Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Na wieży Braniborskiej w Zielonej Górze pojawiły się kamery. Będą szukać bolidów na niebie

OPRAC.: (b)
Na wieży zostały zamontowane kamery do obserwacji nieba
Na wieży zostały zamontowane kamery do obserwacji nieba Michał Korn
Zielona Góra powróciła na mapę Polskiej Sieci Bolidowej. Instytut Astronomii Uniwersytetu Zielonogórskiego kupił trzy wysokiej klasy kamery, które zostały umieszczone w jednym z najwyższych punktów miasta, na szczycie Wieży Braniborskiej.

Kamery będą monitorować niebo w poszukiwaniu bolidów, czyli meteorów o jasności większej niż -4 mag (jasność Wenus to -4.6 mag). Będą obsługiwane zdalnie.

Posłużą naukowcom do badań, ale także do popularyzacji astronomii. Uniwersytet Zielonogórski zamierza bowiem zaangażować studentów i uczniów szkół średnich w obsługę sprzętu oraz analizę danych obserwacyjnych. Będzie to dla nich okazja na rozwój zainteresowań oraz umiejętności technicznych i programistycznych.

Działalność zielonogórskiej stacji została wstrzymana we wrześniu 2010 roku ze względu na konieczną modernizację.

Czym są meteoryty?

Meteory to tak naprawdę małe skaliste ciała pochodzenia kometarnego lub asteroidalnego, które orbitują w przestrzeni kosmicznej z prędkościami przekraczającymi 70 km/s.

W szczególnych przypadkach może dojść do przecięcia orbity takiego obiektu z innym ciałem niebieskim, np. Ziemią. Interakcja z atmosferą powoduje gwałtowne spowolnienie meteoru i zamianę go w kulę ognia. Mały, kometarny pył zwykle spala się i nigdy nie dociera na powierzchnię ziemi. Natomiast materiał asteroidy może być większy i, jeśli warunki są odpowiednie, może przetrwać w atmosferze i wylądować na ziemi jako meteoryt.

Spadki meteorów, obserwowane za pomocą stacji bolidowych, pomagają w ustaleniu interakcji ciała z atmosferą ziemską, jego zwalniania, jasności w zależności od obiektu oraz zmian masy podczas spadania.

Obserwacja trajektorii atmosferycznej tych ciał pozwala obliczyć ich orbity, a jeśli obiekt nie spali się w całości i spadnie na ziemię, jest duża szansa na jego odnalezienie. Taki meteoryt jest bezcennym źródłem informacji o Układzie Słonecznym, gdyż zachowuje historię swoich macierzystych ciał, dając wskazówki dotyczące formowania się i ewolucji ciał planetarnych w ciągu ostatnich 4,56 miliarda lat.

Wideo: Zielona Góra. Zobacz, jak wychodzi z ziemi parking przy Palmiarni

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska