Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Lubuszanie mają coraz większe mieszkania

(ika)
Przeciętny Lubuszanin mieszka na 23,6 mkw. - wynika z danych GUS. Mieszkaniec Gorzowa ma do dyspozycji 23,3 mkw., a Zielonej Góry 24,2 mkw.

Mieszkamy wygodniej, na coraz większej powierzchni - wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego. Eksperci porównali średni metraż mieszkania Polaków w latach 2002 - 2008 . Z wyliczeń wynika, że przeciętny mieszkaniec naszego kraju ma dziś do dyspozycji o 3,1 mkw. więcej niż sześć lat temu.

Statystyczny Lubuszanin dwa lata temu miał do dyspozycji 23,6 mkw. A już osiem lat temu zaledwie 21 mkw. Zakładając dalszy wzrost, dziś mamy o prawie trzy metry powierzchni więcej niż osiem lat temu!
Nie jest to duży wzrost, ale świadczy o stopniowej poprawie sytuacji mieszkaniowej. Metraż nowych lokali jest u nas większy niż w Wielkiej Brytanii czy Irlandii. Wciąż jednak daleko nam do USA czy Australii, których obywatele mieszkają głównie w dużych domach jednorodzinnych.

NOWE JEST WIELKIE

110,8 mkw. ma w Polsce przeciętne mieszkanie oddane do użytkowania - pokazują sierpniowe dane GUS. W przypadku deweloperów i spółdzielni jest to odpowiednio 70 mkw. oraz 63,7 mkw.

Analitycy Home Broker sprawdzili, jak pod względem przeciętnej powierzchni nowych, a także już zamieszkiwanych lokali wypadamy na tle innych krajów. Zgodnie z kwietniowym raportem CABE (Commission for Architecture and the Built Environment) średnia powierzchnia nowowybudowanej nieruchomości mieszkalnej była mniejsza niż w Polsce w takich krajach jak: Wielka Brytania (76 mkw.), Irlandia (88 mkw.) czy Hiszpania (97 mkw.).

Znacznie większe domy i mieszkania budowane są za to w Danii (137 mkw.) oraz Australii (206 mkw.) i Stanach Zjednoczonych (214 mkw.). Dysproporcje wynikają m.in. z dużych różnic w cenach nieruchomości (lokali i gruntów) w poszczególnych krajach, a także odmiennych standardów budowy czy po prostu przyzwyczajeń.

JUŻ 24 METRY NA OSOBĘ W POLSCE

Duża powierzchnia mieszkań oddawanych do użytkowania oraz brak dynamicznego przyrostu naturalnego powodują, że z roku na rok rośnie w Polsce przeciętna powierzchnia nieruchomości przypadająca na mieszkańca. W tym względzie najświeższe dane udostępniane przez GUS pochodzą z 2008 roku.

Na przestrzeni sześciu lat, przeciętna powierzchnia nieruchomości przypadająca na mieszkańca wzrosła o blisko 15 proc. z 21,1 mkw. do 24,2 mkw. Dynamika ta była nieznacznie większa w miastach niż na wsiach, aczkolwiek w dalszym ciągu poza miastami powierzchnia nieruchomości jest przeciętnie większa o 1,5 mkw.

LUBUSKIE W ŚRODKU STAWKI

Zmiany w zakresie przeciętnej powierzchni nieruchomości mieszkalnych na obszarze poszczególnych województw zachodzą z różną dynamiką - wskazują dane GUS. Najmniejszą odznacza się województwo kujawsko-pomorskie - z 19,8 mkw. do 22 mkw. powierzchni.
Natomiast blisko dwukrotnie większy wzrost zanotowano na terenie województwa mazowieckiego - z 21,4 mkw. do 25,8 mkw.
Najmniejszą powierzchnię mają do dyspozycji mieszkańcy województwa warmińsko - mazurskiego. Obecny średni metraż (21,8) jest tam zbliżony do wyniku Mazowsza z 2002 roku.
Lubuszanie plasują się w środku tej stawki. W ciągu sześciu lat nasza sytuacja poprawiał się z 21 mkw. do 23,6 mkw.

Źródło: Home Broker

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska