Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Lepiej już teraz zaplanuj rodzinne ferie. To się opłaci!

(oprac. kb)
Przed wyjazdem na ferie warto się również ubezpieczyć. Jest to ważne zwłaszcza z uwagi na charakter zimowych sportów. Choć sprawiają wiele przyjemności, to wiążą się z ryzykiem wielu kontuzji.
Przed wyjazdem na ferie warto się również ubezpieczyć. Jest to ważne zwłaszcza z uwagi na charakter zimowych sportów. Choć sprawiają wiele przyjemności, to wiążą się z ryzykiem wielu kontuzji. sxc.hu/svenic
Organizując wyjazd w grudniu, możesz zaoszczędzić nawet do 50 procent na zakupie wycieczki. Po sezonie głośnych bankructw biur podróży warto jednak wiedzieć, gdzie szukać noclegu i jak bezpiecznie go opłacić. Sprawdź!

Do ferii zostało jeszcze wiele czasu, ale tylko pozornie. Bo przecież zorganizowanie wyjazdu, szczególnie rodzinnego, wymaga wielu przygotowań. Aby ułatwić wybór, Europejskie Centra Konsumenckie opublikowały raport dotyczący ośrodków narciarskich w Europie w sezonie 2012/2013.

ZAPAMIĘTAJ
Raportu w języku polskim znajdziesz na stronie internetowej konsument.gov.pl

W badaniu przedstawiono bardzo wiele ośrodków, dzięki czemu coś dla siebie wybiorą i początkujący amatorzy sportów zimowych, i bardziej zaawansowani. Raport powstał w wyniku badania przeprowadzonego przez ECK w 26 krajach. Prezentuje zakres cenowy i infrastrukturę ośrodków oferujących możliwość uprawiania narciarstwa alpejskiego, biegowego oraz pod dachem. W sumie zebrano niemal 400 odpowiedzi. Przedstawiają ogólny obraz możliwości i cen, oferowanych w poszczególnych państwach.

ZACZNIJ OD PLANU

Jazda na nartach jest jednym z droższych sportów. Aby obniżyć koszty związane z zimowym wyjazdem, trzeba go dokładnie zaplanować. Oszczędzi Ci to i wydatków, i stresu.

1. Przede wszystkim dokładnie przemyśl, jak chcesz spędzić wolny czas.

2. Potem dostosuj miejsce pobytu do potrzeb swojej rodziny. Jeśli masz małe dzieci, niekoniecznie skorzystasz ze wszystkich wygód oferowanych przez najmodniejsze kurorty. W mniejszych miejscowościach ceny są niższe. Oferują też więcej prywatności.

3. Pod uwagę musisz wziąć też swoje narciarskie umiejętności. Początkującym w zupełności wystarczy niewielki stok.

4. Teraz dokładne przejrzyj i porównaj oferty pod względem cen. Sprawdź nie tylko koszt noclegów, ale również wyciągów czy wypożyczenia sprzętu.

5. Zadzwoń w parę miejsc, aby popytać o zniżki. Dowiedz się, jakie przysługują i jakie warunki trzeba spełnić, by je otrzymać. Pamiętaj, że informacje o wybranych ulgach nie zawsze są podawane w oficjalnych informacjach. Dlatego niekiedy opłaca się zadzwonić lub wysłać mail, by poznać rzeczywiste koszty pobytu.

WAŻNE
Rodziny z dziećmi mogą zaoszczędzić sporo pieniędzy, jeśli z wyprzedzeniem poszukają informacji o cenach i dostępności specjalnych ofert i zniżek rodzinnych.

NOCLEG Z INTERNETU

W Polsce doba hotelowa kosztuje średnio od 40 do 100 zł za osobę. Pamiętaj, że im bliżej stoku, tym ceny są wyższe. Gdy na własną rękę szukasz wolnych miejsc noclegowych, możesz skorzystać ze specjalnej bazy. Tzw. internetowe agregatory same sprawdzają dostępny termin oraz wyświetlają cenę. W wyszukiwarce na stronie wpisz miejsce docelowe, możesz również określić standard hotelu oraz cenę, jaką jesteś skłonny zapłacić.

Serwis wyszuka dla Ciebie ośrodki, w których są wolne miejsca. Możesz od razu zarezerwować nocleg, bez dzwonienia do hotelu. Gwarancją rezerwacji jest najczęściej podanie numeru karty płatniczej.

Agregatory ofert hoteli to dobre rozwiązanie również dla osób, które samodzielnie organizują zimowe wakacje za granicą, na przykład w Austrii czy we Włoszech. Wybierając ośrodek, opłacasz pobyt przez internet, a na miejscu pokazujesz wydrukowane potwierdzenie.

WYJAZD ZORGANIZOWANY

Gdy wybierasz się na ferie z biurem turystycznym, odpada problem organizacyjny. Ale niestety, to wcale nie znaczy, że możesz spać spokojnie. W tym roku mieliśmy przecież do czynienia z głośną serią bankructw biur podróży. Wielu Polaków zamiast wypoczywać, pozostało w Polsce i teraz domaga się zwrotu kosztów. Skutecznym mechanizmem zabezpieczającym przed walką o odzyskanie pieniędzy jest tzw. chargeback. Dzięki niemu - w najgorszym przypadku, gdyby wyjazd nie doszedł do skutku, na przykład z powodu upadłości biura - odzyskasz gotówkę od banku, który wydał Ci kartę.

- Dokonując płatności za wyjazd dowolną kartą płatniczą, klient może zwrócić się do banku, który ją wydał z prośbą o uruchomienie procedury chargeback. Umożliwia zwrot pieniędzy w przypadku niedotrzymania warunków umowy po stronie sprzedającego. Czyli na przykład w sytuacji, gdy pokój hotelowy okaże się inny niż w opisie oferty lub wyjazd zostanie odwołany - wyjaśnia Adrian Witkowski (PayU SA.). - Oczywiście najpierw trzeba podjąć kroki wyjaśnienia sprawy z podmiotem, na rzecz którego dokonaliśmy płatności. Ale jeśli nie wykaże on woli współpracy, po złożeniu pisemnej reklamacji pieniądze zwróci bank, który sam będzie później dochodził dalszych roszczeń.

JAKI SPRZĘT

Niezależnie od tego, czy wybierasz się na narty, czy na snowboard, najlepiej już teraz zadecyduj, co będzie bardziej opłacalne: zakup sprzętu (nowego lub używanego), czy wypożyczenie na miejscu. Jeśli dobrze się rozejrzysz, znajdziesz teraz w sklepach przecenione - często nawet o 50 procent - narty czy deski z zeszłorocznych edycji.
Promocyjne ceny oferują na przykład niemal wszystkie sklepy internetowe. Jeśli spodnie narciarskie okażą się za ciasne, a buty na snowboard za duże, możesz zrezygnować z zakupu i zwrócić towar. Masz na to 10 dni licząc od daty otrzymania przesyłki i nie musisz swojej decyzji w żaden sposób uzasadniać, a sprzedawca musi zwrócić Ci pieniądze.

Początkującym fanom białego szaleństwa fachowcy polecają jednak wypożyczenie nart lub snowboardu i ewentualnie dokupienie butów. Wyjazd bez własnego sprzętu to wydatek rzędu 30-40 złotych za dzień użytkowania nart. Komplet snowboardowy będzie droższy: 35-50 zł.

SKIPASS Z SIECI

Aby skorzystać z wyciągu narciarskiego, a tym samym ze stoku, trzeba wykupić karnet zjazdowy, tzw. skipass. To duży koszt w wyjazdowym budżecie. Nowością na polskim rynku jest w tym roku możliwość zakupu przez internet karnetu do wybranych ośrodków narciarskich w Polsce. Dzięki temu nie tylko unikniesz kolejek do kas, ale możesz znacznie obniżyć koszty.

WAŻNE
Oferty first minute mogą iść w parze ze zniżkami nawet do 40 procent. Im bliżej sezonu, tym rabat będzie nieco się zmniejszał. Ale elektroniczny karnet zawsze ma być podobno tańszy, niż ten kupiony bezpośrednio na stoku.

Jak zakupić karnet narciarski za pośrednictwem w sieci? Po wejściu na E-skipass.pl wybieramy ośrodek na mapie oraz rodzaj karnetu (wybierany pod względem liczby dni pobytu).

UWAGA
Gdy kupujesz po raz pierwszy, niezbędne jest fizyczne posiadanie karty, na której będą zapisywane kolejne "wirtualne" karnety z sieci. Karta zastępuje standardowy skipass wydawany na stoku.

Wysyłana jest na adres kupującego przesyłką kurierską. Transakcja zakupu odbywa się w całości online (czyli internetowo). Obecnie można już kupować karnety do takich ośrodków, jak na przykład Karpacz, Wisła, Koninki, Czarna Góra, Palenica Ustroń, Śnieżnica, Zieleniec czy Beskid.
Z zakupem karnetów mogą też się wiązać inne korzyści. Do dłuższych opcji bywa dołączane bezpłatnie ubezpieczenie narciarskie oraz zniżki, na przykład na wypożyczenie sprzętu czy nocleg. Jeśli kupimy karnet bez ubezpieczenia, warto zapewnić sobie tę ochronę na własną rękę. Pamiętaj, że na stoku zawsze może się zdarzyć nieszczęśliwy wypadek z Twoim udziałem. W polskich górach przeprowadzenie akcji ratunkowej przez TOPR jest bezpłatne. Ale gdy zamierzasz szusować po zagranicznych stokach, sprawdź, czy wykupienie ubezpieczenia nie jest aby obowiązkowe.

Nieruchomości z Twojego regionu

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: RPP zdecydowała ws. stóp procentowych? Kiedy obniżka?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska