Lubuskie medale na lekkoatletycznych mistrzostwach Polski do 18 i 20 lat. Ale to nie jedyne starty Lubuszan

Alan Rogalski
Sezon halowy w pełni, więc nie ma tygodnia, kiedy nie startują lubuscy zawodnicy. Nie inaczej było tym razem.

W Rzeszowie odbyły się mistrzostwa Polski do 18 i 20 lat. Lubuszanie zdobyli na nich pięć medali. Ten z najcenniejszego kruszcu uzyskała Magdalena Żelazna z AZS AWF Gorzów, która w chodzie na 3000 m w kategorii wiekowej U-20 pobiła rekord życiowy. Ten od soboty wynosi 13:55.79. Tym samym lekkoatletka prowadzona przez trenerkę Agnieszkę Woźniak z ALKS AJP Gorzów została powołana do reprezentacji Polski na mistrzostwa świata w chodzie, które zostaną rozegrane w stolicy Omanu Maskacie 4-5 marca. Tam zaprezentuje się na dystansie 10 km. Dla 18-latki tytuł mistrzyni kraju jest szósty w jej karierze, biorąc pod uwagę zarówno występy w obiekcie pod dachem, jak również na otwartym stadionie.

W kategorii do 20 lat na najwyższym stopniu podium w Rzeszowie stanął też Eryk Fursewicz z ZLKL Zielona Góra, który w skoku o tyczce pokonał wysokość 4,65 m. Podopieczny szkoleniowca Mariusza Żurowskiego również pobił życiówkę.

Na najniższym stopniu podium w U-18 stanął za to Jakub Pestka. Klubowy kolega Żelaznej w biegu na 300 m uzyskał czas 35,39 s i także ustanowił rekord życiowy. Po brąz, ale w kategorii do 20 lat, sięgnął też Gabriel Dziełakowski. Skoczek w dal z Osowa Sień poleciał na odległość 7,02 m, co także jest jego nowym rekordem. Trzeci w U-20 w siedmioboju był zaś Marcin Jung z Agrosu Żary. Jego osiągnięcie to 4610 pkt.

Niewykluczone, że tych krążków byłoby więcej, gdyby w HMP U-20 wzięła udział Kornelia Lesiewicz z AZS AWF Gorzów, brązowa medalistka mistrzostw Europy w sztafecie, czy też Konrad Pogorzelski z Running Team Nowa Sól, który w tym roku pobił rekord kraju w kategorii wiekowej do 20 lat na dystansie 2000 m, docierając na metę w czasie 5:12,04. Ale obydwoje zrezygnowali uczestnictwa w mitingach halowych.

Nasi zaprezentowali się również w prestiżowych międzynarodowych zawodach seniorów, jakim był w piątek Orlen Cup w Łodzi. Marika Majewska z AZS AWF Gorzów zajęła siódme miejsce w finale biegu na 60 m przez płotki, a Łukasz Żok uplasował się na piątym miejscu w biegu eliminacyjnym na 60 m. Gorzowianie przygotowują się do halowych mistrzostw kraju, które są zaplanowane na 5-6 marca w Toruniu.