Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nad Czarną Wodą odbędą się jubileuszowe zawody wędkarskiego 50-lecia

Wiesław Zdanowicz
Stanica wędkarska nad jeziorem Czarna Woda, z parkingiem, wiatą ze stołami i ławkami oraz kamiennym kręgiem ogniska z lat 90. i zmodernizowana w 2012 r. przez koło „Gwarek”, będzie miejscem kolejnego jubileuszu! Czarna Woda Gwarkowie zrzeszeni w górniczym kole wędkarskim w najbliższą niedzielę uczczą kolejnymi zawodami jubileusz pięćdziesięciolecia zorganizowanego wędkowania i działania koła.

Koło wędkarskie PZW „Sieniawa” powstało w 1966 roku z inicjatywy jego pierwszego prezesa, Sergiusza Jasiejewicza, szefa górniczej administracji w Ośnie Lubuskim. Ze względu na uciążliwość dojazdu z miejsca pracy i zamieszkania do jeziora Czarna Woda, które górnicy od początku upatrzyli sobie na ulubione miejsce stanicy i wędkowania, prezes po roku przekazał swoje obowiązki kierownikowi administracyjnemu Kopalni - Piotrowi Cybulskiemu. W tym samym czasie, w 1968 roku, księgi rachunkowe wędkarzy prowadzone przez sztygara Jerzego Musialskiego, pierwszego skarbnika, przejął sztygar Onufry Habel. W 1975 roku funkcję prezesa objął kierownik działu elektrycznego - Kazimierz Ignatowicz. Obaj zajmowali się sprawami koła do 1980 roku. W 1980 roku nowym prezesem koła został Józef Kropiwa, a obowiązki skarbnika do 1983 roku powierzono Stanisławowi Mitrutowi. Zastąpił go później Zdzisław Jaworski, który funkcję tę sprawuje do dzisiaj. Kolejnymi prezesami koła od 1984 roku byli: Stefan Sulikowski (1984 - 1988), Jan Rybińczuk 1 (1988 - 2009) i Jan Hypta 2 (od 2009 i nadal).

Stanica wędkarska nad jeziorem Czarna Woda, z parkingiem, wiatą ze stołami i ławkami oraz kamiennym kręgiem ogniska została zbudowana przy wydatnej pomocy Kopalni w okresie kadencji prezesów Józefa Kropiwy, Stefana Sulikowskiego i Jana Rybińczuka. Powstawała stopniowo, stając się miejscem chętnie odwiedzanym nie tylko przez wędkarzy. Przedtem była bazą kopalnianych wiertaczy. Górnicy - wędkarze zniwelowali teren, wycięli krzewy, stworzyli plażę i pozostałe urządzenia.

Na przestrzeni 50 lat działalności Koło było organizatorem wielu imprez wędkarskich, do udziału w których zapraszało zaprzyjaźnione koła z okręgu i ze świebodzińskiego rejonu. Było m.in. gospodarzem międzynarodowych zawodów spławikowych (wspólnie z Kołem nr 5 w Świebodzinie) i wielu innych udanych imprez okolicznościowych.

W 2006 roku w zawodach zorganizowanych z okazji 40-lecia działalności górniczego koła, wędkowało 13 drużyn, od Torzymia poprzez Świebodzin do Zielonej Góry. Indywidualnie zwyciężył gorzowianin Krystian Horodko, były mieszkaniec Sieniawy, który od samego początku uczestniczy we wszystkich wydarzeniach związanych z życiem koła. Na trzeciej pozycji zawody zakończył Stefan Sulikowski z Buczyny. Prezes Rybińczuk przygotował wtedy poczęstunek złożony z wyjątkowego w smaku wiosennego bigosu i szaszłyków z rożna. O zawodach donosił nasz tygodnik w tekście Jubileusz Koła PZW (nr 27 z dnia 12 lipca 2006).

Największego rozgłosu i popularności przynosi Kołu jego koronna w ostatnich latach impreza wędkarska, zorganizowana po raz pierwszy w 2003 roku. Są to otwarte zawody wędkarskie parami o Puchar Czarnej Wody. Piąta edycja odbyła się w sierpniu 2007 roku. Imprezę wsparła Kopalnia. Udział wzięło 19 par. Puchar Czarnej Wody wywalczyli Jacek Kozielski i Artur Tyniewiecki. Kolejne miejsca zajęli: 2. Leszek Leszczyński i Artur Kusiak, 3. Jan Rybińczuk i Stefan Sulikowski. Największą rybę zawodów, złowił Janusz Cierlaczyk. O zawodach tygodnik donosił w tekście Puchar Czarnej Wody (nr 31 z dnia 8 sierpnia 2007).

W lipcu 2011 roku, Zarząd Koła PZW „Gwarek” w Sieniawie zorganizował zawody spławikowe dla kół z rejonu świebodzińskiego z okazji swojego jubileuszu 45-lecia. Wędkowanie z udziałem 11. drużyn odbyło się również na jeziorze Czarna Woda. W klasyfikacji zespołowej na trzecim miejscu sklasyfikowano zespół Koła PZW Sieniawa w składzie: Daniel Błoński, Mieczysław Budziński, Andrzej Silny, oraz na szóstym drugą drużynę z Sieniawy (Stanisław Kozielski, Stefan Sulikowski, Jan Rybińczuk). Rok później, w lipcu 2012, Koło „Gwarek” pod wodzą prezesa Jana Hypty zorganizowało zawody połączone z otwarciem nowo wyremontowanej stanicy, przy której pracowali: Jan Hypta, Jerzy Stadnik, Jan Rybińczuk, Rafał Hypta, Mieczysław Budziński, Lesław Błaszczyk, Krzysztof Hypta, Andrzej Silny z synem Hubertem, Adam Mickiewicz, Jędrzej Oblizajek i Artur Łodziński, przy wsparciu ze strony władz okręgu PZW, Tartaku Żelechów, Hurtowni Jadar, Marka Dudka, Kopalni Węgla Brunatnego „Sieniawa” i Czesława Kalbarczyka.

Do tradycji wróciły też zawody, w których głównym trofeum od 2005 roku jest Puchar Prezesa Kopalni Węgla Brunatnego w Sieniawie - Andrzeja Bika.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska