Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Międzynarodowe targi wyrobów klasztornych

Paweł Kozłowski 95 722 57 72 [email protected]
W ubiegłorocznych targach w niemieckim Chorin wzięło udział 21 wystawców, w tym polskie klasztory wraz z Stowarzyszeniem Ochrony Dziedzictwa Pocysterskiego z Bierzwnika. W ciągu dwóch dni targi odwiedziło sześć tys. osób, wielu turystów. (fot. archiwum)
W ubiegłorocznych targach w niemieckim Chorin wzięło udział 21 wystawców, w tym polskie klasztory wraz z Stowarzyszeniem Ochrony Dziedzictwa Pocysterskiego z Bierzwnika. W ciągu dwóch dni targi odwiedziło sześć tys. osób, wielu turystów. (fot. archiwum)
Chcesz się zasmakować w produktach od wieków przygotowywanych przez mnichów według tych samych receptur?

W Bierzwniku znajduje się kościół i klasztor cysterski, który powstał na przełomie XIII i XIV wieku. Piękny zabytek, który od 19 lat jest odtwarzany i odbudowywany jest wizytówka miejscowości i wspaniałą spuścizną po żyjących w nim przed wiekami Cystersach. W Bierzwniku działa Stowarzyszenie Ochrony Dziedzictwa Pocysterskiego. Organizacja współpracuje ze swoją odpowiedniczką z niemieckiego Chorin, gdzie również wznieśli klasztor mnisi. To dzięki tym kontaktom przedstawiciele Bierzwnika rok temu pojechali tam na targi. Zawieźli ze sobą m.in. soki z pączków sosny, mniszka lekarskiego oraz miody i wyroby z wosku.

Teraz udało im się zorganizować imprezę u siebie w ramach cyklicznie odbywających się od kilku lat w miejscowości Dni na szlaku cysterskim. Dni rozpoczynają się dziś od imprez sportowych w parku i przy szkole. Jednak największe atrakcje odbędą się jutro i w niedzielę na wzgórzu klasztornym. Główne stoiska zajmą Benedyktyni, siostry Boromeuszki z Trzebnicy, Kapucyni z Krakowa, Cystersi z Winnik, Paulini oraz przedstawiciele klasztoru z Chorin. Oprócz nich zaprezentują się także regionalni twórcy, którzy przygotują kramy m.in. z ziołami i przyprawami, wyrobami z miodu i wosku oraz z rękodziełami. Niespodziankę szykuje przewodniczący rady gminy Henryk Panek, który z zamiłowania jest rzeźbiarzem. Chce pokazać rzeźbę Cystersa w naturalnych rozmiarach.

- Ideą targów jest powrót do tradycji. Chcemy pokazać produkty prawdziwe, naturalne i przez wieki sprawdzane - mówi wójt Bierzwnika Jerzy Bakiewicz. Targi mają również pomóc w poznaniu i przetrwaniu klasztornych tradycji przygotowywania produktów. Organizatorzy imprezy chcą także zachęcić do sprzedaży i promocji ludzi, którzy na co dzień zajmują się wytwarzaniem naszej regionalnej żywności.

Na uczestników targów czeka wiele atrakcji. Będą mogli zwiedzić średniowieczny klasztor i wykopaliska archeologiczne, które są prowadzone wokół niego, zobaczyć pokazy eksponatów archeologicznych, odbędzie się także projekcja filmów o opatach cysterskich w Polsce i Europie. Goście mogli oczywiście skosztować tradycyjnego jadła, przygotowanego według klasztornych receptur Ojca Kazimierza.

 

Organizatorami targów są gmina, Ogólnopolskie Stowarzyszenie Gmin Cysterskich, Foerder Verein Kloster Chorin z Niemiec, Stowarzyszenie Ochrony Dziedzictwa Pocysterskiego w Bierzwniku, a współorganizatorem jest województwo zachodniopomorskie.

Jakie były specjały mnichów z historycznego Marienwalde? - Konkretnej listy nie mamy, ale na pewno musiały to być produkty związane z hodowlą zwierząt. Zdecydowanie bardziej nabiał, bo Cystersi raczej stronili od mięsa - mówi Teresa Świercz, historyczka z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu, która wraz z dr Barbarą Stolpiak odkrywa tajemnice klasztoru. - Na pewno wytwarzali piwo w budynku przy jeziorze. Było mało smaczne ale zdrowe. Dotarliśmy także do ciekawych informacji, z których wynika, że Ojcowie otrzymywali różne produkty od mieszkańców z wsi zależnych od klasztoru. A były to m.in. wędzony dorsz czy pieprz turecki.

Z badań wiemy też, że bierzwniccy Cystersi uprawiali żyto, jęczmień, owies, pszenicę, proso. Zakładali ogrody, w których hodowali groch, bób, kapustę, cebulę, czosnek, pietruszkę oraz zioła. Wokół klasztoru były też sady. Bracia zajmowali się również hodowlą bydła, trzody chlewnej oraz rybołówstwem.

Program Międzynarodowych Targów Wyrobów Klasztornych:

Piątek: 11.00-14.00 - bieg o puchar opata i festyn dla dzieci (park), 14.00-18.00 - warsztaty śpiewu gospel, 15.30-18.30 - turniej piłki nożnej o puchar wójta, 19.00 - pokaz grupy motocyklistów.

Sobota: 7.00-12.00 - zawody wędkarskie, 9.00-12.00 - warsztaty gospel, 9.00-19.00 - zwiedzanie klasztoru i stanowisk archeologicznych, 10.00-12.00 - konferencja pt. Produkty lokalne a tradycje gospodarcze Cystersów, 11.00-18.00 - targi, 12.00 - życie w obozowisku rycerskim, 14.00 - wystąpienie wójta, 15.00 - przybycie do klasztoru uczestników szczecińskiej pielgrzymki pieszej na Jasną Górę, 14.30-15.30 - biesiada rycerska, 15.00-16.30 - pokaz sprawności rycerzy zakonnych, 17.00-18.00 - występ uczestników warsztatów gospel, 18.00-19.00 - występ Anny Kalki, 19.00-20.30 - koncert zespołu gospel, 21.00-21.30 - apel jasnogórski, 21.30 - spotkanie integracyjne wystawców targów, 21.30 - teatr ognia, 22.00-3.00 - zabawa taneczna w parku.

Niedziela: 8.30 - 9.30 - msza św., 10.00-15.00 - targi, 10.00-12.30 - turniej szachowy (błyskawiczny), 10.30 - otwarcie wystawy Szlak Cysterski w Europie, 12.00-12.25 - koncert Sekwencje Cysterskie, 12.30-13.30 - msza św., 13.30-14.30 - inscenizacja historyczna "Ku Cystersom”, 14.30 - turniej szachowy (symultana), 15.00 - Biesiada rycerska w piwnicach klasztoru.

 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska