Msza niedzielna nie jest obowiązkowa? Obowiązują nowe zasady w Kościele w żółtej i czerwonej strefie

Marcin Twaróg
Marcin Twaróg

Wideo

Udostępnij:
Nowe zasady obowiązują w Kościele, związane z zaostrzeniem zasad w żółtej i czerwonej strefie koronawirusa. Zaostrzone przepisy bezpieczeństwa dotyczą także praktyk religijnych, w tym uczestnictwa w mszach. Wielu biskupów skorzystało z tej okazji i wprowadziło dyspensę ogólną, która w praktyce sprowadza się do tego, że uczestnictwo w mszy niedzielnej na terenie kościoła nie jest obowiązkowe. Sprawdź szczegółowe zasady, które obowiązują wiernych w kościołach.

Nowe zasady bezpieczeństwa obowiązują w Kościele

- Zwracam się do wszystkich wiernych z prośbą o przyjęcie ze zrozumieniem i cierpliwością nałożonych ograniczeń – napisał przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki w komunikacie wobec nowych obostrzeń sanitarnych podczas zgromadzeń religijnych.

Zachęcił również księży biskupów, „aby – w związku z ciągłym zagrożeniem życia i zdrowia wszystkich Polaków – udzielali stosownych dyspens od obowiązku uczestnictwa we Mszy Świętej w niedzielę i święta nakazane, na terenie swoich diecezji.” Dodał, że skorzystanie z dyspensy oznacza, iż nieobecność na Mszy Świętej nie jest grzechem.

SPRAWDŹCIE NOWE ZASADY BEZPIECZEŃSTWA W KOŚCIELE

Biskupi diecezjalni mają jednak wolną wolę w stosowaniu lub niestosowaniu dyspensy. Wiadomo, że dyspensa obowiązuje w Archidiecezji Częstochowskiej, Archidiecezji Katowickiej, Diecezji Bielsko-Żywieckiej. Dyspensy ogólnej nie udzieli biskupi w Gliwicach i Sosnowcu - tam obowiązuje dyspensa tylko pod szczególnymi warunkami.

W zarządzeniu są szczegółowo opisane zasady przestrzegania reżimów sanitarnych.

Najważniejsza zmiana dotyczy liczby wiernych w kościołach.

Nowe zasady bezpieczeństwa w Kościele Obowiązek używania maseczek w kościołachMaseczek lub przyłbic zakrywających nos i usta mają obowiązek używać:koncelebransi i diakoni – z wyjątkiem wykonywania czytań mszalnych i modlitwy eucharystycznej,wszyscy wierni uczestniczący w liturgii, chyba że mają odpowiednie zwolnienie lekarskie wynikające z przeciwskazań medycznych,pracownicy kościelni w sytuacjach kontaktu z innymi osobami (np. podczas zbierania tacy, czy w czasie przygotowania paramentów w świątyni, w której przebywają inne osoby, obsługi interesantów itp.),służba liturgiczna podczas liturgii i przygotowania do niej, z wyjątkiem lektora, psałterzysty, kantora lub organisty w momentach czytania lub śpiewu,Wierni oraz duchowieństwo i służba liturgiczna powinni zachować pomiędzy sobą stosowny dystans.Zobacz kolejne zasady bezpieczeństwa obowiązujące w kościele. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

Msza niedzielna nie jest obowiązkowa? Obowiązują nowe zasady...

Ilu wiernych w kościele

Wobec ograniczenia w liczebności wiernych mogących uczestniczyć w liturgii (w „strefie żółtej” - jedna osoba na cztery metry kwadratowe; w strefie „strefie czerwonej” - jedna osoba na siedem metrów kwadratowych), należy – podobnie, jak to było już podczas ograniczeń w marcu i kwietniu br. – na podstawie powierzchni użytkowej świątyni określić maksymalną liczbę osób mogących jednocześnie się w niej znajdować, a informację o tym umieścić na drzwiach wejściowych.

Musisz to wiedzieć

Bądź na bieżąco i obserwuj

Materiał oryginalny: Msza niedzielna nie jest obowiązkowa? Obowiązują nowe zasady w Kościele w żółtej i czerwonej strefie - Dziennik Zachodni

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

mam rozumieć czy biskupi konsultowali się wcześniej z Jezusem.

Dodaj ogłoszenie