Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Lubisz się opalać? Słońce może zaszkodzić

Małgorzata Fedorowicz, (tami)
Zanim udasz się na plażę, wysmaruj ciało balsamem do opalania z odpowiednim filtrem.
Zanim udasz się na plażę, wysmaruj ciało balsamem do opalania z odpowiednim filtrem. Archiwum
Dawkowane w umiarze dostarcza witaminę D, wpływa korzystnie na samopoczucie, wygładza skórę, podnosi libido. Może też zaszkodzić powodując oparzenia lub raka skóry.

Zbyt długie przebywanie na słońcu może, np. wywołać poważne oparzenia. Zamiast przybrać złocisty lub lekko brązowy kolor, skóra robi się czerwona, nadmiernie wrażliwa i pokrywa się pęcherzami. Do tego pojawia się ból, pieczenie i swędzenie. Przy czym rozmiar dolegliwości zależy jeszcze od tego, jakiego rodzaju jest to oparzenie. Dzieli się je bowiem na trzy stopnie: pierwszego, które występuje najczęściej i dotyczy głównie naskórka, drugiego, które obejmuje także skórę właściwą - rany są bardzo bolesne, ale goją się wraz z odrastaniem skóry i naskórka oraz - trzeciego, gdy zniszczeniu ulegają wszystkie warstwy skóry, nerwy oraz tkanka podskórna.

Na oparzenia słoneczne szczególnie narażone są osoby o jasnej karnacji, gdyż mają mało melaniny, czyli pigmentu, który chroni skórę przed promieniami słonecznymi. Oparzenia są też częste u małych dzieci, ponieważ ich skóra jest najbardziej wrażliwa na słońce.- Szczególnie niebezpieczne jest jednak oparzenie, powodujące pęcherze. Ludzie nierzadko je bagatelizują, tymczasem już dwukrotny taki epizod mający miejsce w dzieciństwie czy w młodym wieku, może potem u osoby dorosłej zwiększyć ryzyko wystąpienia groźnego raka skóry - czerniaka. Może się on pojawić wtedy, gdy już mało kto kojarzy sobie zachorowanie z wcześniejszym intensywnym opalaniem. Ludzie chcą ładnie wyglądać i wtedy nie myślą o późniejszych konsekwencjach zdrowotnych - ostrzega dr n. med. Aleksander Sachanbiński.

Warto pamiętać, że częste poparzenia przyspieszają proces starzenia się skóry. Przedwcześnie staje się ona sucha i pomarszczona, co ma istotne znaczenie zwłaszcza dla kobiet. Ostrożnie ze słońca powinny tez korzystać osoby cierpiące na trądzik. Może u nich dojść do zaostrzenia choroby. Każdy z nas powinien natomiast wziąć sobie przed plażowaniem pewne rady do serca:
* nie leż na słońcu plackiem
* nie opalaj się między 12.00-14.00
* nie dopuszczaj do nadmiernej opalenizny
* smaruj się kremami z filtrem odpowiednim do twojego fototypu skóry.

Zmiany na skórze pod wpływem słońca mogą wywołać: niektóre antybiotyki, np. tetracyklina, leki przeciwzapalne, dziurawiec, nagietek, maści z dziegciami i perfumy.
Skórę trzeba obejrzeć dokładnie przed i po urlopie. Wtedy najłatwiej dostrzeżemy wszelkie zmiany. Te, które nas zaniepokoją, powinniśmy skonsultować z lekarzem. Jeśli łuszczą się bądź swędzą nas znamiona, które pojawiły się nagle, w dodatku mają nieregularny kształt, zmieniają kolor, mogą być niebezpieczne. Może to być czerniak, który w porę wykryty jest uleczalny. Jeśli go jednak zbagatelizujemy, może zagrażać naszemu życiu.

Nieruchomości z Twojego regionu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska