Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Na terenie MRU rośnie nowy bunkier. Powstaje tam budynek muzeum. A pod ziemią będzie można się przejechać kolejką!

Anna Moyseowicz
Anna Moyseowicz
Trwa przebudowa i rozbudowa muzeum Międzyrzeckiego Rejonu Umocnionego.
Trwa przebudowa i rozbudowa muzeum Międzyrzeckiego Rejonu Umocnionego. Anna Moyseowicz
Na horyzoncie widać koniec prac! Trwa rozbudowa budynku wystawowego Międzyrzeckiego Rejonu Umocnionego w Pniewie. Zamiast niego stoi już dwukondygnacyjne muzeum o nietypowym kształcie. Pierwsi turyści będą mogli do niego wejść za kilka miesięcy.

Muzeum Międzyrzeckiego Rejonu Umocnionego

- Kończymy już inwestycję, dzięki której wzbogacimy naszą ofertę. Budynek jest znacznie większy, tak że udało się wygospodarować większą powierzchnię wystawienniczą, pomieszczenia magazynowe i biurowe. Mam nadzieję, że ten obiekt pozwoli nam na lepsze funkcjonowanie całego muzeum i będzie również dodatkową atrakcją, która przyciągnie jeszcze więcej turystów - mówi Leszek Lisiecki, dyrektor Muzeum Fortyfikacji i Nietoperzy w Pniewie.

Zobacz zdjęcia obiektu! Fotografie również z wewnątrz!

Dwa piętra muzeum

Budynek ma kształt bunkra i dwa piętra. Na pierwszym, znajdującym się ponad powierzchnią ziemi, znajdzie się sala wystawowa i biura, a w części podziemnej sala multimedialna, umożliwiająca prelekcje, pokazy i emisje filmów dla dzieci. - Dzięki temu będziemy mogli przeprowadzać lekcje muzealne w nowoczesnej formie - mówi Lisiecki. Pod ziemią znajdą się również magazyny, które umożliwią przechowywanie muzealnych zbiorów.

- Mamy nadzieję, że wykonawca skończy prace w ciągu miesiąca - mówił pod koniec marca dyrektor. Uroczystość otwarcia zaplanowano na wrzesień. - Dajemy sobie więcej czasu, bo proces tworzenia wystawy stałej jest trudny. Chcemy, aby wszystko było dobrze przygotowane, natomiast obiekt i wystawa to jest dodatek do tego, co przyciąga turystów, czyli naszej podziemnej trasy turystycznej - dodaje.

Kolejka pod ziemią

Pod ziemią MRU również zaplanowano zmiany. Gdy skończy się czas zimowego odpoczynku i nietoperze wylecą z korytarzy, wewnątrz zostanie umieszczona kolejka do przewozu turystów.

Jest ona już wykonana, czeka tylko na wprowadzenie do systemu podziemnych korytarzy. Zastanowimy się jeszcze, którędy będzie biegła. Dopóki tam nie stoi, nie możemy planować, trzeba policzyć czas przejazdu, nie jesteśmy jeszcze w stanie powiedzieć, jaka będzie jej przepustowość, a nie chcielibyśmy zmniejszyć liczby odwiedzających nas turystów - mówi Lisiecki.

Planowana obecnie trasa kolejki ma mieć 500 metrów, natomiast zostanie ona jeszcze zweryfikowana, gdy obiekt znajdzie się pod ziemią. Ponadto turyści mogą zwiedzać podziemia pieszo. Istnieją dwie standardowe trasy, jedna do 1,5 godziny, druga do 2,5 godziny. W zależności od wariantu, można zobaczyć różne miejsca. Maksymalny czas trwania wycieczki to osiem godzin.

Zobacz też: Gazeta Lubuska. Zielona Góra-Ochla. Festyn plenerowy "Kaziuki" w Muzeum Etnograficznym w Zielonej Górze-Ochli

Wystawa w innym miejscu

Dodatkowo, po zakończeniu przebudowy i rozbudowy obiektu, muzeum planuje przeniesienie wystawy sprzętu obecnie znajdującego się na wprost nowobudowanego obiektu, między innymi armat i elementów pancerzy, w okolice zębów smoka zaraz obok nowego budynku. - Chcemy ją pokazać, troszkę rozbudować i wyeksponować - zapowiada dyrektor.

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska