MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Odświeżamy ranking lokat majowych. Przybyło ofert. Które banki oferują najwyższe oprocentowanie?

Jerzy Mosoń
Jerzy Mosoń
Za oknem maj, a w portfelach? Tylko tych kilka lokat oferuje oprocentowanie pozwalające na zarobek
Za oknem maj, a w portfelach? Tylko tych kilka lokat oferuje oprocentowanie pozwalające na zarobek Jerzy Mosoń/Polska Press Grupa
Jeśli ktoś liczył na to, że w maju pojawią się lokaty z dwucyfrowym oprocentowaniem, ten musi być bardzo rozczarowany. Nie ma co jednak narzekać, bo nie sprawdził się także najczarniejszy scenariusz, i wciąż od kilku banków można oczekiwać niezłych odsetek. Co więcej, dodajemy właśnie odświeżony niedawno produkt, ale z terminem ważności i dla zamożniejszych klientów. O co chodzi?

Spis treści

Najpierw drobne wyjaśnienie: w naszym zestawieniu występują tylko klasyczne lokaty. Nie ma w nich oferty dla otwierających rachunek z wysokim oprocentowaniem ani produktów wiązanych, w których klient ma szansę założyć lokatę na wysoki procent, pod warunkiem że zainwestuje jednocześnie w dużo bardziej ryzykowne instrumenty oferowane przez bank. Wysoko–oprocentowane lokaty z funduszem oferują m.in. Santander Bank, mBank, ING Bank. Takich propozycji u nas nie znajdziecie. W odświeżonym raporcie poświęconym majowym depozytom pojawia się za to oferta Citi Bank.

Masz gruby portfel? Bankowcy z Citi mają niezłą propozycję

Tylko do 22 maja można założyć Lokatę Powitalną w Banku Handlowym (Citi Bank) oprocentowaną w skali roku na 6,5 proc. Lokatę można założyć wyłącznie w oddziale banku typu Citigold lub telefonicznie (ta możliwość zarezerwowana jest wyłącznie dla uczestników, którzy zawarli z bankiem umowę produktów depozytowych w procesie telefonicznym, kurierskim lub poprzez bankowość elektroniczną Citibank online). Można zdeponować od 20 tys. zł do dwóch milionów. Aby było to możliwe, trzeba spełnić następujące warunki:

 • należy otworzyć Konto Citigold Private Client,
 • w terminie 10 dni od otwarcia konta, a najpóźniej w ostatnim dniu okresu obowiązywania oferty, należy zaakceptować regulamin,
 • najpóźniej miesiąc po otwarciu konta, trzeba dysponować na nim środkami rzędu 4 200 000 PLN.

Francuski bank z najlepszą ofertą. Jak dużo można zyskać?

Francuski bank Credit Agricole znów przedłużył swoją flagową lokatę z 8 proc. oprocentowaniem. Klienci, którzy otworzą w Credit Agricole jedno z kont: Konto dla Ciebie, Konto dla Ciebie VIP lub Konto dla Ciebie MOVE! mogą skorzystać z promocyjnej oferty 180-dniowej Lokaty Powitalnej z rekordowym oprocentowaniem.

Lokata francuskiego banku obwarowana jest jednak pewnymi warunkami: należy przez cały czas trwania umowy z bankiem utrzymać zgodę na oferty marketingowe oraz w każdym pełnym miesiącu trwania depozytu: przynajmniej raz zalogować się do aplikacji CA24 Mobile i co najmniej dziesięć razy zapłacić BLIKIEM lub kartą przypisaną do konta.

Lokaty gwarantujące oprocentowanie na poziomie 7 proc. i nieco wyższe

W maju, poza ofertą francuskiego banku, na uwagę zasługuje także Lokata Witaj Nest Banku (7,1 proc.) ograniczona do kwot z przedziału od 1 tys. zł do 25 tys. zł oraz dwumiesięczna lokata (Lokata Mobilna na Start) VeloBanku (7 proc.); od 1 tys. zł do 50 tys. zł. Dobrą propozycją może się też wydawać miesięczna lokata Banku Nowego (7 proc.) o dość oryginalnej nazwie NOWYdepozyt 1M Wysoki procent. Kłopot w tym, że można ją założyć tylko dla kwot z przedziału od 1 tys. zł do 10 tys. zł.

Austriacki bank pozwala zarobić mniej niż w kwietniu

Austriacki Raiffeisen Digital Bank oferuje w tym miesiącu depozyt 6,1 proc. w ramach Lokaty Dla Ciebie online. Miesiąc temu było to 7,2 proc. Użytkownik internetu po otwarciu konta w banku może wybrać kwotę, jaką chce trzymać na lokacie terminowej online, a także czas jej trwania (3,6 lub 12 miesięcy). Ale uwaga: bank nie ma stałej rezydencji w Polsce, więc jego klienci otrzymują wypłatę, po odprowadzeniu austriackiego podatku od zysków kapitałowych (25 proc.).

Aby zapłacić polski podatek, tzw. podatek Belki (19 proc.), zamiast austriackiego (25 proc.), należy złożyć w banku zaświadczenie z polskiego urzędu skarbowego: o aktualnej (np. polskiej) rezydencji podatkowej. W innym przypadku Raiffeisen Digital Bank przekaże 25 proc. zysku z odsetek austriackiej skarbówce.

W maju warto zauważyć także ofertę Millennium

Posiadacze konta w banku Millennium mają możliwość skorzystania z dwóch lokat – obydwie oprocentowane na poziomie 6 proc. Jeszcze na początku roku taka propozycja nie budziłaby zachwytu, ale banki obecnie nie rozpieszczają klientów, więc warto przynajmniej odnotować depozyt: „Lubię to Polecam” przewidziany na kwartał i dostępny jedynie jako nagroda za polecanie banku (i tylko dla kwot: 500 - 25 000 zł) oraz miesięczną „Lokatę Urodzinową” (dla kwot: 1 000 - 25 000 zł).

Ranking lokat na kwiecień (oprocentowanie w skali roku)

 • Credit Agricole: 8 proc. przez 6 miesięcy (Lokata Powitalna)
 • Nest Bank: 7,1 proc. przez 6 miesięcy (Lokata Witaj)
 • VeloBank: 7 proc. przez 2 miesiące (Lokata Mobilna Na Start)
 • Bank Nowy: 7 proc. przez 1 miesiąc (NowyDepozyt 1M Wysoki procent)
 • Volkswagen Bank: 6,50 proc. od 90 do 269 dni (Lokata Plus)
 • Citi Bank: 6,50 proc. 6 miesięcy (Lokata Powitalna; system Citi Gold Private Client)
 • Reiffeisen Digital Bank: 6,1 proc. przez 3, 6, 12 miesięcy (Lokata Dla Ciebie online)
 • Millennium Bank: 6 proc. przez miesiąc (Lokata Urodzinowa)
 • Millennium Bank: 6 proc. przez trzy miesiące („Lubię to Polecam”).

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Biznesu codziennie. Obserwuj StrefaBiznesu.pl!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Grecy będą pracować 6 dni w tygodniu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Odświeżamy ranking lokat majowych. Przybyło ofert. Które banki oferują najwyższe oprocentowanie? - Strefa Biznesu

Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska