Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Na emeryturę bez odejścia z pracy

(zka)
Dotąd, jeśli ktoś chciał przejść na wcześniejszą emeryturę, musiał zwolnić się z pracy. Po upływie jednego dnia znów mógł się zatrudnić. Wkrótce zwolnienie się nie będzie konieczne, żeby otrzymywać świadczenie.

W hałasie, jaki powstał wokół prezydenckiego weta w sprawie emerytur pomostowych, nie wszyscy zauważyli, co wynikło z podpisania przez Lecha Kaczyńskiego nowej ustawy o emeryturach kapitałowych. A to istotna nowość.

Jeden dzień już niepotrzebny

Przypominamy więc, że nowa ustawa zawiera poprawkę wykreślająca przepis z dotychczasowej ustawy emerytalnej, mówiący o obowiązku zrezygnowania z pracy przynajmniej na jeden dzień, po to, żeby ZUS mógł zacząć wypłacać świadczenie.

Tak więc osoby, które do końca tego roku spełnią warunki uprawniające do przejścia na wcześniejszą emeryturę, będą mogły jednocześnie pracować i pobierać świadczenie z ZUS-u. Bez rozwiązywania umowy o pracę i zawierania jej na nowo, zwykle z tym samym pracodawca. Muszą tylko poczekać, aż ustawa zostanie ogłoszona w Dzienniku Ustaw. Po 14 dniach od tego momentu, nowe przepisy wejdą w życie.

Nie zmienia się zasada mówiąca, że wcześniejsi emeryci do czasu osiągnięcia ustawowego wieku emerytalnego muszą przestrzegać dopuszczalnego limitu przychodów z umów o pracę lub umów zleceń, od których odprowadzane są składki na ubezpieczenie społeczne. Przekroczenie dopuszczalnej granicy zarobków może spowodować zmniejszenie a nawet zawieszenie wcześniejszej emerytury.

Papiery jeszcze raz

A co z osobami, które już wcześniej złożyły wniosek o wcześniejszą emeryturę, ale ZUS im ją zawiesił, bo nie zwolnili się z pracy choćby na ten jeden przysłowiowy dzień? Nic straconego. W chwili, gdy nowe przepisy wejdą w życie, powinny złożyć wniosek o odwieszenie swego wcześniejszego wniosku emerytalnego. A potem od nowa złożyć papiery o przyznanie wcześniejszej emerytury.

Nie warto jednak się z tym nowym wnioskiem spieszyć. Wiadomo, że od 1 marca 2009 r. będzie obowiązywać nowa kwota bazowa. Na pewno będzie wyższa. Lepiej więc poczekać i wystąpić o naliczenie świadczenia według nowych wskaźników. Do wniosku trzeba dołączyć wyliczenie zarobków, osiągniętych w okresie od złożenia starego wniosku do daty złożenia nowego.

Przypominamy jednocześnie, że osoby, które już spełniły lub do końca tego roku spełnią warunki do uzyskania wcześniejszej emerytury wg starych zasad, nie muszą się spieszyć z wnioskiem o przyznanie tego świadczenia. Mogą złożyć go w ZUS-ie później, byle przed ukończeniem 65 lat (mężczyźni) i 60 lat (kobiety).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska