MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Nad śląskim morzem

oprac. (decha) na podst. materiałów Edwarda Gralca i Alfreda Siateckiego
Jezioro Sławskie to największe w regionie pole do popisu dla żeglarzy - ma 817 hektarów
Jezioro Sławskie to największe w regionie pole do popisu dla żeglarzy - ma 817 hektarów fot. Tomasz Gawałkiewicz
Złośliwcy twierdzą, ze Jezioro Sławskie zostało "śląskim morzem" z... braku konkurencji. Piękne krajobrazy, wspaniałe lasy...

I można przekonać się, czy rzeczywiście woda w Sławskim jest coraz czyściejsza.

Największym w regionie i w woj. lubuskim akwenem jest Jezioro Sławskie. Zajmuje 817 ha (długość - 4.500 m, szerokość - 1.510 m, głębokość - 12,3 m). Młodsi nazywają je "lubuskim morzem", starsi - "śląskim morzem". Wyspy zajmują 10,6 ha powierzchni jeziora, są tu m.in. Ptasia Wyspa, Wyspa Kormoranów, Dzika Wyspa. Jest też kilka zatok, m.in. Miejska, Radzyńska, Lubiatowska, Krępińska.

Do jeziora wpadają rzeki i strumienie. Największym dopływem jest przepływająca przez Sławę Czernica. Cienica, która swoje źródła ma na łąkach pod Krążkowem, przepływa przez jeziora tarnowskie, Kuźnicę Głogowską, osiągając Jezioro Sławskie koło Radzynia. W Lubiatowie wypływa z Jeziora Sławskiego Obrzyca, która po 60 km wpada do Odry koło Cigacic.

Jezioro Sławskie wraz z Obrzycą tworzy początek 200-kilometrowego szlaku kajakowego do podgorzowskiego Santoka. Wzdłuż brzegów jeziora znajduje się wiele ośrodków wypoczynkowych. W sezonie bywa tu nawet do 40 tys. gości, głównie z Dolnego Śląska i Ziemi Lubuskiej. Warto dodać, że je zaczęto zagospodarowywać dopiero w 1927 r., kiedy to magistrat Sławy otrzymał z hrabstwa zezwolenie na udostępnienie jeziora dla sportów wodnych. Dziś to największe w regionie pole do popisu dla żeglarzy.

Wokół Sławy

W pobliżu Sławy leży aż 14 jezior. W Lubięcinie, przy drodze z Nowej Soli do Sławy, są dwa większe zbiorki wodne: Lubięcin Duży (18 ha) i Lubięcin Mały (14 ha). Jadąc tą drogą w stronę Sławy można skręcić do Jodłowa, gdzie jest Jezioro Tarnowskie Duże (91,6 ha), zasilane sześcioma dopływami, łączące się z Jeziorem Sławskim rzeką Cienicą. W pobliżu tego akwenu znajdują się jeziora: Tarnowskie Małe (43 ha), Kuźnickie (55 ha), Głuchowskie. Z drugiej strony Jeziora Sławskiego jest kilka zbiorników, wymieńmy tylko najważniejsze jeziora: Święte (17,6 ha) i Dronik (10 ha).

CZY WIESZ, ŻE...

stacji kolejowej, w nadleśnictwie.

  • W 1312 r. Sławę wymieniano już jako miasto. Od XV wieku była miastem prywatnym, należącym do rodu Rechenbergów.

  • Po I wojnie światowej w pobliżu Sławy przebiegała granica polsko-niemiecka. Wsie Wijewo i Potrzebowo należały do Polski.

  • W czerwcu 1945 r. biuro pełnomocnika rządu na powiat głogowski znajdowało się w Sławie, ponieważ w doszczętnie zniszczonym Głogowie brakowało pomieszczeń administracyjnych i mieszkań dla pracowników. Dopiero od stycznia 1946 starosta urzędował w Głogowie.

  • Zatokę Miejską w Sławie otacza 30-hektarowy park. Jest tam wiele ciekawych okazów przyrody, m.in. dwie sosny czarne.

  • Sława jest siedzibą dekanatu Kościoła katolickiego. Należą do niego parafie: Ciosaniec, Kolsko, Kotla, Krzepielów, Lubięcin, Sława, Stare Strącze i Śmieszkowo.

  • Akcja sławnej powieści Edwarda Stachury "Siekierezada albo Zima leśnych ludzi" dzieje się w miejscowościach wokół Sławy. Powieściowa Hopla to Kotla, Bobowice - to Grochowice, Czerniawa - to Bielawy.


    WARTO ZOBACZYĆ

    Kościół pw. Michała Archanioła w Sławie
    Ufundowany prawdopodobnie w XIII wieku. Do 1524 r. należał do diecezji poznańskiej, potem był własnością ewangelików. Wielokrotnie przebudowywany, m.in. w 1604, 1724, 1888. Wewnątrz jest kamienna ambona z 1619, późnogotycka rzeźba Chrystusa Frasobliwego z XVI wieku, przeniesiona z Bojadeł, i wiele płyt nagrobnych.

    Zespół pałacowy w Sławie
    Składa się z pałacu barokowego, zbudowanego w latach 1832-35 przy częściowym wykorzystaniu murów zamku. Pałac poprzedza olbrzymi dziedziniec z barokową figura św. Jana Nepomucena. Na dziedziniec prowadzi XVIII-wieczna brama, zamknięta łukiem koszowym. Bogatą część zespołu stanowi park, rosną w nim m.in. platany.

    Kolej drezynowa w Sławie
    Ręczną drezyną można podróżować ze Sławy do Krzepielowa po torach nieczynnej linii kolejowej. Na trasie są m.in. dwa wiadukty. Szczegóły - tel. 0 686 32 64 89.

    Dwór w Przybyszowie
    Zbudowany z kamienia i cegieł około 1600 r. Budowla piętrowa z okazałym ryzalitem od strony południowej. Pomieszczenia na parterze nakryte sklepieniami kolebkowo-krzyżowymi. Niedaleko znajduje się kościół z 1657 r. z wyposażeniem barokowym.

    Pałacyk myśliwski w Tarnowie Jeziernym
    Wieś leży na skraju Puszczy Tarnowskiej. W średniowieczu Tarnów był siedzibą kasztelani wymienionej w źródłach z czasów Bolesława Krzywoustego. W 1624 r. właściciel dóbr należących do baronatu Siedlisko Jan Schönaich wzniósł pałacyk. Nie użytkowany po ostatniej wojnie popadał stopniowo w ruinę, został odbudowano w latach 1980-84 z funduszy konserwatorskich. Jego fasadę zdobi kartusz herbowy Schönaichów, na którym widnieje data.

    Gospodarstwa agroturystyczne i pokoje gościnne

  • H. Pichowicz, ul. Słoneczna 5, tel. 0 68 356 63 18
  • Grażyna Rychli, ul. Słoneczna 15, tel. 0 68 356 64 14
  • Stanisław Derenda, Dębowo 5, tel. 0 68 356 50 28
  • Mirosława i Kazimierz Wawrzyniakowie, Lubogoszcz, tel. 0 68 356 62 43

    Pola biwakowe
  • ul. Odrodzonego Wojska Polskiego 19, tel. 0 68 356 64 52
  • nadleśnictwo, tel. 0 356 62 29
  • Gola, tel. 0 601 26 08 11
  • Dołącz do nas na Facebooku!

    Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

    Polub nas na Facebooku!

    Kontakt z redakcją

    Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

    Napisz do nas!
    Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska