Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Marzysz o emigracji do Kanady? Dlaczego nie Manitoba... Nie wiesz od czego zacząć?

redakcja
Wideo
od 16 lat
Dla wielu Polaków Ameryka była uosobieniem spełnienia marzeń. Kanada zaś czymś jeszcze bardziej ekskluzywnym. Emigracja do Kanady wciąż kusi, bo to kraj otwarty, bogaty i pełen nieograniczonych możliwości. Prowincja Manitoba ma dla Polaków specjalną ścieżkę emigracji.

Chociaż początki obecności Polaków w Manitobie można datować na koniec XVIII wieku, to jednak największy napływ emigrantów z Polski nastąpił z początku XIX w. W tym czasie, centralnie położony Winnipeg, w którym było biuro polskiego konsulatu, stał się głównym centrum Polonii kanadyjskiej. W tamtych czasach Polacy wyjeżdżali do Kanady za chlebem. Dziś, kiedy w Polsce poziom życia jest porównywalny do kandyjskiego, motywacje do emigracji są zupełnie inne. Chęć zdobycia doświadczenia, połączenie pracy ze zwiedzaniem i poznawaniem innych kultur, a także możliwość obcowania z dziką przyrodą, to tylko niektóre z powodów, którymi kierują się dziś emigranci. I choć powody na przestrzeni wieków się zmieniły, marzenie o Kanadzie wciąż jest aktualne.

Wielu Polaków szuka na forach, portalach społecznościowych odpowiedzi na pytania: jak wyjechać do Kanady na stałe? jakie są możliwości osiedlenia się w Kanadzie? jak uniknąć nieuczciwych pośredników? kto może im w drodze do realizacji Canadian dream pomóc? Na te i inne pytania dotyczące procesu emigracyjnego do Kanady odpowiada w rozmowie Jolanta Gronowska, prezydent Kongresu Polonii Kanadyjskiej Okręgu Manitoba:

W jaki sposób pomagacie spełniać marzenia rodaków o tym, aby wyemigrować do Manitoby?

Kongres Polonii Kanadyjskiej współpracuje z rządem prowincjonalnym w Manitobie i pomaga dostać się do prowincjonalnego programu MPNP (Manitoba Provincial Nominee Program). To specjalny program, który bardzo ułatwia emigrację. W materiale wideo zaprasza Polaków i zachęca do przyjazdu na stałe, wymieniając zalety prowincji, minister zaawansowanej edukacji, umiejętności i imigracji Jon Reyes.

Jak zakwalifikować się do programu? Jakie trzeba spełniać kryteria?

Tego można dowiedzieć się kontaktując z nami poprzez wypełnienie wstępnego formularza dostępnego na naszej stronie FORMULARZ. W skrócie. Jest pięć kategorii

  • znajomość angielskiego potwierdzona testem np. IELTS (minimum CLB 5)
  • wiek
  • wykształcenie
  • staż pracy
  • powiązanie z prowincją (wcześniejsze studia lub praca w Kanadzie, rodzina etc.) - w przypadku osób aplikujących przez nas tym powiązaniem z prowincją jest zaproszenie od kongresu

Każde z tych kryteriów ma limit punktów. Łącznie można ich zdobyć 100. Do kwalifikacji trzeba uzbierać 60.

Jakich kandydatów poszukujecie?

Chcemy pomóc tym, którzy będą częścią społeczności polonijnej w Manitobie, będą wspierać ją swoimi umiejętnościami, talentami, entuzjazmem, a jednocześnie nie kwalifikują się do innych programów i potrzebują wsparcia, naszego wsparcia.

Czy jest jakiś limit czy przyjmiecie wszystkich, którzy się kwalifikują?

Na ten moment mamy wyznaczony limit 50 rodzin rocznie.

Czy aplikacja jest trudna? Dziś bowiem na rynku można znaleźć wielu konsultantów oferujących swoją pomoc w wypełnianiu aplikacji i całego procesu. Czy jest to konieczne? Czy rekomendujecie, aby taką opcję wybrać?

Aplikacja nie jest trudna. Owszem, jest trochę stron do wypełnienia i trzeba zebrać dokumenty potwierdzające informacje, które się tam zawiera, ale nie ma tam nic podchwytliwego. Rząd kanadyjski chce mieć o nas wiedzę, zanim nas tu wpuści na stałe. Aplikacja zawiera pytania o poprzednie adresy zamieszkania w ostatnich 10 latach, o historię zatrudnienia, edukacji, informacje o członkach rodziny, których chcemy zabrać ze sobą do Kanady itp. Ponadto trzeba załączyć zaświadczenia o niekaralności, a także wykonać badania medyczne, ale to już w późniejszym etapie. Na wszystko jest dana zawsze adekwatna ilość czasu.

Jeśli chodzi o konsultantów, to oczywiście jeśli ktoś chce takiego zatrudnić i opłacić, to są takie możliwości. Jednakże zatrudnienie konsultanta nie ma wpływu na decyzję oficera emigracyjnego. To znaczy, że w naszym programie, czy wypełnimy aplikację sami, czy zrobi to za nas konsultant, to ścieżka jest ta sama. Myślenie, że wynajęcie konsultanta przyśpieszy naszą aplikację lub że wynajęty konsultant będzie miał wpływa na decyzję oficera jest błędne. Oczywiście wszystko zależy od indywidualnego przypadku, może się bowiem zdarzyć, że ktoś jest zapracowany, nie ma czasu lub chęci, a stać go na to aby wynająć konsultanta, bo to da mu komfort, to oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie aby to zrobić.

Kongres Polonii Kanadyjskiej w Manitobie oferuje ze swojej strony darmowe wsparcie podczas całego procesu dla osób biorących udział w programie MPNP. Nasi wolontariusze to osoby, które również przechodziły ten program ze wsparciem KPK i mają doświadczenie własnego procesu imigracji do Manitoby. Jednocześnie też każdy kandydat otrzymuje maila do oficerów imigracyjnych, którzy służą najbardziej precyzyjną i kompetentną pomocą w razie pytań. KPK pozostaje w stałym kontakcie z oficerem imigracyjnym Manitoby.

Reasumując, jeśli ktoś marzy aby wyjechać do Kanady ale nie kwalifikuje się na wizy studenckie, pracownicze czy też nie ma rodziny w Kanadzie może zgłosić się do Was, a wy pomożecie mu spełnić to marzenie?

Dokładnie tak. Nic to nie kosztuje. Wystarczy wejść na stronę kpkmanitoba.ca, w zakładkę emigracja do kanady, wypłenić formularz, lub napisać do nas maila: [email protected]

Jest pani nowym szefem Kongresu Polonii Kanadyjskiej w Manitobie, jakie są pani cele?

Kontynuować budowanie silnej polskiej społeczności dbającej o to, by przyszłe pokolenia były zaangażowane w kształtowanie polonijnego środowiska, abyśmy nadal kultywowali nasze dziedzictwo i szanowali naszą Ojczyznę. Życie z daleka od Ojczyzny wymaga więcej.

Chcę zbudować solidną sieć społecznych powiązań w Polonii, aby była ona uznana za ważną część kultury Manitoby. Moim nadrzędnym celem jest zintensyfikowanie działań proimigracyjnych. Wiem, że wielu Polaków szuka różnych możliwości życiowych, a Manitoba może być właśnie ich spełnieniem. Polonia w Manitobie jest bardzo zżyta, a nowi ludzie, którzy przybywają, mają możliwość wniesienia swojej wiedzy, doświadczeń i wizji, które mogą pomóc nam kształtować naszą diasporę i mieć świeże spojrzenie na nasze cele.

Mamy wysokie aspiracje, ale jestem przekonana, że z moim zarządem, organizacjami w ramach kongresu i Polonii w ogóle osiągniemy to i jeszcze więcej. W końcu Manitoba była miejscem, w którym ustanowiono pierwszy formalny kongres.

HISTORIA POLONII W MANITOBIE

Dlaczego Manitoba?

Bo to prowincja w sercu Ameryki, dynamiczna, w klimacie podobnym do polskiego, oferująca przyjezdnym świetne warunki rozwoju, z uniwersytetami, niezliczoną ilością jezior, bliskością dzikiej natury i perspektywami gospodarczo-ekonomicznymi na przyszłość.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska