Mieszkańcom niektórych domów w Czerwieńsku z kranów leciała brązowa woda. Będą remonty urządzeń, by do takich sytuacji już nie dochodziło?

OPRAC.:
Natalia Dyjas-Szatkowska
Natalia Dyjas-Szatkowska
Mieszkańcy Czerwieńska alarmowali nas w ostatnim czasie o brązowej wodzie, która leci im z kranów. - Płacimy rachunki, a w zamian dostajemy coś takiego? - denerwowali się. Okazuje się, że gmina Czerwieńsk ma pewne pomysły na zmiany i remonty. O co chodzi?
Mieszkańcy Czerwieńska alarmowali nas w ostatnim czasie o brązowej wodzie, która leci im z kranów. - Płacimy rachunki, a w zamian dostajemy coś takiego? - denerwowali się. Okazuje się, że gmina Czerwieńsk ma pewne pomysły na zmiany i remonty. O co chodzi? Archiwum mieszkańców Czerwieńska
Mieszkańcy Czerwieńska alarmowali nas w ostatnim czasie o brązowej wodzie, która leci im z kranów. - Płacimy rachunki, a w zamian dostajemy coś takiego? - denerwowali się. Okazuje się, że gmina Czerwieńsk ma pewne pomysły na zmiany i remonty. O co chodzi?

O brązowej wodzie, która leciała z kranów niektórym mieszkańcom Czerwieńska, pisaliśmy w czerwcu tego roku.

- To nie jest kwestia jednej ulicy, a już połowy Czerwieńska! Problem jest na Zielonogórskiej, Kąpielowej, Zachodniej, Granicznej, Piłsudskiego, Rynku, Klonowej, Strażackiej, Akacjowej - mówił nam wcześniej jeden z mieszkańców Czerwieńska, Dominik Brzezicki.

Mieszkaniec gminy Czerwieńsk zaalarmował nas późnym wieczorem w niedzielę, 13 czerwca, że z kranu leci brązowa woda. - To nie jest przypadek jednej ulicy, a już pół Czerwieńska ma problem! - twierdzi zdenerwowany pan Dominik. - Płacimy rachunki i dostajemy takie coś?

Czytelnik z Czerwieńska alarmuje nas, że z kranu leciała brą...

Na dowód mieszkańcy pokazywali zdjęcia tego, co leciało im z kranów - brązowa ciecz, po której czasem zostawał osad na zlewach, w wannach.

- W nawiązaniu do korespondencji skierowanej do spółki oraz do Burmistrza Czerwieńska w sprawie problemów z jakością wody dostarczanej przez spółkę do niektórych mieszkań w Czerwieńsku uprzejmie wyjaśniam, że powodem wtórnych zanieczyszczeń występujących m.in. w dniu 16 czerwca 2021 roku były niedoczyszczenia przyłączy do budynków wielorodzinnych zarządzanych przez inne podmioty, znajdujące się poza terenem Czerwieńska - wyjaśniał nam w czerwcu Tomasz Frąckowiak, prezes zarządu spółki POMAK. - Obowiązkiem przedsiębiorstwa wodociągowego dostarczającego wodę jest oczyszczenie sieci przesyłowej, ale również przyłączy do budynków, odpowiedzialność spółki kończy się na wodomierzu. Warunkiem wypłukania przyłącza jest umożliwienie pracownikom spółki "dostanie" się do pomieszczenia, w którym zamontowany jest wodomierz. Takiej możliwości spółka nie posiadała. W efekcie końcowym czas skutecznego wypłukania sieci się przedłużył. Sieć wodociągowa (nie przyłącza) jest czysta, co stwierdził PPIS w czasie kontroli interwencyjnej 16 czerwca 2021 roku. Co się zaś tyczy badania jakości wody, to każdorazowo po jakiejkolwiek ingerencji w infrastrukturę wodociągową dostawca wody ma obowiązek dokonać badania jakości wody, a wyniki przesłać do PPIS. Takie badania zostały przeprowadzone w poniedziałek, 21 czerwca. Spółka oczekuje na ich wyniki, a po otrzymaniu zamieści je na swojej stronie internetowej oraz prześle do Sanepidu.

Sprawa z wodą w Czerwieńsku będzie miała swój ciąg dalszy?

Okazuje się, że gmina ma pomysł, by wprowadzić zmiany. W ostatnim czasie Urząd Gminy i Miasta w Czerwieńsku poinformował, że podczas sesji rady miejskiej: - Burmistrz Czerwieńska osobiście przerosił mieszkańców za utrudnienia związane z jakością wody spowodowaną awarią - informuje UGiM w Czerwieńsku.

Wideo: Zielona Góra zalana:

Urząd informuje także, że gmina wystąpiła w tym roku z wnioskiem w ramach Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych na modernizację stacji uzdatniania wody w Czerwieńsku, na które nie otrzymała dofinansowania.

- Pomimo tego Burmistrz Czerwieńska dąży do realizacji tego przedsięwzięcia i w związku z przystąpieniem do wyłonienia partnera prywatnego zrealizowane zostaną przedsięwzięcia takie jak: budowa stacji uzdatniania wody w Czerwieńsku, uporządkowanie gospodarki wodno-ściekowej w Będowie i Nietkowicach, budowa kanalizacji tłocznej Będów–Nietkowice oraz budowa oczyszczalni ścieków w Bródkach - informuje UGiM w Czerwieńsku.

Wideo

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

S
Stasia Zołza

"uporządkowanie gospodarki wodno-ściekowej w Będowie i Nietkowicach, budowa kanalizacji tłocznej Będów–Nietkowice oraz budowa oczyszczalni ścieków w Bródkach - informuje UGiM w Czerwieńsku. " to na pewno poprawi jakość wody pitnej!!!

Dodaj ogłoszenie