Lekcja patriotyzmu, gra terenowa, marsz i debata w Czerwieńsku [ZDJĘCIA]

oprac. kali
Patriotyczne wydarzenia, organizowane przez LO w Czerwieńsku
Patriotyczne wydarzenia, organizowane przez LO w Czerwieńsku Archiwum LO w Czerwieńsku
Wszystkie rocznicowe wydarzenia upamiętniające walkę Polaków o wolność i niepodległość to wspaniała okazja do debaty i rozmów o historii, Polakach, przyszłości młodego pokolenia. Liceum Ogólnokształcące im. generała dywizji Stefana Roweckiego „Grota” z Czerwieńska przy wsparciu samorządu lokalnego oraz placówek edukacyjnych miasta było inicjatorem i współorganizatorem obchodów Narodowego Święta Niepodległości.

Oto relacja organizatorów patriotycznych wydarzeń:
Uroczystości towarzyszące 100. rocznicy niepodległej Ojczyzny podzielono na kilka etapów. W pierwszym etapie uczniowie klas drugich liceum wzięli udział w Lekcji Obywatelskiej prowadzonej przez aktorów Teatru Lubuskiego z Zielonej Góry. Lekcja patriotyzmu poświęcona była roli i miejscu współczesnego, młodego Polaka w społeczeństwie.
Drugi etap obchodów związany był z dwoma wydarzeniami. W Muzeum Wojskowym w Drzonowie kadeci liceum przeprowadzili grę terenową pod nazwą „Wolna i Niepodległa” dla uczniów szkoły podstawowej i gimnazjum z Czerwieńska oraz szkoły podstawowej z Leśniowa. Gra terenowa to wspaniała okazja do nauki historii poprzez zabawę. Uczestnicy gry podzieleni zostali na zespoły, które miały do wykonania zadania związane z historią naszej niepodległości oraz wiedzą ogólną.

Nie bez znaczenia było również to, że młodzież z różnych szkół miała możliwość wspólnego spędzenia czasu i rozmowy na temat zbliżającego się święta. Poprzez grę kształtowano umiejętności społeczne, takie jak współdziałanie w grupie, branie odpowiedzialności za siebie i innych, czy budowanie wzajemnego zaufania. Każdy uczestnik gry otrzymał pamiątkowy certyfikat potwierdzający udział w uroczystych obchodach 100. rocznicy odzyskania niepodległości. Po zmaganiach wszyscy wzięli udział w pikniku. A wszystko dzięki współpracy Liceum z Dyrektorem Muzeum Wojskowego w Drzonowie.

Zgodnie z tradycją liceum w czasie uroczystości Narodowego Święta Niepodległości uczniowie klas pierwszych składali ślubowanie na sztandar szkoły w obecności rodziców, nauczycieli i starszych koleżanek i kolegów. Tak ważne wydarzenie uświetniły eksponaty muzealne stanowiące odpowiednią do tego wydarzenia scenerię.

Główne uroczystości Narodowego Święta Niepodległości w ramach obchodów 100-lecia wolnej Polski odbyły się przy współpracy środowisk Czerwieńska, a w tym Burmistrza, Dyrektora Gimnazjum, Dyrektora Szkoły Podstawowej i Dyrektora Liceum odbyła się debata o patriotyzmie pt. „Oblicza współczesnego patriotyzmu”, w której wzięli udział zaproszeni goście z Burmistrzem Czerwieńska Piotrem Iwanusem na czele oraz uczniowie liceum, gimnazjum i szkoły podstawowej. Wprowadzeniem do debaty był krótki historyczny wykład dra Przemysława Góralczyka.

Uczniowie w czasie dyskusji przedstawili różne oblicza współczesnego patriotyzmu. Zastanawiali się nad tym, czy patriotyzm „zarezerwowany” jest tylko dla tych, którzy oddali życie w walce o swój kraj. Wynikiem zaciętej dyskusji okazała się interesująca konkluzja: w czasach pokoju możliwe jest bycie patriotą, bez konieczności walki. Każdego, kto jest dobrym człowiekiem, kochającym swój kraj i dbającym o swoją małą i dużą Ojczyzną można określić mianem patrioty.
Istotnym elementem uczczenia odzyskania niepodległości był „Marsz Stulecia” zorganizowany przez licealistów, podczas którego ulicami Czerwieńska przemaszerowała społeczność miasta. Wspólnie maszerowali „Samorządowcy”, przedszkolaki, młodzież ze szkoły podstawowej, gimnazjum oraz licealiści, a także przedstawiciele organizacji działających na terenie gminy. Marsz wyruszył z rejonu hali sportowej „Lubuszanka”, by dotrzeć do kościoła, gdzie nastąpiło połączenie z kompanią honorową wystawioną przez pododdziały 4 Zielonogórskiego Pułku Przeciwlotniczego z Czerwieńska.

„Naród i wojsko to jedno i nie może być żadnych między nimi rozgraniczeń” – tak pisał Stefan Grot-Rowecki, dlatego dalsze obchody naszego wspólnego święta nie mogły obejść się bez udziału żołnierzy. Dowódca kompanii honorowej poprowadził marsz na plac przed Pomnik Wdzięczności, gdzie odbył się Apel Pamięci prowadzony zgodnie z Ceremoniałem Wojskowym, w którym wziął udział również Burmistrz Czerwieńska. Apel zakończył się salwą honorową i złożeniem wieńców pod pomnikiem ku czci wszystkich, którzy oddali swoje życie za wolną i niepodległą Polskę.

Wspaniałym akcentem kończącym uroczystości pod pomnikiem było wspólne śpiewanie hymnu państwowego o symbolicznej godzinie 11:11. W ten sposób społeczność Czerwieńska wypełniała swoją patriotyczną powinność biorąc udział w wydarzeniach realizowanych w ramach obchodów 100. Rocznicy Odzyskania Niepodległości.
Podziękowania dla wszystkich, którzy poświęcili swój czas i umiejętności ku chwale wolnej i niepodległej Ojczyzny, złożył Burmistrz Czerwieńska Piotr Iwanus.

„Bóg – Honor – Nauka – Ojczyzna” stanowiące motto ze sztandaru Liceum Ogólnokształcącego im. gen. Stefana Roweckiego „Grota” w Czerwieńsku – Centrum Edukacji Mundurowej niech prowadzi Polaków przez kolejne stulecie Wolnej i Niepodległej Polski.

Zobacz wideo: Korowód niepodległościowy w Zielonej Górze

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie