Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Na ratuszu w Żarach zamontowano dziś wieżyczkę, podobną do tej którą zniszczono podczas bombardowania w 1944 roku

Janczo Todorow
Wielu przechodniów zatrzymywało się i robiło zdjęcia podczas montażu wieżyczki.
Wielu przechodniów zatrzymywało się i robiło zdjęcia podczas montażu wieżyczki. fot. Janczo Todorow
W czasie nalotów aliantów na miasto 11 kwietnia 1944 roku, jedna z bomb trafiła w ratusz. Dopiero teraz, w rocznicy 750-lecia miasta Żary, wieżyczkę odbudowano według przedwojennego wzoru.
Po zamontowaniu iglicy wieżyczka tuż przed 18.00 była gotowa
Po zamontowaniu iglicy wieżyczka tuż przed 18.00 była gotowa Janczo Todorow

Po zamontowaniu iglicy wieżyczka tuż przed 18.00 była gotowa
(fot. Janczo Todorow)

Pierwsza wieżyczka na ratuszu jest datowana na 1504 roku. Po niej jednak nie zostało śladu, ponieważ ratusz wielokrotnie przebudowywano z powodu licznych pożarów. Wieżyczka, która została została zniszczona podczas wojny pochodziła prawdopodobnie z XVIII wieku. Odtworzono ją na podstawie starych fotografii według projektu Wiesława Bogacza.

Wieżyczkę wykonano w trzech częściach, które dziś po południu zostały po kolei zmontowane na dachu ratusza. Potężny dźwig postawił najpierw pionową część, na którą następnie położono kopułę. Najwięcej problemów stworzył montaż iglicy wykonanej z miedzi przez Kazimierza Polaka. Jednak i ten fragment wieżyczki tuż przed 18. 00 stanął na swoim miejscu. Podczas operacji montowania wieżyczki, mnóstwo przechodniów zatrzymywało się z ciekawości, wiele osób robiło zdjęcia pamiątkowe. - Przecież to sensacja, takie coś zdarza się raz na kilkaset lat - słychać było komentarze.

Wieżyczkę odbudowano z okazji 750 - lecia miasta. Z tego powodu 30 maja ulicami Żar przejdzie historyczny korowód. Wówczas wieża ratuszowa zostanie uroczyście odsłonięta, a w jej wnętrzu zostanie złożona tzw. kapsuła czasu. W kapsule znajdą się pendrive ze zdjęciami różnych miejskich imprez, monety wydane przez miasto oraz polskie monety współczesne, foldery a także papierowy egzemplarz Gazety Lubuskiej, wraz z okolicznościową wkładką poświęcona jubileuszowi miasta. Kapsuła będzie przesłaniem do przyszłych pokoleń.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska