MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Minister rolnictwa Robert Telus podał dane o skupie nadwyżki zboża. Jak idzie skup zboża od rolników przed żniwami 2023?

AGW
Opracowanie:
Minister Telus podaje, że od marca do maja, wyeksportowano z Polski ponad 3 mln ton zboża.
Minister Telus podaje, że od marca do maja, wyeksportowano z Polski ponad 3 mln ton zboża. Adam Jankowski
Trwa wyścig z czasem. Żniwa 2023 zbliżają się wielkimi krokami i palącym pytaniem jest, czy rolnicy będą mieli gdzie przechowywać nowe zbiory. – Blisko 60 proc. nadwyżki zboża zostało skupione od rolników; zachęcam ich do dalszej sprzedaży – powiedział w niedzielę 18 czerwca Robert Telus, minister rolnictwa i rozwoju wsi w TVP1. Ile ton ziarna udało się według danych resortu wyeksportować z Polski od marca do maja?

Robert Telus często jest pytany o wywóz zboża, z którego sprzedażą rolnicy powstrzymywali się z powodu spadków cen. Teraz dodatkową zachętą są dopłaty m.in. do pszenicy, kukurydzy, gryki, jęczmienia czy pszenżyta. Ponownie na temat ilości skupionego ziarna minister rolnictwa wypowiedział się w programie „Tydzień” TVP1 (emisja 18 czerwca 2023).

Trwa skup ziarna od polskich rolników. Jest światło w tunelu

Został zapytany o to, na jakim etapie jest opróżnianie magazynów ze zboża przed zbliżającymi się żniwami.

– Jeżeli mówimy o skupie zboża od rolników, to już nie tylko światełko, ale światło w tunelu widać. (...) blisko 60 proc. nadwyżki zboża będącego w silosach u rolników już zostało skupione – mówił. – Zachęcam wszystkich rolników do sprzedaży zboża – dodał.

Robert Telus przypomniał, że rolnicy, którzy zdecydują się na sprzedaż ziarna, mogą skorzystać z rządowych dopłat; w przypadku pszenicy jest to ok. 3 tys. zł/ha.

Jak przekazał szef MRiRW, przez ostatnie 3 miesiące, czyli od marca do maja, wyeksportowano z Polski ponad 3 mln ton zboża. – Mówiłem wcześniej, że będzie to 4 mln ton, ale myślę, że jeżeli doliczymy do tego czerwiec, to nam się to uda – powiedział.

Zwrócił jednocześnie uwagę na problem „firm, które kupiły kukurydzę, przede wszystkim kukurydzę mokrą, w wysokiej cenie”. Wskazał, że obecnie cena kukurydzy spadła i ziarno zalega w magazynach firm, które ją kupiły. – Mówimy o firmach polskich, małych, które kupiły kukurydzę od polskiego rolnika. Szukamy rozwiązania, pomocy dla tych firm – zapowiedział.

Program pomocowy zaaprobowany przez KE dotyczy wypłacania pomocy dla rolników między 15 kwietnia a 30 czerwca – jeśli ktoś sprzedał pszenicę między 15 kwietnia a 15 maja, to kwota dopłaty wynosi 2200 zł do ha pszenicy. Od 15 maja do 30 czerwca to jest 3025 zł do ha pszenicy.

Źródło:

Polska Agencja Prasowa
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polacy opracowali lek na śmiertelną chorobę

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska