Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Lekcje języka polskiego to też forma terapii. W powiecie nowosolskim powstają kolejne miejsca nauki polskiego dla uchodźców z Ukrainy

Eliza Gniewek-Juszczak
Eliza Gniewek-Juszczak
Pierwsza lekcja języka polskiego dla uchodźców z Ukrainy w SP nr 1 w Kożuchowie
Pierwsza lekcja języka polskiego dla uchodźców z Ukrainy w SP nr 1 w Kożuchowie Marcin Jelinek/Facebook
- Nie ma rzeczy niemożliwych. Oparta o wolontariat i dobrych ludzi nauka języka polskiego dla uchodźców z Ukrainy jest już faktem - podkreśla Marcin Jelinek, społecznik i radny z gminy Kożuchów. W Kożuchowie jest kolejne miejsce w powiecie nowosolskim, w którym zorganizowana jest nauka języka polskiego.

Nauka języka polskiego w Kożuchowie. Ruszyły lekcje

Marcin Jelinek, znany społecznik i radny z gm. Kożuchów nie ukrywa zadowolenia, bo udało się zrealizować kolejny pomysł w Kożuchowie. – Nie ma rzeczy niemożliwych – podkreśla. – Oparta o wolontariat i dobrych ludzi nauka języka polskiego dla uchodźców z Ukrainy jest już faktem.
Pierwsze zajęcia odbyły się w czwartek, 21 kwietnia w Szkole Podstawowej nr 1 i prowadziła je Barbara Wojdat.

– Na zajęcia przyszło blisko 20 osób, co potwierdza zapotrzebowanie na naukę. Całość od nas koordynuje Barbara Augustyniak, to dzięki jej wielkiemu zaangażowaniu udało się to ogarnąć i dopiąć do końca – dodaje M. Jelinek.

Będą działały dwie grupy. Dla mam, których dzieci są w przedszkolu zajęcia będą we wtorki, o godz. 12.30 w Centrum Kultury "Zamek" w Kożuchowie w sali 20. We czwartki lekcje będą o godz.16.00 w Szkole Podstawowej nr 1 im. Bolesława Krzywoustego w Kożuchowie.

Lekcje języka polskiego to też forma terapii. W powiecie nowosolskim powstają kolejne miejsca nauki polskiego dla uchodźców z Ukrainy
Pierwsza lekcja języka polskiego dla uchodźców z Ukrainy w SP nr 1 w Kożuchowie Marcin Jelinek/Facebook

Zapisy przyjmowane będą przed zajęciami lub w punkcie pomocy doraźnej przy parafii pw. Matki Bożej Gromnicznej w Kożuchowie w poniedziałek, środę i piątek, w godz. 16.00 - 18.00.

Nowe kursy języka polskiego w Nowej Soli. Współpraca Interiora i "Elektryka"

We wtorek, 26 kwietnia odbędą się pierwsze lekcje języka polskiego, które poprowadzi dwujęzyczna kadra z Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego "Elektryk". Każdy z kursów obejmie 30 lekcji. Zajęcia trwać będą 8 tygodni. My być sześć grup. W każdej grupie jest miejsce dla 15 osób. Łączna liczba miejsc wynosi 90.

- Zajęcia będą prowadzone w trybie rozmowy, aby uczestnicy mogli nauczyć się jak najwięcej. Pierwszeństwo mają osoby pracujące lub deklarujące chęć podjęcia pracy. Uczestnicy otrzymają bezpłatne podręczniki i pomoce dydaktyczne. Kurs będzie miał formę intensywnych zajęć, aby nauka języka była jak najszybsza - wyjaśnia Łukasz Rut, dyrektor ds. promocji i rozwoju w Parku Technologicznym Interior w Nowej Soli.

Lekcje odbędą się w budynku CKZiU przy ulicy Kościuszki 28. Cykl zajęć finansuje jedna z firm z Kostrzyńsko-Słubickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej w Nowej Soli. Partnerem technicznym kursu jest Park Technologiczny Interior w Nowej Soli, a merytorycznym jest Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego „Elektryk” w Nowej Soli.
Zapisy: tutaj link

Liceum im. K. K. Baczyńskiego w Nowej Soli. Pierwsze lekcje języka polskiego

Pierwszym miejscem w powiecie nowosolskim, w którym zaczęły się lekcje języka polskiego, było Liceum Ogólnokształcące im. K. K. Baczyńskiego w Nowej Soli. Na spotkanie 8 marca przyszło 56 osób, na drugim obecnych było już 106 osób. Obecnie sześcioro nauczycieli prowadzi zajęcia.

Lekcje są raz w tygodniu. Za każdym razem jest przygotowana kawa, herbata i ciastka. Jeden z członków rady rodziców wespół z hurtownią zadbał o 150 zeszytów, długopisów i ołówków.

Dyrektor szkoły Aleksandra Grządko ma w grupie 30 osób. – Atmosfera jest bardzo przyjazna. To głównie dorośli Ukraińcy. Przychodzą mamy z małymi dziećmi. Myślę, że większość z nich traktuje nasze spotkania też jako formę terapii. Zostają po zajęciach, rozmawiają o tym, co skłoniło ich do ucieczki, w jakich warunkach uciekali – opowiada.

Na prośbę szkoły Powiatowy Urząd Pracy przygotował przetłumaczone ulotki z namiarami na urząd oraz informacjami potrzebnymi podczas szukania pracy. Pracownicy PUP przygotowali też ankiety profilujące zawodowo. Spotkania w szkole są okazją do wymiany informacji o miejscach pracy.

CZYTAJ TEŻ:

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska