Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mauzoleum w Mrokocinie na Dolnym Śląsku ogarnął mrok. Otwarte trumny wabią szabrowników i fanów urbexu

Adrianna Szurman
Adrianna Szurman
Niestety, zaglądają tutaj także hieny cmentarne w poszukiwaniu kosztowności. To co mieli na sobie w chwili śmierci wielmoża, dawno rozkradziono. Mocne wrażenie robią jednak szkielety wyzierające z cynowych trumien... Ktoś je niegdyś otworzył i tak już zostało.
Niestety, zaglądają tutaj także hieny cmentarne w poszukiwaniu kosztowności. To co mieli na sobie w chwili śmierci wielmoża, dawno rozkradziono. Mocne wrażenie robią jednak szkielety wyzierające z cynowych trumien... Ktoś je niegdyś otworzył i tak już zostało. Użyczone / Katarzyna Suchecka
Mroczne, a przy tym zabytkowe mauzoleum na leciwym, cmentarzu skrywa się w Mrokocinie, w gminie Kamieniec Ząbkowicki. Trumny, w których spoczywają członkowie hrabiowskiego rodu von der Rocke-Volmerstein są magnesem na turystów spragnionych mocniejszych wrażeń i szukających niezdeptanych przez dokumentalistów ścieżek. Niestety, przyciągają także cmentarne hieny, które buszują w otwartych trumnach i nieuważnych miłośników urbexu.

Spis treści

Mauzoleum w Mrokocinie w którym spoczywają członkowie rodziny von der Rocke-Volmerstein

Dolnośląskie mauzoleum to jedno z tych upiornych miejsc, które od lat wabi do siebie miłośników urbexu. Chętnie przyjeżdżają tutaj turyści, szukający nieoczywistych miejsc i "dzikich" szlaków. Spotkamy tutaj także dokumentalistów - amatorów, najczęściej miłośników regionu, którzy uwieczniają na zdjęciach zabytki popadające w ruinę.

Niestety, zaglądają tutaj także hieny cmentarne poszukujące biżuterii i wartościowych fantów. To co bogacze mieli na sobie w chwili śmierci, dawno rozkradziono. Mocne wrażenie robią jednak szkielety wyzierające z cynowych trumien... Ktoś je niegdyś rozszczelnił i tak już zostało.

Zobacz też: Złoty pociąg istnieje! Jest "zamknięty" w tych ruinach

- Właśnie po raz kolejny zabezpieczyliśmy to miejsce. Zamontowaliśmy kłódki na drzwiach, które co jakiś czas są zrywane - zaznacza Marcin Czerniec, burmistrz Kamieńca Ząbkowickiego, na którego terenie mieści się ewangelicki, poniemiecki, zabytkowy cmentarz.

Zabytkowy cmentarz z XIX wieku w Mrokocinie

Neogotyckie mauzoleum z początku XX wieku, gdzie spoczywają trumny, wpisane jest do ewidencji zabytków. Także mur okalający zaniedbany cmentarz jest zabytkiem. Nekropolia powstała w XIX wieku.

Leżą tu członkowie rodziny von der Rocke-Volmerstein. Mało o nich wiadomo. Nawet miejscowi, którzy mieszkają w pałacu, należącym niegdyś do posiadaczy ziemskich, nie wiedzą za wiele o byłych właścicielach Mrokocina.

- Wiadomo na pewno, że w 1810 roku kupili wieś od cystersów, do których należały te tereny. Obok cmentarza, na którym spoczywają, jest dwór, gdzie mieszkali i kościółek który do nich należał, a także kaplica i krzyż pokutny - wylicza Jerzy Organiściak, miejscowy przewodnik.

Niewiele o rodzinie mówi także sołtys wsi, Emilia Czerniawska.

- Sama mieszkam w tym pałacu, który kiedyś do nich należał - przyznaje. W budynku urządzono bowiem mieszkania. - Naprawdę nic jednak o tych ludziach nie wiem. Tyko tyle, ze spoczywają na zabytkowym, bardzo zaniedbanym cmentarzu, który jest celem wypraw młodzieży, chuliganów ale i turystów - wylicza sołtys.

Ma nadzieję, że gminie uda się w końcu pozyskać pieniądze na renowację tego miejsca, a całość zostanie uporządkowana i nie będzie straszyć.

Są plany remontu mauzoleum w Mrokocinie

Jak zapewnia burmistrz Kamieńca Ząbkowickiego Marcin Czerniec, gmina ma już przygotowaną całą dokumentację dotyczącą renowacji zabytkowego muru, mauzoleum i uporządkowania cmentarza.

- Aplikujemy w różnych programach już od kilku lat, aby zdobyć pieniądze zewnętrzne, bo sami nie udźwigniemy takiego przedsięwzięcia - mówi burmistrz i dodaje, że koszt oszacowano na ok. 1,2 mln zł. - Aplikowaliśmy teraz do rządowego programu ochrony zabytków, staramy się również o środki z urzędu marszałkowskiego. Chcemy tu zrobić miejsce pamięci. Czekamy na rozstrzygnięcia.

Cmentarz miałby być otwarty dla turystów, którzy przy zachowaniu powagi i szacunku dla miejsca, mogliby je zwiedzać.

Mauzolea z sarkofagami udostępnione turystom do zwiedzania na Dolnym Śląsku

- Takich miejsc jest wiele. Jest choćby wyremontowane mauzoleum książęcej rodziny Hochbergów z sarkofagami w Świebodzicach, mauzoleum królewskiej rodziny Hohenzollernów w Kamieńcu Ząbkowickim, ale i takie należące do właścicieli ziemskich, mauzoleum we włościach przykościelnych w Ołdrzychowicach Kłodzkich, mauzoleum w Złotym Stoku - wylicza jednym tchem Anna Nowakowska, kierowniczka wałbrzyskiej delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków we Wrocławiu.

Mateusz Mykytyszyn, rzecznik Zamku Książ zaś dodaje, że pierwsze w regionie odnowiono mauzoleum Hochbergów.

- Uważam, że dbałość o cmentarze i mauzolea jest naszym obowiązkiem. Jesteśmy chrześcijanami i w tym duchu powinniśmy dbać o te miejsca. Podobnie, jak my sami chcemy, aby na Kresach Wschodnich dbano o nasze, polskie groby.

Jak mogą wyglądać takie miejsca pamięci, można zobaczyć na przykładzie Mauzoleum w Kamieńcu Ząbkowickim, zobaczcie film z otwarcia tego miejsca po remoncie:

Obejrzyjcie zdjęcia z wnętrza mauzoleum w Mrokocinie. Wykonała je miłośniczka regionu, która dokumentuje na fotografii takie zapomniane miejsca. Więcej ciekawych zdjęć znajdziecie na Facebooku na stronie pani Katarzyny Sucheckiej

Inne zabytki w Mrokocinie

Zaglądając do wsi Mrokocin, warto zobaczyć zabytki wpisane do rejestru zabytków:

  • Młyn z wyposażeniem z końca XIX wieku
  • Kaplica świętego Jana Nepomucena
  • Krzyż kamienny (nie ma jednomyślności, czy to krzyż pokutny)
Niestety, zaglądają tutaj także hieny cmentarne w poszukiwaniu kosztowności. To co mieli na sobie w chwili śmierci wielmoża, dawno rozkradziono. Mocne wrażenie robią jednak szkielety wyzierające z cynowych trumien... Ktoś je niegdyś otworzył i tak już zostało.

Mauzoleum w Mrokocinie na Dolnym Śląsku ogarnął mrok. Otwart...

ZOBACZ TEŻ:

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Mauzoleum w Mrokocinie na Dolnym Śląsku ogarnął mrok. Otwarte trumny wabią szabrowników i fanów urbexu - Gazeta Wrocławska

Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska