Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nadchodzi era nowej telewizji - cyfrowej. Z nami przygotujesz się na zmiany!

Lucyna Talaśka-Klich Maciej Dobrowolski
Dzięki naszemu poradnikowi nie przydarzy Ci się taka sytuacja, że któregoś dnia włączysz telewizor, a na ekranie nie zobaczysz ulubionego serialu
Dzięki naszemu poradnikowi nie przydarzy Ci się taka sytuacja, że któregoś dnia włączysz telewizor, a na ekranie nie zobaczysz ulubionego serialu DiGiTouch
Czy to się komuś podoba, czy nie, ostatni nadajnik telewizji analogowej popracuje do 31 lipca 2013 roku. Tłumaczymy, czym jest telewizja cyfrowa i czy w związku z nową technologią trzeba zmieniać antenę.

Na początek można sobie oczywiście zadać pytanie: czy cyfryzacja telewizji jest konieczna, czy w Polsce taka zmiana na pewno musi zostać przeprowadzona? Nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Warto jednak wiedzieć, że podobny proces odbywa się na całym świecie. Bo za postępem technologicznym, który dokonał się w ostatnich latach w dziedzinie mediów elektronicznych, przyszły zmiany dotykające również tradycyjnej telewizji. Tej rewolucji nie należy się bać. Tym bardziej, że my, telewidzowie, na niej skorzystamy.

ZAPAMIĘTAJ
Zmiana w systemie emisji sygnału telewizyjnego może wiązać się z wydatkami na zakup nowych urządzeń czy anten, ale plusów jest naprawdę sporo.

Zalety cyfrówki

1. Dzięki cyfrowej telewizji naziemnej można oglądać programy w bardzo dobrej jakości - z dźwiękiem stereofonicznym lub wielokanałowym Dolby Digital, bez zakłóceń charakterystycznych dla emisji analogowej.

2. Zapewnia też dużo więcej programów.

* W systemie analogowym jeden program był emitowany w jednym kanale częstotliwościowym.

* W systemie cyfrowym w tym samym kanale można emitować do ośmiu programów i jeszcze dodatkowe treści multimedialne (tekstowe i interaktywne). Na przykład opis bieżących programów TV i na najbliższy tydzień.

3. Poza tym zwiększy się zasięg programów. Dziś w wielu małych miastach i na wsi można oglądać jedynie TVP 1, TVP 2 i Polsat. Emisja cyfrowa umożliwi - po wyłączeniu analogowej - ogólnopolski odbiór nawet do 40 programów w kilku multipleksach.

ZAPAMIĘTAJ
Multipleks (w skrócie zwany MUX) to, najprościej rzecz ujmując, wiązki kanałów. Tak zwane paczki, w których mieszczą się oddzielne programy telewizyjne. Z technicznego punktu widzenia to jedna z ważnych zalet telewizji cyfrowej, bo pozwala oszczędzać częstotliwość w eterze. Dla przeciętnego telewidza techniczne sprawy nie mają większego znaczenia, ale warto wiedzieć, że w każdym multipleksie znajduje się do ośmiu kanałów.
Szczegóły dotyczące harmonogramu wdrażania multipleksów znajdziesz na www.emitel.pl.

4. Telewizja cyfrowa umożliwia też:

* nadawanie obrazu w różnych formatach, na przykład w panoramicznym 16:9;

* równoległe nadawanie kilku ścieżek dźwiękowych, na przykład w różnych wersjach językowych;

* możliwość oglądania telewizji w wysokiej rozdzielczości HDTV.

Tomasz Żelazny z jednego ze sklepów internetowych podsumowuje zalety telewizji cyfrowej: - Jej standard umożliwia emisję obrazu w jakości, jaką znamy choćby z kina. Wielu ucieszy brak zakłóceń obrazu oraz wyeliminowanie problemu powstawania tak zwanych odbić, które podczas oglądania mogą stać się naprawdę uciążliwe. Wszyscy przywitają natomiast z radością możliwość dostępu do kilkunastu dodatkowych usług. Najatrakcyjniejsze z nich to elektroniczny przewodnik po programach, napisy ekranowe, kilka wersji językowych w obrębie jednego kanału czy funkcje interaktywne. Ponadto uzyskamy również możliwość kontroli rodzicielskiej młodszych widzów - dzięki opcji ograniczenia dostępu do niektórych programów. Będziemy mogli również samodzielnie dostosowywać obraz do różnych formatów.

UWAGA
Według polskiego prawa programy cyfrowe, które są nadawane z nadajników naziemnych, muszą być bezpłatne.

Ważne terminy

1. Zgodnie z umowami międzynarodowymi na terenie Europy do końca roku 2015 nie będzie już telewizji analogowej.

2. W Polsce proces wyłączania nadajników z takim sygnałem zostanie przeprowadzony do 31 lipca 2013 roku.

UWAGA
Jest to data graniczna. Oznacza to, że część nadajników może zostać wyłączona już wcześniej. Dlatego ważne jest, abyśmy odpowiednio wcześniej przygotowali się do tej zmiany. Bo inaczej włączymy któregoś dnia telewizor i nie obejrzymy ulubionego serialu.

Teraz zajmijmy się anteną telewizyjną.

Antena TV

ZAPAMIĘTAJ
W tym przypadku nie zachodzi żadna wielka zmiana. Aby dobrze odbierać nowe multipleksy, musimy mieć sprawnie działającą antenę.

Jeżeli teraz tradycyjną telewizję odbieramy z zakłóceniami, szumami czy też śnieżeniem, to niestety, obraz nie polepszy się po przejściu na sygnał cyfrowy. - Korzystając z telewizji analogowej, jak nie łapiemy jednego sygnału, to odbieramy jakiś inny. To skutek chaosu w eterze - wyjaśnia serwisant RTV Maciej Janecki z Zielonej Góry. - W przypadku telewizji cyfrowej sprawa jest prosta: albo odbierzemy sygnał, albo nie.

Dlatego to warto zrobić:

1. Sprawdźmy stan techniczny, lokalizację i ustawienie anteny.

WAŻNE
Na pewno korzystniej jest mieć urządzenie zewnętrzne, zamontowane na przykład na balkonie albo dachu. Fachowcy polecają również antenę kierunkową, którą ustawiamy w stronę najbliżej zlokalizowanego nadajnika. Ich położenie w naszym miejscu zamieszkania możemy sprawdzić na stronie www.emitel.pl.

2. Jeżeli mamy antenę siatkową, nie panikujmy. Kierunkowa jest niezbędna tylko w sytuacji, gdy mieszkamy w dużej odległości od stacji nadawczej.

3. Trochę inaczej sprawa ma się w przypadku anteny wewnętrznej, ustawionej na przykład przy telewizorze w pokoju.
- Trudno wskazać tutaj jakąś uniwersalną regułę rządzącą lokalizacją anteny. Musimy po prostu pokombinować, jak to wygląda w naszym mieszkaniu - wyjaśnia Zbigniew Walkowiak, serwisant RTV z Zielonej Góry. - To kwestia prób i błędów. Jeżeli mieszkamy w miejscu, gdzie sygnał jest bardzo silny, na przykład niedaleko nadajnika, to nie powinniśmy mieć większego kłopotu z dobrym odbiorem telewizji cyfrowej. W przeciwnym razie, jeśli wystąpią problemy, trzeba będzie się liczyć z koniecznością zakupu nowej anteny. Najlepiej zewnętrznej, tak abyśmy mieli pewność dobrego sygnału.

UWAGA
Nieco inaczej kształtuje się sprawa telewizji cyfrowej w przypadku osób, które mają wykupione usługi w płatnych platformach satelitarnych (na przykład Cyfra + lub Polsat Cyfrowy) albo w tak zwanej kablówce.

W takim przypadku nic nie trzeba robić, bo przejście z telewizji analogowej na cyfrową nie dotyczy nas bezpośrednio. Wykupione w danej platformie pakiety telewizyjne będą dostarczane jak dotychczas. To czy w dalszym ciągu będziemy z nich korzystać, czy raczej zdecydujemy się na odbiór bezpłatnej naziemnej telewizji cyfrowej, jest naszą indywidualną sprawą.

UWAGA
Jeśli chodzi o kablówkę, to - według stanowiska Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji - każdy operator świadczący taką usługę musi również dostarczać programy, które wchodzą w skład naziemnej telewizji cyfrowej. Nie musimy przy tym ani kupować nowego telewizora, ani żadnego dekodera.

Gdy masz tylko komputer

Mamy dobrą wiadomości dla wszystkich, którzy pragną oglądać telewizję na ekranie komputera.

* Aby ją odbierać, możemy zaopatrzyć się w moduł odbiornika telewizji cyfrowej DVB-T podłączany do naszej maszyny przez PCI-E, złącze ExpressCard albo po prostu przez port USB. Kosztuje około 100-150 zł.

* Może się również zdarzyć, iż nasz komputer będzie miał już wbudowany wymagany tuner, dlatego przed zakupem warto przejrzeć jego dane techniczne. Pamiętajmy, iż musi on obsługiwać kodowanie MPEG-4.

UWAGA
Nawet jeśli jednak posiadamy taki tuner, sygnał i tak dostarczany jest przez antenę. Bez niej się nie obejdziemy. Musi ona, abyśmy mogli korzystać z dobrodziejstw naziemnej telewizji cyfrowej, dobrze odbierać sygnał.

Nieruchomości z Twojego regionu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska