Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Młodzież ze Słubic i Frankfurtu nad Odrą spotkała się z rabinem Brandenburgii

Roland Semik
Rabin Shaul Nekrich, trzeci od lewej
Rabin Shaul Nekrich, trzeci od lewej Roland Semik
We wtorek 24 stycznia Duszpasterstwo Akademickie "Parakletos" w Słubicach oraz Duszpasterstwo Akademickie przy kościele Świętego Krzyża we Frankfurcie nad Odrą zorganizowały spotkanie z krajowym rabinem Brandenburgii Shaulem Nekrichem. Wydarzenie odbyło się w ramach projektu Ökumenische Studentenarbeit (ÖSAF), który współtworzą oba stowarzyszenia.

Udział w otwartej dyskusji wzięli przede wszystkim studenci Collegium Polonicum w Słubicach oraz Europejskiego Uniwersytetu Viadrina we Frankfurcie nad Odrą.

Shaul Nekrich urodził się w 1979 r. w Sankt Petersburgu (ówczesny Leningrad). W wieku 16 lat wyjechał do Izraela, gdzie studiował informatykę oraz nauki rabinackie w Machon Lev College. Potem przebywał w Stanach Zjednoczonych, m.in. w Nowym Jorku.

Od grudnia 2010 r. pełni funkcję krajowego rabina Brandenburgii. Mieszka w jednym z domów przy Brunnenstraße w Berlinie. Ma żonę Dvorah i trzy córki: trzy, pięcio oraz siedmioletnią. W dniu spotkania najstarsza z jego córek obchodziła właśnie 7. urodziny. Należy do przedstawicieli judaizmu ortodoksyjnego, którzy judaizm liberalny traktują jako odrębne wyznanie, a nadto sprzeniewierzenie się starym zasadom.

Spotkanie otworzył wspólny, ekumeniczny śpiew. Przybyli goście otrzymali bowiem niemiecko-hebrajskie śpiewniki i zaśpiewali razem po hebrajsku fragmentu Psalmu 133: "Hineh mah tov".

Jak przyznał sam rabin Nekrich, wtorkowe wydarzenie było jego pierwszą publiczną rozmową na temat wiary z przedstawicielami chrześcijaństwa. Do tej pory były to jedynie rozmowy prywatne, ale w końcu dał się namówić na otwartą formę spotkania i wspólną dyskusję o zasadach judaizmu. Odmówił jednak debaty o fundamentach chrześcijaństwa, gdyż, jak stwierdził, nie lubi polemizować i doprowadzać do różnicy zdań w kwestiach ocennych. Nekrich o wiele chętniej rozmawia o faktach.

Ze względu na to, że współcześni Żydzi Brandenburgii to w stu procentach przybysze z dawnego Związku Radzieckiego oraz ich potomkowie (nie wszyscy wystarczająco dobrze władają językiem niemieckim), spotkanie prowadzone było głównie w języku angielskim, ale także rosyjskim i niemieckim. Nie wszystkie tematy zostały wyczerpane, dlatego już teraz umówiono się na kolejne wspólne spotkanie...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska