9/19
Coraz chętniej uprawianym krzewem zimozielonym jest także...
fot. Dendroktoor (pixabay.com)

Ostrokrzew

Coraz chętniej uprawianym krzewem zimozielonym jest także ostrokrzew. Niestety, w naszym kraju rzadko możemy cieszyć się jednym z jego najbardziej dekoracyjnych gatunków czyli ostrokrzewem kolczastym (zimą obsypuje się czerwonymi owocami, wykorzystywanymi jako motyw dekoracyjny w okresie Świąt Bożego Narodzenia), gdyż roślina słabo znosi niskie temperatury (do ok. - 20°C) i łatwo przemarza. Jej uprawy możemy spróbować jedynie w najcieplejszych rejonach kraju, licząc na to, że zimy będą łagodne.

Znacznie lepiej od ostrokrzewu kolczastego poradzą sobie w naszych ogrodach inne jego gatunki, jak np. ostrokrzew Meserwy lub ostrokrzew amerykański.

Kwiaty ostrokrzewów wprawdzie nie są spektakularne, ale wynagradzają to dekoracyjne owoce.

10/19
Bardzo atrakcyjnymi krzewami są pierisy. Nie dość, że ich...
fot. EtienneF59 (pixabay.com)

Pieris japoński

Bardzo atrakcyjnymi krzewami są pierisy. Nie dość, że ich liście utrzymują się przez cały rok, to mogą one być nie tylko zielone, ale też kolorowe. Barwne są także młode przyrosty (na zdjęciu), które pojawiają się wiosną. Pierisy mają też ładne kwiaty – białe lub różowe, o dzwoneczkowatym kształcie, zebrane w gęste kwiatostany.

Krzewy dorastają do 2-3 m wys., ale są też niższe odmiany. Pierisy to rośliny, które lubią kwaśną ziemię i zaciszne, osłonięte miejsca. Znoszą mróz do -18ºC.

11/19
Rododendrony (różaneczniki), które nie zrzucają na zimę...
fot. Kapa65 (pixabay.com)

Rododendrony

Rododendrony (różaneczniki), które nie zrzucają na zimę liści są od lat jednymi z najbardziej popularnych krzewów ozdobnych. Przeważnie sadzimy je ze względu na przepiękne i kolorowe kwiaty, którymi obsypują się na przełomie wiosny i lata. Lecz warto docenić również to, że ich ładne, skórzaste liście pozostają zielone przez cały rok.

Rododendrony mają bardzo wiele odmian – wśród nich są takie, które od dawna są uprawiane w Polsce i dobrze radzą sobie z klimatem. Ale są też odmiany bardziej wrażliwe na mróz, które wymagają zabezpieczenia na zimę. Zwróćmy na to uwagę, kupując rośliny.

Poza tym trzeba pamiętać, że te krzewy koniecznie muszą mieć kwaśną ziemię, bo inaczej nie będą dobrze rosły (jeśli nie występuje ona naturalnie w naszym ogrodzie, można ją kupić i wsypać do dołka, w którym sadzimy krzew).

12/19
Rojniki to jedne z podstawowych roślin skalniakowych. Ale...
fot. MrGajowy3 (pixabay.com)

Rojniki

Rojniki to jedne z podstawowych roślin skalniakowych. Ale można je sadzić także w innych miejscach i na rabatach, jako najniższe piętro. Liście rojników są zebrane w charakterystyczne rozety. W zależności od gatunku i odmiany, mają różną wielkość i kolor. Poza zielonymi są także zabarwione na różowo lub purpurowo. W ogrodach uprawia się najczęściej mieszańcowe rojniki ogrodowe, ale mają one też kilka innych gatunków. Kwiaty wyrastają ze starszych rozet i są osadzone na dość długich łodyżkach.

Wielką zaletą rojników jest to, że nie zanikają na zimą. Mają także minimalne wymagania uprawowe, jednak ich potrzeby są dość specyficzne. Najlepiej rosną na niezbyt żyznym i koniecznie przepuszczalnym podłożu (np. piaszczystym, piaszczysto-żwirowym), w suchych, słonecznych miejscach.

Kontynuuj przeglądanie galerii
WsteczDalej

Polecamy

Oskar Paluch znów wskoczył na podium. Jest liderem na zapleczu

Oskar Paluch znów wskoczył na podium. Jest liderem na zapleczu

TOP 15. Najtańsze auta spalinowe na polskim rynku

TOP 15. Najtańsze auta spalinowe na polskim rynku

W Dzień Matki ulicami Gorzowa przejdzie Marsz dla Życia i Rodziny

W Dzień Matki ulicami Gorzowa przejdzie Marsz dla Życia i Rodziny

Zobacz również

Czwartek z psychoterapeutą. Indywidualne konsultacje w siedzibie NFZ w Zielonej Górze

Czwartek z psychoterapeutą. Indywidualne konsultacje w siedzibie NFZ w Zielonej Górze

TOP 15. Najtańsze auta spalinowe na polskim rynku

TOP 15. Najtańsze auta spalinowe na polskim rynku