepić się przeciwko grypie?
- Tak. Kobiety w ciąży mogą szczepić się przeciwko grypie. Przypomnę tylko najważniejszą zasadę. Do szczepienia kwalifikuje tylko i wyłącznie lekarz. Proszę przed planowanym szczepieniem skontaktować się ze swoim ginekologiem lub lekarzem rodzinnym i w porozumieniu z nimi zaplanować szczepienie. Szczepionka przeciwko grypie jest szczepionką "nieżywą" , nie zawiera żywych wirusów, nie można po jej podaniu zachorować na grypę. Nie ma dowodów na to, iż może być w jakiś sposób niebezpieczna dla matki czy nienarodzonego jeszcze dziecka. Natomiast u kobiety w drugim i trzecim trymestrze ciąży występuje zwiększone ryzyko hospitalizacji z powodu grypy. Warto więc się zaszczepić.

- Czy szczepionka przeciwko grypie sezonowej chroni przed tzw. świńską grypą ?
- Niestety nie. Te dwie choroby wywoływane są przez różne odmiany wirusa grypy. Szczepionki przeciwko grypie zawierają inaktywowane (zabite) cząstki danego wirusa grypy i chronią tylko przeciwko infekcji wywołanej przez tego właśnie wirusa. Szczepionka przeciwko grypie sezonowej nie chroni przed zachorowaniem na tzw. świńską grypę.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska