Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Marszałek województwa: przyspieszamy wypłatę dotacji unijnych dla firm

(staw) Krzysztof Kołodziejczyk 068 324 88 70 [email protected]
Marcin Jabłoński - marszałek województwa lubuskiego. Ukończył filologię germańską na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu i Poznańską Szkołę Menadżerów. Były wicewojewoda gorzowski, wiceburmistrz Słubic i starosta słubicki. Żonaty, dwoje dzieci.
Marcin Jabłoński - marszałek województwa lubuskiego. Ukończył filologię germańską na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu i Poznańską Szkołę Menadżerów. Były wicewojewoda gorzowski, wiceburmistrz Słubic i starosta słubicki. Żonaty, dwoje dzieci.
Jak zapobiegać skutkom kryzysu gospodarczego w województwie lubuskim? O tym będą mówić w środę goście konferencji zorganizowanej przez Urząd Marszałkowski w Zielonej Górze i „Gazetę Lubuską”.

Konferencja zacznie się o godz. 10. Tematami kolejnych wystąpień będą sposoby złagodzenia zjawisk związanych z kryzysem: rosnącego bezrobocia i trudnej sytuacji finansowej firm. Specjaliści wskazywać będą źródła pozyskania kapitału, programy unijne, dotacje na działalność gospodarczą, które można wykorzystać, aby poprawić sytuację ekonomiczną w regionie. W programie konferencji jest także dyskusja z udziałem ekspertów.

Zaproszeni zostali przedstawiciele samorządów, biznesu, instytucji okołobiznesowych, organizacji pracodawców. Na miejscu zainteresowani będą mogli zapytać o pomoc dla firm ze strony Wojewódzkiego Urzędu Pracy, możliwości pozyskania dotacji unijnych z Europejskiego Funduszu Społecznego i Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego.

 

WYPŁACAMY PRZEDSIĘBIORCOM ZALICZKI NA POCZET DOTACJI UNIJNYCH

Rozmowa z Marcinem Jabłońskim, marszałkiem województwa lubuskiego.

- Wszędzie głośno o kryzysie gospodarczym. Czy marszałek nadzoruje sytuację w lubuskiej gospodarce?

- Traktujemy zjawisko bardzo poważnie. Uruchomiliśmy zbiór danych w oparciu, o które staramy się kontrolować sytuację. Zbieramy informacje o rynku pracy, planowanych zwolnieniach, liczbie osób na zasiłku. Na podstawie rozmów z przedsiębiorcami sondujemy sytuację lubuskich firm, jeśli chodzi o opcje walutowe. Nasz skarbnik zbiera informacje o wpływach z podatku CIT I PIT. Na razie sytuacja nie jest dramatyczna.

- Jak wykorzystujecie te dane?

- Poddajemy szczegółowej analizie. Wpływy z podatków, sprzedaż nieruchomości, wszystko to ma znaczenie dla wpływów do budżetu województwa i na jego wykonanie. Musimy wiedzieć czy i kiedy elastycznie zareagować zmieniając budżet.

- W ten sposób pilnuje pan swojego ogródka. Ale co z naszymi firmami?

- To, o czym mówiłem do tej pory to było tzw. zabezpieczanie tyłów. Ale są też aktywne formy ograniczania kryzysu. Chodzi przede wszystkim o przyspieszenie wydawania pieniędzy unijnych. Podpisujemy umowy z przedsiębiorcami, uprościliśmy i skróciliśmy procedury, wprowadziliśmy możliwość wypłacania zaliczek na poczet pieniędzy z Unii.

- A takie konferencje jak ta?

- Ważne jest upowszechnianie informacji. Każde takie typu spotkanie ma wartość.

- Dziękuję.

 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska