MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Na emeryturę w funduszu inwestycyjnym

BARTOSZ MARCZUK Gazeta Prawna
Wysokość emerytury ma ściśle zależeć od zgromadzonego na ten cel kapitału. Aby nie odbiegała znacznie od wynagrodzenia z pracy, trzeba oszczędzać w III filarze. By zachęcić do tego, uchwalono ustawę o indywidualnych kontach emerytalnych, która wczoraj weszła w życie.

Indywidualne konta emerytalne można założyć w czterech instytucjach finansowych. Są to:

  • fundusze inwestycyjne (FI),

  • instytucje prowadzące działalność maklerską o świadczenie usług brokerskich i prowadzenie rachunku papierów wartościowych oraz rachunku pieniężnego, służącego do jego obsługi, np. domy maklerskie,

  • zakłady ubezpieczeń - IKE będzie można prowadzić w nich w formie ubezpieczenia na życie z ubezpieczeniowym funduszem kapitałowym,

  • banki - w nich indywidualne konto emerytalne prowadzone będzie w formie rachunku bankowego.

    Osoba, wybierając daną instytucję oferującą IKE, nie musi decydować się na nią raz na zawsze - przysługuje jej prawo do zmiany. Te osoby, które już teraz mają umowy ubezpieczenia na życie z ubezpieczeniowym funduszem kapitałowym, będą mogły kontynuować wykupioną przez siebie polisę w ramach IKE.

    Na emeryturę w funduszu inwestycyjnym

    Dla osób decydujących się założyć swoje indywidualne konto emerytalne w funduszu inwestycyjnym szczególnie ważne jest to, że będą miały możliwość zawarcia umowy o prowadzenie takiego konta z różnymi funduszami inwestycyjnymi (zarządzanymi przez to samo towarzystwo funduszy inwestycyjnych). Oczywiście, łączna suma wpłat do wszystkich funduszy w danym roku nie może przekroczyć kwoty granicznej (1,5 wynagrodzenia). W zależności więc od własnych upodobań, wieku, oczekiwań co do poziomu ryzyka w stosunku do ewentualnego zysku, będzie można samemu obrać określoną strategię inwestycyjną przez samodzielny wybór tzw. portfela inwestycyjnego. Można więc będzie samemu zdecydować, czy chce się powierzać swoje pieniądze funduszowi inwestycyjnemu, który większość środków przeznacza na inwestycje w akcje, czy takiemu, który inwestuje w obligacje lub nieruchomości albo walutę.
    Kolejnym przepisem zawartym w ustawie o IKE, zapewniającym możliwość prowadzenia własnej polityki inwestycyjnej, jest przewidziana tzw. konwersja jednostek uczestnictwa funduszu, które ma posiadacz IKE. Oznacza to, że będzie on mógł dokonywać zamiany jednostek uczestnictwa danego funduszu inwestycyjnego na inne, zarządzane przez to samo towarzystwo.

    Konto u maklera

    Następny rodzaj umowy o prowadzenie IKE przewiduje lokowanie środków jego uczestnika we wszystkie dopuszczone do publicznego obrotu papiery wartościowe, z wyłączeniem kontraktów terminowych i opcji (wyjątek, gdy transakcja zawarta jest w celu ograniczenia ryzyka inwestycyjnego, pod warunkiem że jest ona przedmiotem obrotu na rynku regulowanym).
    Należy zaznaczyć, że taka forma prowadzenia IKE jest adresowana do osób, które znają się choć trochę na rynku kapitałowym i w związku z tym decydują się w pełni samodzielnie prowadzić swoją politykę inwestycyjną. W praktyce bowiem będzie się to odbywać w ten sposób, że osoba, która założy takie IKE, sama będzie kupować papiery wartościowe i decydować o wyborze poszczególnych lokat, oczekując określonego zysku, ale równocześnie biorąc na siebie całe ryzyko z tytułu podejmowanych decyzji.

    Polisa w zakładzie ubezpieczeń

    Kolejną propozycją dla osób, które chcą założyć IKE, jest nabycie w zakładzie ubezpieczeń ubezpieczenia na życie z ubezpieczeniowym funduszem kapitałowym. Przed podjęciem decyzji o założeniu IKE w takiej formie należy dokładnie wypytać agenta ubezpieczeniowego o wszystkie koszty związane z prowadzeniem takiej polisy, a także uważnie przeczytać umowę i tzw. ogólne warunki ubezpieczenie.
    Należy przy tym pamiętać, że jeśli w IKE mają być gromadzone oszczędności na starość, przyszłemu emerytowi powinno przede wszystkim zależeć na tym, aby jak największa część wpłaconych pieniędzy wędrowała na konto przeznaczone na przyszłą emeryturę.
    Podobnie jak w przypadku funduszu inwestycyjnym, IKE w zakładzie ubezpieczeń będzie stwarzać oszczędzającemu możliwość kształtowania własnej polityki inwestycyjnej. Zakłady bowiem też oferują ubezpieczonym w ramach wykupionych przez nich polis określone fundusze, dokonujące lokat w określone papiery wartościowe lub inne formy inwestowania.

    IKE w banku

    Ostatnią formą, w jakiej będzie można od 1 września zakładać IKE, będzie rachunek oszczędnościowy, prowadzony w banku. Umowa o prowadzenie IKE z bankiem będzie mogła być zawarta w formie rachunku oszczędnościowego. Oszczędzający będzie więc wpłacał tam określoną kwotę pieniędzy, a w zamian otrzymywał obietnicę wypłaty określonych odsetek. Taka forma oszczędzania w IKE wydaje się bardzo bezpieczna, choć zazwyczaj oprocentowanie lokat bankowych, zwłaszcza w dłuższej perspektywie czasu, jest niższe niż gdy obraca się środkami na rynku kapitałowym. Stąd najprawdopodobniej na taką formę oszczędzania zdecydują się raczej osoby starsze, które będą niebawem wypłacać swoje oszczędności.
  • emisja bez ograniczeń wiekowych
    Wideo

    Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

    Dołącz do nas na Facebooku!

    Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

    Polub nas na Facebooku!

    Kontakt z redakcją

    Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

    Napisz do nas!

    Polecane oferty

    Materiały promocyjne partnera
    Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska