Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Możesz mieć wyższą emeryturę. Wystarczy, że...

(kat)
Zadbaj o to, by ZUS dokładnie wyliczył Twój kapitał początkowy zgromadzony prze lata pracy
Zadbaj o to, by ZUS dokładnie wyliczył Twój kapitał początkowy zgromadzony prze lata pracy DigiTouch
Przyszli i obecni emeryci mogą liczyć na podwyżkę świadczeń. Wszystko dzięki nowej ustawie, która zmienia sposób obliczania kapitału początkowego. Przeczytaj, komu należy się więcej pieniędzy i jak się o nie starać.

Dziś w życie wchodzi ustawa z dnia 28 lipca br. o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Oznacza to, że inaczej będzie teraz ustalane prawo do renty z tytułu niezdolności do pracy. Przysługiwać będzie ona ubezpieczonemu, który:

* udowodnił okres składkowy wynoszący co najmniej 25 lat dla kobiet i 30 lat dla mężczyzn
* oraz jest całkowicie niezdolna do pracy

Istotną zmianą nowej ustawy jest fakt, że inaczej też obliczymy kapitał początkowy, czyli nasze składki emerytalne gromadzone w ZUS-ie do 1999 roku. To szansa dla przyszłych i części obecnych emerytów na otrzymywanie wyższych świadczeń.

Kapitał początkowy jest wyliczany dla osób urodzonych po 31 grudnia 1948 roku. Jego wysokość zależy od długości okresów składkowych i nieskładkowych sprzed 1 stycznia 1999 roku, czyli sprzed reformy emerytalnej. Nowa ustawa w zakresie kapitału początkowego wprowadziła kilka istotnych zmian.

1. Do wczoraj osoby, które wykazywały okresy składkowe i nieskładkowe krótsze niż 6 miesięcy i 1 dzień nie miały ustalonego kapitału początkowego. Teraz będą się liczyć krótsze okresy.

2. Będzie możliwość ustalenia stażu ubezpieczeniowego dla ubezpieczonego, który przystąpił do ubezpieczenia po raz pierwszy w roku 1998 i ma okres ubezpieczenia krótszy niż 6 miesięcy i 1 dzień albo udowodnił okres składkowy i nieskładkowy wynoszący np. 25 lat, 4 miesiące i 14 dni. Według dotychczasowych przepisów w pierwszym przypadku kapitał początkowy nie byłby ustalony, w drugim staż ubezpieczeniowy zostałby ustalony w wymiarze 25 lat.

3. Ustawa wprowadziła też możliwość wskazania okresu kolejnych 10 lat kalendarzowych z okresu przed dniem 1 stycznia 1999 r., bez ograniczenia obowiązującego dotychczas (do roku 1980).

4. Przy ustalaniu podstawy wymiaru kapitału początkowego stosowana będzie nowa zasada, tj. w przypadku wskazania do ustalenia podstawy wymiaru roku kalendarzowego, w którym ubezpieczony przystąpił do ubezpieczenia po raz pierwszy, do obliczenia za ten rok wskaźnika wysokości przyjmuje się sumę kwot przeciętnego wynagrodzenia ogłoszonego za ten rok kalendarzowy odpowiedni do liczby miesięcy pozostawania w ubezpieczeniu

W sprawach, w których kapitał początkowy został już ustalony, ponowne jego obliczenie następuje na wniosek osoby uprawnionej. Jeżeli osoba uprawniona nie wystąpi z takim wnioskiem, ponowne ustalenie kapitału początkowego następuje z urzędu przy obliczaniu emerytury na zasadach określonych w art. 26 ustawy emerytalnej, o ile jest to dla emeryta korzystniejsze.

Co trzeba zrobić, by starać się o podwyżkę?

1. Zbierz wszystkie dokumenty, tj. świadectwa pracy lub zaświadczenie od pracodawcy potwierdzające zatrudnienie oraz zaświadczenie o zatrudnieniu i wynagrodzeniu sprzed 1999 roku.
2. Złóż w ZUS-ie kwestionariusz dotyczący okresów składkowych i nieskładkowych, czyli druk Rp-6.
3. W swoim oddziale ZUS-u złóż, wraz z dokumentami i kwestionariuszem, wniosek o ustalenie kapitału początkowego.

Oferty pracy z Twojego regionu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska