Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Maciej Lepiato: nasz mistrz paraolimpijski w skoku wzwyż

(eska)
Na zawodach dla niepełnosprawnych usłyszał, że nie może wystartować, bo jest "za zdrowy". Na AWF w Gorzowie miał się nie dostać, bo "zbyt chory". Ale Maciej Lepiato jest też ambitny i uparty. W lipcu skończył z wyróżnieniem uczelnię sportową, a tydzień temu został mistrzem paraolimpijskim w skoku wzwyż.

Super! Superimpreza! Ten doping kibiców... To jest coś, co człowiek do końca życia będzie pamiętał - mamy środę, a Maciej wciąż nie może otrząsnąć się z emocji, których doświadczył na igrzyskach paraolimpijskich w Londynie. I podczas sobotniego konkursu skoku wzwyż, który wygrał z wynikiem 212 centymetrów, nowym rekordem świata. - I to powitanie na lotnisku w Warszawie. Setki ludzi, masa mediów. Jest dla kogo trenować - cieszy się 24-letni lekkoatleta, który pochodzi z niewielkiego Zwierzyna pod Strzelcami Krajeńskimi.

Końsko-szpotawe zakończenie lewej kończyny dolnej - tak fachowo nazywa się schorzenie, na które cierpi Maciej. - To wada wrodzona. Żeby człowiek normalnie funkcjonował, potrzebna jest operacja. Ja miałem szczęście, bo zabieg wykonał w Poznaniu doktor Napiątek, wtedy najlepszy chirurg w Europie - wspomina sportowiec. Mówiąc mniej fachowo, wygląda to tak: - Lewą stopę mam o cztery-pięć centymetrów krótszą, jest ubytek masy mięśniowej podudzia i łydki, przedłużone ścięgno Achillesa i zerowy zakres ruchu w stawie skokowym - opisuje chłopak.

Zastanawiacie się, jak z taką nogą w ogóle można skakać wzwyż? Ja też się zastanawiam. Ale można! I to grubo ponad dwa metry.

Więcej przeczytasz w sobotnio-niedzielnym papierowym wydaniu "Gazety Lubuskiej"

Oferty pracy z Twojego regionu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska