MKTG SR - pasek na kartach artykułów

W Nowym Miasteczku starcie płci w drugiej turze wyborów burmistrza. Czym kandydaci przekonują wyborców? Jakie mają plany na nową kadencję?

Eliza Gniewek-Juszczak
Eliza Gniewek-Juszczak
Danuta Wojtasik i Paweł Kozłowski zmierzą się w drugiej turze wyborów burmistrza Nowego Miasteczka
Danuta Wojtasik i Paweł Kozłowski zmierzą się w drugiej turze wyborów burmistrza Nowego Miasteczka Arch. kandydata na burmistrza Nowego Miasteczka
W drugiej turze wyborów na stanowisko burmistrza Nowego Miasteczka biorą udział Danuta Wojtasik, która stara się o trzecią kadencję w tej roli oraz Paweł Kozłowski, dotychczasowy radny miasta. Oboje reprezentują własne komitety wyborcze. Jaki plan chcą zrealizować? Jak podsumowują kampanię?

Wybory 2024 w Nowym Miasteczku. Na burmistrza kandyduje Danuta Wojtasik

Danuta Wojtasik ma 50 lat, wykształcenie wyższe, nie należy do partii politycznej. W pierwszej turze zdobyła 686 głosów, czyli 30,71 procent.

– Od 2014 roku, w swojej pracy dla mieszkańców Gminy Nowe Miasteczko, skupiałam się przede wszystkim na tym, by być dobrym gospodarzem. Przez ten czas udało mi się stworzyć doskonały zespół, dzięki któremu pozyskaliśmy ponad 50 mln z zewnątrz i wykonaliśmy masę inwestycji – podkreśla D. Wojtasik. – Wykonaliśmy także te zadania, które były przez lata odkładane na dalszy plan: remonty obiektów oświatowych, „stawów”, oczyszczalni ścieków. Ta ostatnia inwestycja pozwoliła nam na rozpoczęcie rozbudowy sieci kanalizacyjnej, co wcześniej było niemożliwe. Udało nam się także wybudować halę sportową oraz znacznie poprawić bazę rekreacyjno-sportową, mieszkaniową i jakość dróg.

Wojtasik podkreśla, że dzięki funduszom sołeckim i motywowaniu środowisk wiejskich do zakładania kół gospodyń, udało się także bardzo uaktywnić mieszkańców wsi.

– Jednak głosowanie pokazało, że chyba ważniejsze od pracy jest dokładne pokazywanie mieszkańcom jej efektów. Dla mnie zawsze była to sprawa drugorzędna. Wydawało mi się, że mieszkańcy doskonale widzą, co robimy. Wynik I tury pokazał, że wcale nie trzeba niczego zrobić, żeby ludzie uwierzyli, że jest się cudotwórcą. Że ludzi nie interesuje to, że mój kontrkandydat przez 5 lat był osobą współdecydującą, radnym rady miejskiej i nie inicjował tych działań. Przed II turą wyborów skupiłam się na pokazaniu mieszkańcom efektów swojej pracy i mam nadzieję, że to zmobilizuje do udziału w głosowaniu także tych, którzy nie głosowali w I turze. Wierzę, że wyborcy docenią pracę, nie kolorowe obietnice i czysty marketing polityczny – mówi Danuta Wojtasik.

Wybory 2024 w Nowym Miasteczku. Na burmistrza kandyduje Paweł Kozłowski

Paweł Kozłowski ma 43 lata, wykształcenie wyższe. Też nie należy do partii politycznej. Zdobył 994 głosy, czyli 44,49 procent.

– Gmina nie należy do burmistrza lub radnych, tylko do mieszkańców. Dlatego to mieszkańcy powinni współdecydować o najistotniejszych sprawach w swojej okolicy. „Nic o Was bez Was” – to jedno z moich haseł, którym zamierzam się kierować. Chcę, by mieszkańcy w końcu poczuli, że są ważni, że mają wpływ na to, co się dzieje w ich gminie. I że burmistrz z nimi rozmawia i ich słyszy – podkreśla Kozłowski. – Nie boję się rozmów, czy konsultacji społecznych. W trakcie kampanii byłem w większości domów i każde dłuższe spotkanie z mieszkańcami dało mi wiedzę o ich odczuciach, oczekiwaniach i troskach.

Paweł Kozłowski zaznacza, że jego oferta dla gminy Nowe Miasteczko to nie są wyborcze obietnice, tylko realne działania.

– Zrobimy to razem. Naprawdę możemy w końcu, po latach stagnacji, wykorzystywać nasze atrakcyjne położenie i zacząć skutecznie poszukiwać inwestorów. Naprawdę możemy w końcu zaplanować budowę bezpiecznych ścieżek pieszo-rowerowych, zachęcić do aktywności i zadbać o seniorów oraz młodzież, poprawić komunikację – wymienia tematy. – Od ośmiu lat pracuję w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Lubuskiego. Wiem, gdzie i jak pozyskać pieniądze dla naszej gminy. Wiem, jak prowadzić dialog z najważniejszymi osobami w regionie i kraju, by nasze plany stały się faktem. W trakcie kampanii nie oceniałem moich kontrkandydatów. I nie zamierzam tego robić, bo do wyborów nie szedłem przeciwko komuś, ale z konkretną i pozytywną ofertą. Za zmianą! Zmianą stylu rządzenia i zarządzania. W pierwszej turze za zmianą zagłosowało 70 proc. wyborców. Liczę, że w niedzielę mieszkańcy zagłosują za gminą kolorową, uśmiechniętą i rozwiniętą gospodarczo.

Zobacz też wideo: Nowa Sól. W Józefowie będzie protest

od 12 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska