Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Marcinki to kwiaty jesieni. Będą kwitły aż do mrozów. To kwiaty na lata, ale trzeba pamiętać o pewnym zabiegu. Sprawdź, jak zadbać o astry

Agata Kaźmierczak, Katarzyna Laszczak
Astry to przede wszystkim ozdoba jesiennych rabat, ale mają także gatunki, które kwitną wcześniej.
Astry to przede wszystkim ozdoba jesiennych rabat, ale mają także gatunki, które kwitną wcześniej. Katarzyna Laszczak
Astry, zwane marcinkami, to królowe jesiennych rabatek. Są to jedne z najbardziej znanych i lubianych kwiatów. Astry wyjątkowo długo przyciągają uwagę swoimi żywymi barwami. Dzięki nim ogród do pierwszych przymrozków tętni życiem. Radzimy, jak uprawiać popularne marcinki i inne astry oraz co robić, żeby były pięknie przez lata.

Spis treści

Jak wyglądają astry?

Nazwa astrów pochodzi od greckiego słowa „gwiazda", tak jak gwieździste są ich koszyczki kwiatowe. Te zbudowane są z dwóch rodzajów kwiatów. Wnętrze jest wypełnione żółtozłotymi kwiatami rurkowatymi, które z zewnątrz otoczone są kwiatami języczkowatymi, w barwach od białej, poprzez różową, czerwoną, aż po fioletową i niebieską. Kwiaty wyrastają na rozgałęzionych szczytach łodyg, które mogą mieć bardzo różną wysokość. U podstawy często drewnieją, a pokryte są wąskimi, ciemnozielonymi liśćmi, które zdobią rośliny, zanim zaczną kwitnąć.

Astry, w szczególności te jesienne, powszechnie są nazywane marcinkami. Ale regionalnie są znane także michałki i jadwisie. Nazwy wzięły się stąd, że jako nieliczne kwitły na imieniny tych jesiennych solenizantów.

Gdzie posadzić astry i czego potrzebują?

Astry kochają wilgotne, ale przepuszczalne podłoże oraz nasłonecznione miejsca. Dlatego nosząc się z zamiarem posadzenia astrów, należy poszukać w naszym ogrodzie takiego zakątka, do którego wciąż docierają promienie słoneczne. A jednocześnie, ze względu na częste podlewanie, miejsce musi być blisko źródła wody. Pamiętajmy jednak, żeby nie przesadzić z wilgocią, zbyt mokra gleba może doprowadzić do chorób oraz zwiędnięcia krzewu.
Zapamiętaj! Ważne jest systematyczne zasilanie nawozami o przedłużonym działaniu i to przez cały okres wegetacyjny. Warto też stosować kompost i biohumus.
Odmianom wysokim powinniśmy zapewnić podparcie. Wysokość roślin wpływa także na rozstawę, w jakiej powinniśmy je sadzić. Astry wysokie sadzi się co 80 x 80 cm, astry średnie – 50 x 50 cm, a astry niskie – 20 x 20 cm.

Astry kwitną nie tylko jesienią

Astry kojarzą się z jesienią, ale te kwiaty mają gatunki, które mogą kwitnąć także o innych porach roku. I tak mamy:

 • astry wiosenne (np. aster alpejski),
 • astry letnie (np. aster gawędka),
 • astry jesienne (aster nowobelgijski, nowoangielski, krzaczasty).

Przycinanie astrów

Późną jesienią, gdy już przekwitną, marcinki należy ściąć kilka centymetrów nad podłożem. Jeśli na ich łodygach lub liściach były jakieś ślady chorób grzybowych (patrz niżej), to nie wolno ich dawać na kompost.

Sprawdź: Jakie wieloletnie kwiaty trzeba ściąć jesienią, a które warto zostawić?

Pamiętaj o odmładzaniu astrów! Jak i kiedy to zrobić?

Większość astrów to byliny, choć bywają wśród nich wyjątki, takie jak np. aster chiński, będący rośliną jednoroczną (jednak botanicznie jest on zaliczany do innego rodzaju niż astry, a jego druga oficjalna nazwa to gwiazdosz chiński).
Te odmiany astrów, które są odmianami wieloletnimi, co kilka lat, niestety, obumierają. Kiedy zauważymy obfite wysychanie środkowej części kępy kwiatu, to znak, że aster obumiera. Dlatego ważne, by nie zapomnieć o tzw. odmładzaniu krzewów. Na czym ono polega? Otóż roślinę należy wykopać, oddzielić młode części i posadzić gdzie indziej. Nic prostszego!
Zapamiętaj! Jeżeli astry posadziłeś na słabym podłożu, zabieg przesadzania i oddzielania uschniętych części powinniśmy wykonywać nawet co 2–3 lata. Robi się to wiosną.

Jak rozmnażać astry?

W kwietniu lub na początku maja, w każdym razie na pewno w porze wiosennej możemy rozmnożyć astry. To najlepsza pora. Jest to również bardzo proste. Otóż wykopujemy roślinę. Dzielimy ją na tyle części, ile chcemy posadzić w odrębnym miejscu i już tylko sadzimy. Całą pracę wykonać najlepiej szpadlem, którym łatwo podzielimy roślinę na części. Pamiętajmy jednak, żeby podczas tego zabiegu usunąć zeschnięte części rośliny.

Choroby astrów

Astry należą do roślin łatwych w uprawie, jednak bywa, że atakują je choroby. Do szczególnie popularnych należą:

 • mączniak prawdziwy – to choroba grzybicza, na młodych liściach i pędach pojawia się biały, mączysty nalot;
 • plamistość liści – która objawia się poprzez wodniste, okrągłe lub owalne plamy barwy brązowej, wtedy chore liście obumierają;
 • szara pleśń – powoduje ją grzyb Botrytis cinerea, objawia się najczęściej w okresie wiosny lub jesieni, na nadziemnych częściach rośliny widoczne są wodniste, brązowe, szybko powiększające się plamy, części roślin lub całe rośliny obumierają.

Odmiany astrów, które warto mieć

 • Aster krzaczasty– ten rodzaj jest dość popularny i cenny z uwagi na wartość dekoracyjną. Kwiaty ma niebieskoliliowe, zebrane w koszyczki. Kwitnie od sierpnia do października. Zazwyczaj osiąga wysokość od 20 nawet do 50 cm. Nadaje się na rabaty, do obsadzania skarp i murków.
 • Aster alpejski– to właśnie on kwietnie najwcześniej, bo kwiaty tego gatunku pojawiają się w czerwcu i cieszą oko do końca lipca. Aster alpejski jest uprawiany jako roślina ozdobna w ogródkach skalnych. Jego ważną cechą jest spora mrozoodporność. Roślina osiąga wysokość do 30 – 40 centymetrów.
 • Aster nowobelgijski– tzw. zwiastun jesieni, obficie kwitnący. To bardzo znana w Polsce odmiana astra nazywana też marcinkiem nowobelgijskim. W zależności od warunków i odmiany osiągają wysokość nawet do 160 centymetrów. Astry nowobelgijskie pojawiają się pod koniec sierpnia i cieszą nas niezwykłym urokiem do listopada.
 • Aster nowoangielski – popularnie nazywany marcinkiem nowoangielskim. Astry te mają sztywną, długą, częściowo zdrewniałą łodygę, osiągają wysokość nawet do 2 metrów. Kwiaty różowe lub niebieskie, zamykają się podczas opadów, wieczorem oraz zaraz po ścięciu. Aster nowoangielski jest najpóźniej kwitnącym astrem, kwitnie od września do listopada.
 • Aster gawędka – dość rzadko uprawiany, mniej znany, ale nasz krajowy. Aster gawędka kwitnie od lipca do września. Doskonale nadaje się do obsadzania ogrodowych rabat. Rośnie bardzo powoli i może pozostawać w jednym miejscu bez konieczności przesadzania przez wiele lat. Astry te osiągają wysokość do 80 centymetrów.
 • Aster tatarski – miłośnikom kwiecistych ciekawostek spodoba się na pewno pochodzący z Dalekiego Wschodu aster tatarski. Gatunek ten osiąga wysokość 2–2,5 metra. Zakwita późną jesienią.
Polecjaka Google News - RegioDom

To przyda Ci się w ogrodzie

Materiały promocyjne partnera
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Znowu zazieleniliśmy Pomorze. Akcja "Drzewko za surowce wtórne"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska