Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mieszkańcy Kargowej wciąż skarżą się na fetor z hodowli fermowej. Jest szansa, by problem rozwiązać?

Alicja Kucharska
Gmina Kargowa
Mieszkańcy mają dość odoru, który - ich zdaniem - wydobywa się z fermowych hodowli trzody chlewnej, zlokalizowanych w Kargowej. Odbyło się w tej sprawie już kolejne spotkanie.

Otwarte spotkanie zostało zorganizowane z inicjatywy burmistrza Jerzego Fabisia, w związku z licznymi skargami mieszkańców dotyczącymi uciążliwości odorowych. W spotkaniu uczestniczyło kilkunastu mieszkańców, przedstawiciele ferm, a także poseł Jerzy Materna, Mirosław Ganecki, Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska, Czesław Kochajkiewicz, Powiatowy Lekarz Weterynarii, starosta Dariusz Wróblewski oraz radni.

Przypomnijmy, że mieszkańcy od dłuższego czasu narzekają na fetor pochodzący z hodowli fermowych, które zlokalizowane są w północno - zachodniej części miasta. Spotkanie, które odbyło się 17 sierpnia, jest już kolejnym w tej sprawie. Mieszkańcy zarzucali właścicielom ferm, że nieprzyjemne zapachy pochodzące z gospodarstw, znacznie utrudniają im życie. Właściciele odpowiadali, że hodowle są legalne i działają zgodnie z prawem.

Burmistrz zwrócił uwagę posłowi Maternie na lukę prawną, zaznaczając, że nikt nie troszczy się o dobrostan ludzi, chociażby sąsiadów hodowli narażonych na systematyczne wdychanie odorów. Podczas spotkania zabiegano o niezwłoczne przyjęcie przez sejm ustawy odorowej, która powinna określać normy odorowe. Rozważano także możliwość montażu biofiltrów przemysłowych na budynkach fermowych oraz przeniesienia fermy bądź ograniczenia hodowli.

Poseł Materna przyjął wszystkie uwagi i zadeklarował pomoc w rozwiązaniu problemu, natomiast samorząd Kargowej sprawdzi, jakie są możliwości prawne ograniczenia stosowania nawozów naturalnych na obrzeżach miasta.

Warto zaznaczyć, że na początku sierpnia w Kargowej przeprowadzono badanie jakości powietrza. Wyniki nie potwierdziły przekroczeń norm powietrza, jednak Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska zapowiedział, że badania pod kątem uciążliwości odorowych będą prowadzone cyklicznie.

Ponadto, w planach jest współpraca z Politechniką Szczecińską specjalizującą się w diagnozowaniu uciążliwości dla ludzi w związku z emisją odorów z fermowych hodowli zwierząt.

Zobacz wideo: Susza w Lubuskiem. Co z odszkodowaniami dla rolników?

- Cmentarz żydowski? W tych krzakach? Boże, nic nie wiem na ten temat, a tu zaraz obok pole dzierżawię. Właśnie przyjechałem sprawdzić, czy są jakieś straty po dzikach - mówi pan Adam z Kargowej, którego spotkaliśmy nieopodal. I zaraz skręca w las, by zobaczyć stare nagrobki. - Rzeczywiście, leżą jakieś połamane fragmenty. Kompletnie nie wiedziałem, że był tu kiedyś cmentarz - dodaje. Więcej zdjęć i informacji w serwisie    plus.gazetalubuska.pl

Kargowa: Tuż za miastem w lesie schowane są groby [ZDJĘCIA]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska