Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Międzyrzecz. Wojsko na ulicach. Mieli bardzo ważny powód

OPRAC.: bt
kpr. Kamil Śpiączka
W tym roku zmotoryzowani, obchodzą 27-lecie jednostki. W czwartek 6 lipca br. w Międzyrzeczu odbyło się Święto 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej.

Tegoroczne obchody odbyły się w Międzyrzeczu, a udział w nich wzięła lokalna społeczność.

5 lipca to rokrocznie ważny dzień dla stacjonującej w trzech garnizonach 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej. To już 27 raz brygada obchodzi swoje święto, pielęgnując tradycję i dając świadectwo swej służby dla naszej ojczyzny. Za nami kolejny rok intensywnego szkolenia, a tym samym nowy bagaż doświadczeń, które na pewno wykorzystamy w realizacji przyszłych zadań – powiedział dowódca zmotoryzowanych płk Sławomir Kocanowski.

Święto brygady zainaugurował wieczorny, środowy capstrzyk, natomiast dzień później, 6 lipca, odbyła się uroczysta msza w kościele pw. Świętego Wojciecha w Międzyrzeczu. Po niej, na placu przed Urzędem Miasta, zgodnie z ceremoniałem wojskowym odbyła się uroczysta zbiórka Wielkopolskiej Brygady.

Na uroczystości pojawili się znamienici goście m.in. reprezentujący dowódcę Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych — Szefa Zarządu Wojsk Aeromobilnych i Zmotoryzowanych płk Piotr Gołas, reprezentujący Dowódcę 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej gen. bryg. Jan Wojno, dowódcy i komendanci jednostek wojskowych wchodzących w skład Czarnej Dywizji, wicewojewoda lubuski oraz przedstawiciele instytucji współpracujących z jednostką, przyjaciele, byli dowódcy, miłośnicy brygady oraz rodziny żołnierzy, którzy polegli w Afganistanie.

W trakcie apelu wręczono liczne odznaczenia, medale, awanse na wyższe stopnie wojskowe oraz podziękowania dla najbardziej zasłużonych żołnierzy Wielkopolskiej Brygady, którzy wykazali się ponadprzeciętnym zaangażowaniem i profesjonalizmem w wykonywaniu zadań w kraju i poza granicami Rzeczypospolitej.

Na zakończenie oficjalnych obchodów Święta Wielkopolskiej Brygady odbyła się uroczysta defilada poddziałów oraz sprzętu wojskowego. Ostatnim elementem obchodów 127-lecia jednostki był przemarsz pod pomnik patrona 17 WBZ gen. broni Józefa Dowbor-Muśnickiego, gdzie delegacje wojskowe oraz zaproszeni goście złożyli wieńce.

Podczas pikniku militarnego nie zabrakło wojskowego poczęstunku, atrakcji dla dzieci oraz pokazu sprzętu będącego na wyposażeniu 17 Brygady Zmechanizowanej.

***
17 Wielkopolska Brygada Zmechanizowana im. gen. broni Józefa Dowbora-Muśnickiego decyzją Ministra Obrony Narodowej została sformowana w 1996 roku. Dziedziczy tradycje jednostek wielkopolskich, kontynuuje chlubne tradycje 17 Pułku Piechoty i 17 Pułku Zmechanizowanego. Święto obchodzi w dniu 5 lipca.

Pododdziały brygady stacjonują w 3 garnizonach: Międzyrzecz, Wędrzyn i Krosno Odrzańskie. Jednostka przeznaczona jest do wykonania zadań militarnych, jak i reagowania na zagrożenia kryzysowe zarówno w kraju, jak i poza jego granicami. Wielkopolska Brygada aktywnie włącza się w działania polskich kontyngentów wojskowych poza granicami kraju. Żołnierze brygady wielokrotnie uczestniczyli w misjach na trzech kontynentach, między innymi w Iraku, Czadzie i Afganistanie, Bośni i Hercegowinie, Rumunii oraz obecnie w Libanie.

Opracowano na podstawie tekstu por. Anna Dominiak

od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska