Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Miasto wsparło zielonogórską policję. Pół miliona złotych na dodatkowe patrole [WIDEO]

Piotr Jędzura
Piotr Jędzura
Nadkom. Piotr Fabijański, komendant zielonogórskiej policji i Janusz Kubicki, prezydent Zielonej Góry
Nadkom. Piotr Fabijański, komendant zielonogórskiej policji i Janusz Kubicki, prezydent Zielonej Góry Piotr Jędzura
Miasto sfinansuje dodatkowe służby zielonogórskich policjantów. W czwartek, 2 lutego, porozumienie w tej sprawie podpisali prezydent Zielonej Góry Janusz Kubicki i nadkom. Piotr Fabijański, komendant zielonogórskiej policji.

Komendant Fabijański zwrócił uwagę na ogromne wsparcie działań policji przez władze miasta, dla których wzrost poczucia bezpieczeństwa obywateli jest od wielu lat sprawą priorytetową. – Współpraca miast z policją jest wręcz wzorowa – mówi nadkom. Fabijański. W ciągu ostatnich 10 lat wsparcie magistratu dotyczyło finansowania dodatkowych służb na terenie miasta, zakupu nowych radiowozów oraz sprzętu na potrzeby zielonogórskich policjantów.

Głównym celem dodatkowych służb patrolowych finansowanych z budżetu miasta jest zwalczanie występujących w Zielonej Górze wykroczeń naruszających bezpieczeństwo mieszkańców miasta i porządek publiczny. Dzięki temu tylko w ubiegłym roku możliwe było zrealizowanie codziennie dwóch dodatkowych patroli. Funkcjonariusze kierowani byli w rejon śródmieścia, szczególnie w rejon deptaka oraz w dni parzyste w rejon targowiska miejskiego przy ul. Owocowej, Fabrycznej i Przemysłowej. W niedziele policjanci patrolowali rejon giełdy przy al. Zjednoczenia.

Od kilku lat funkcjonariusze KMP pełnią służbę rowerową w dwuosobowych patrolach. Łatwiej i szybciej docierają do miejsc trudno dostępnych dla samochodów. Patrole rowerowe są również kierowane w rejony parków i skwerów miejskich, gdzie dbają o bezpieczeństwo osób wypoczywających i reagują na wykroczenia związane z zakazem kąpieli i innymi wykroczeniami porządkowymi.

Ponadto zwiększono liczbę funkcjonariuszy drogówki, kierując ich do działaniach takich jak „pieszy”, „niechroniony uczestnik ruchu”, „trzeźwy poranek”

Od lutego do grudnia 2016 r. przestępczość zmalała o 4,9 proc. - Spadek odnotowano w przypadku rozbojów, bójek i pobicia, kradzieży cudzej rzeczy, uszkodzenia ciała – mówi nadkom. Fabijański.

Najczęściej zgłaszanymi zdarzeniami są kradzieże. Większość tych zdarzeń ma miejsce wewnątrz pubów i lokali rozrywkowych.

W okresie od 26 lutego do 24 grudnia 2016 r. funkcjonariusze ujawnili 3456 wykroczeń, nałożyli 2551 mandatów karnych na kwotę 219 898 zł. Sporządzono 218 wniosków do sądu. Zastosowali 687 pouczeń.

Funkcjonariusze podczas dodatkowych służb zatrzymali 32 sprawców na gorącym uczynku oraz 41 osób poszukiwanych.

Czytaj też: Lubuska policja podsumowała 2016 rok [WIDEO, ZDJĘCIA]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska