Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Minister Mariusz Błaszczak podpisał umowę na zakup zestawów systemu artylerii rakietowej K239 Chunmoo. Kiedy trafią do Polski?

OPRAC.:
Mateusz Zbroja
Mateusz Zbroja
Agnieszka Kowalko
Agnieszka Kowalko
Minister Mariusz Błaszczak podpisał umowę na zakup zestawów systemu artylerii rakietowej K239 Chunmoo z Korei Południowej. Pierwsze dostawy trafią do Polski już w przyszłym roku.
Minister Mariusz Błaszczak podpisał umowę na zakup zestawów systemu artylerii rakietowej K239 Chunmoo z Korei Południowej. Pierwsze dostawy trafią do Polski już w przyszłym roku. Fot. Twitter/Ministerstwo Obrony Narodowej
Mariusz Błaszczak, wicepremier, minister obrony narodowej, podpisał w środę w Warszawie umowę na zakup zestawów systemu artylerii rakietowej K239 Chunmoo z Korei Południowej. Pierwsza dostawa wyrzutni trafi do Polski w przyszłym roku. O zakończeniu negocjacji z Koreą Południową w sprawie Chunmoo poinformował w czwartek w rozmowie z i.pl wicepremier Mariusz Błaszczak.

W Warszawie podpisana została umowa ramowa na zakup 288 zestawów systemu artylerii rakietowej K239 Chunmoo z Korei Południowej. Umowę zatwierdził wicepremier, minister obrony Mariusz Błaszczak.

- Analiza wojny na Ukrainie pokazała, jak dużą wagę ma artyleria. Stąd podjęliśmy decyzję o wzmocnieniu polskiej artylerii - powiedział szef MON.

Podziękował również za bardzo owocną współpracę między Polską i Koreą Południową w dziedzinie obronności.

Umowa przewiduje możliwość zakupu samobieżnych kołowych wyrzutni rakietowych o zasięgu – zależnie od amunicji - ok. 80 lub 290 km. 18 pierwszych wyrzutni, na podwoziach Jelcz, ma zostać dostarczonych wraz z amunicją w przyszłym roku. Umowa ramowa otwiera drogę do umów wykonawczych; MON przewiduje, że kontraktowi będą towarzyszyły zamówienia w polskim przemyśle, który ma dostarczyć system kierowania walką, pojazdy dowodzenia, wozy zabezpieczenia technicznego, wozy amunicyjne oraz wozy ewakuacji technicznej.

Chunmoo podobne do HIMARS-ów

Jak zauważył Mariusz Błaszczak, Chunmoo są bardzo zbliżone, jeśli chodzi o charakterystykę, do HIMARS-ów.

- To bardzo dobra broń, bardzo dobry sprzęt, a myślę, że naszym wspólnym sukcesem polsko-koreańskim jest to, że pierwszy dywizjon Chunmoo będzie dostarczony do Polski już w przyszłym roku - zaznaczył szef MON.

Kolejnym sukcesem - jak wskazywał - jest to, że dywizjon Chunmoo będzie zbudowany na polskich ciężarówkach Jelcz, powstających w Polskiej Grupie Zbrojeniowej.

- Również będzie wyposażony w polską łączność oraz w polski system zarządzania polem walki, co spowoduje, że osiągnie gotowość operacyjną również w przyszłym roku - podkreślił wicepremier.

Minister Mariusz Błaszczak podpisał umowę na zakup zestawów systemu artylerii rakietowej K239 Chunmoo. Kiedy trafią do Polski?
Infografika: Agnieszka Kowalko

Umowa miała być podpisana w Korei Południowej

Mariusz Błaszczak poinformował także o tym, że rozpoczęły się dostawy armatohaubic K9 do Polski.

lena

Źródło:

emisja bez ograniczeń wiekowychnarkotyki
Wideo

Strefa Biznesu: Czterodniowy tydzień pracy w tej kadencji Sejmu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Minister Mariusz Błaszczak podpisał umowę na zakup zestawów systemu artylerii rakietowej K239 Chunmoo. Kiedy trafią do Polski? - Portal i.pl

Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska