MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Na chorobowym

GRAŻYNA MAZUREK 0 68 324 88 18 [email protected]
Jeśli z powodu choroby pracownik nie jest w stanie pracować, może liczyć na wynagrodzenie płacone przez pracodawcę lub na zasiłek wypłacany przez ZUS.

Jeśli chcesz otrzymać pieniądze za czas choroby, musisz poinformować pracodawcę o swojej nieobecności i przekazać mu zwolnienie lekarskie w ciągu siedmiu dni od jego wystawienia. Liczy się data stempla pocztowego. Jeśli się spóźnisz, powinieneś liczyć się z tym, że od ósmego dnia dostaniesz o 25 proc. mniej zasiłku.
Za 33 dni choroby w ciągu roku kalendarzowego płaci pracodawca. Jest to tzw. wynagrodzenie chorobowe. A gdy chorujesz dłużej to od 34. dnia zwolnienia lekarskiego otrzymujesz zasiłek chorobowy płacony z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.

Kto ma prawo do zasiłku?

Do zasiłku chorobowego ma prawo osoba, która podlega ubezpieczeniu chorobowemu obowiązkowo (np. pracownik) lub dobrowolnie (np. prowadzący działalność gospodarczą albo ubezpieczony z umowy zlecenia czy umowy agencyjnej).
Ubezpieczony nabywa prawo do zasiłku chorobowego po upływie tzw. okresu wyczekiwania. Okres ten zależy od charakteru ubezpieczenia - czy jest ono obowiązkowe, czy dobrowolne. Przy obowiązkowym trzeba mieć 30 dni nieprzerwanego ubezpieczenia (zatrudnienia), a przy dobrowolnym - 180 dni. Do okresu wyczekiwania zalicza się poprzednie okresy ubezpieczenia chorobowego, jeśli przerwa między nimi nie przekracza 30 dni albo jest spowodowana urlopem wychowawczym, bezpłatnym lub powszechną służbą wojskową.

Bez wyczekiwania

ZAPAMIĘTAJ!

1 Na oddanie zwolnienia lekarskiego masz siedem dni, ale zawiadomić pracodawcę musisz wcześniej.
2 Pracownik ma obowiązkowe ubezpieczenie chorobowe.
3 Prowadzący działalność gospodarczą dostanie zasiłek dopiero po 180 dniach opłacania składek na dobrowolne ubezpieczenie chorobowe.
4 Jeśli choroba jest spowodowana nadużyciem alkoholu, nie dostaniesz zasiłku za pierwsze pięć dni.

Od zasady wyczekiwania są wyjątki i dotyczą one zarówno obowiązkowego, jak i dobrowolnego ubezpieczenia. Bez okresu wyczekiwania zasiłek chorobowy przysługuje m.in.:

  • absolwentom szkół i wyższych uczelni, którzy podjęli pracę w ciągu 90 dni od ukończenia szkoły lub uzyskania dyplomu,
  • posłom i senatorom, którzy podjęli zatrudnienie w ciągu 90 dni od ukończenia kadencji,
  • pracownikom z co najmniej 10 -letnim stażem ubezpieczeniowym,
  • osobom, których niezdolność do pracy została spowodowana wypadkiem w drodze do pracy lub z pracy (zasiłek z ubezpieczenia chorobowego) albo chorobą zawodową bądź wypadkiem w pracy (wtedy zasiłek chorobowy z ubezpieczenia wypadkowego jest od pierwszego dnia zwolnienia i nie obciąża to funduszy pracodawcy).
    Zasiłek chorobowy wypłacany jest maksymalnie przez 182 dni, a w przypadku gruźlicy przez 270 dni. Liczy się każdy dzień zwolnienia lekarskiego, także przypadający w dzień wolny, niedzielę lub święto.
    Zasiłek przysługuje również po rozwiązaniu umowy o pracę, jeśli choroba trwała co najmniej 30 dni i rozpoczęła się w ciągu 14 dni od odejścia pracownika z pracy lub w ciągu trzech miesięcy w przypadku choroby zakaźnej lub innej, której objawy ujawniają się po okresie dłuższym niż 14 dni od początku choroby.

    W jakiej wysokości?

    Zasiłek chorobowy w zasadzie stanowi 80 proc. podstawy wymiaru, czyli średniego wynagrodzenia z 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc zachorowania bądź z krótszego okresu, jeśli zatrudnienie u danego pracodawcy jest krótsze. Natomiast jeśli niezdolność do pracy przypada na czas pobytu w szpitalu - 70 proc. podstawy wymiaru. Nie dotyczy to jednak wynagrodzenia chorobowego, czyli 33 dni w roku . Tu nawet leżący w szpitalu pracownik otrzymuje 80 proc. od pracodawcy, a za dalszy okres szpitalnego zwolnienia, od 34. dnia choroby w ciągu roku kalendarzowego - tylko 70 proc. z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.
    Zasiłek równy 100 proc. podstawy wymiaru należy się wtedy, gdy niezdolność do pracy:
  • przypada na okres ciąży,
  • jest spowodowana wypadkiem w drodze do lub z pracy albo w pracy,
  • powstała w związku z poddaniem się badaniom przed pobraniem komórek, tkanek i narządów albo po takim zabiegu (tu 100 proc. także za pobyt w szpitalu).

    Kiedy chory nie dostanie zasiłku?

    Gdzie szukać przepisów


  • Kodeks pracy, art. 92.
  • Ustawa z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby lub macierzyństwa (DzU nr 31 z 2005 r., poz. 267), roz. 2.
  • Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 27 lipca 1999 r. w sprawie określenia dowodów stanowiących podstawę przyznania i wypłaty zasiłków z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (DzU z 1999 r., nr 65, poz. 742 ze zm. ost.: nr 142 z 2005 r., poz. 1193).
  • Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 22 grudnia 2005 r., zmieniające rozporządzenie w sprawie szczegółowych zasad i trybu wystawiania zaświadczeń lekarskich i wzoru zaświadczenia lekarskiego (DzU nr 1 z 2006 r., poz. 3).


  • Nie zawsze chory pracownik otrzyma zasiłek, mimo że płacił składki i podlegał ubezpieczeniu. Nie dostanie go przez cały okres choroby pracownik, który zachorował w wyniku popełnionego przez siebie umyślnego przestępstwa lub wykroczenia stwierdzonego prawomocnym orzeczeniem sądowym. A także jeśli podczas kontroli ustalono, że zwolnienie lekarskie wykorzystuje niezgodnie z jego celem, np. pracuje.
    A jeżeli niezdolność do pracy jest spowodowana nadużyciem alkoholu, to ubezpieczony traci prawo do zasiłku za pierwsze pięć dni zwolnienia.
    Zasiłek nie przysługuje:
  • gdy chory przebywa na urlopie bezpłatnym, wychowawczym,
  • gdy zachowuje prawo do wynagrodzenia podczas choroby (np. sędziowie, prokuratorzy, nauczyciele akademiccy),
  • gdy przebywa w areszcie lub w więzieniu, z wyjątkiem przypadku, gdy aresztant lub więzień jest zatrudniony.
  • Dołącz do nas na Facebooku!

    Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

    Polub nas na Facebooku!

    Kontakt z redakcją

    Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

    Napisz do nas!
    Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska