Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Urzędnicy podają, że nie ma tam nikogo zameldowanego. Spis powszechny temu przeczy...

Mateusz Różański
Mateusz Różański
Pawłowice Małe były kiedyś całkiem prężnie funkcjonującą wsią, której mieszkańcy utrzymywali się z rolnictwa.
Pawłowice Małe były kiedyś całkiem prężnie funkcjonującą wsią, której mieszkańcy utrzymywali się z rolnictwa. Piotr Krzyżanowski / Polska Press
Najmniejsza wieś Dolnego Śląska - która miejscowość nosi to miano? Pawłowice Małe były kiedyś całkiem prężnie funkcjonującą wsią, której mieszkańcy utrzymywali się z rolnictwa. Okoliczne inwestycje sprawiły jednak, że wieś zrównano niemal z ziemią, a z danych zeszłorocznego Narodowego Spisu Powszechnego wynika, że wieś zamieszkiwała tylko jedna osoba. Obecnie nawet jej już nie ma. Z całej wsi pozostał tylko jeden budynek, który kiedyś pełnił funkcję stacji kolejowej. Co ciekawe... można wynająć tu lokal!

Spis treści

Najmniejsza wieś na Dolnym Śląsku - Pawłowice Małe pod Legnicą

Najmniejszą wsią na Dolnym Śląsku są Pawłowice Małe - tak wynika przynajmniej z Narodowego Spisu Powszechnego przeprowadzonego w ubiegłym roku. W chwili przeprowadzania spisu jedna osoba zadeklarowała, że mieszka na stałe w tej miejscowości. Co ciekawe w urzędzie gminy Krotoszyce (to do tego samorządu przynależą Pawłowice Małe) usłyszeliśmy, że żadna osoba w tej wsi zameldowana nie jest.

Zobacz też: Mały Tybet na Dolnym Śląsku

Co sprawiło, że wieś niemal wymarła? Sąsiedztwo, a dokładnie bliskie sąsiedztwo Huty Miedzi Legnica. Pod koniec lat 90. ubiegłego wieku zapadła ostateczna decyzja o tym, że Pawłowice Małe należy wysiedlić, tak aby w tzw. strefie ochronnej huty nikt nie mieszkał.

Podlegnicką wieś zrównano z ziemią

O najmniejszej wsi na Dolnym Śląsku możemy mówić tylko dlatego, że z wyburzeń ocalał jeden budynek należący do kolei. Co ciekawe od dawnych zabudowań Pawłowic Małych jest on oddalony o ponad kilometr. Właśnie to uratowało go przed wyburzeniem. Proces wysiedlania mieszkańców zakończył się w roku 2002.

Już cztery lata później kolej sprzedała lokale mieszkalne znajdujące się na terenie budynku dworca. W efekcie wyludniona przez kilka lat wieś znów ożyła. Na tyle że w czasie spisu powszechnego z roku 2011 "aż" 13 osób zadeklarowało, że mieszka w Pawłowicach Małych.

Na terenie budynku dworca znajdowały się kiedyś m.in.:

  • dwa perony,
  • kasy,
  • niewielka poczekania.

Obecnie budynek dworca kolejowego w Pawłowicach Małych należy do PKP Nieruchomości SA i w części jest wynajmowany przez PLK jako dyżurka kolejowa, która obsługuje bocznicę huty.

Fundamenty dawnych zabudowań

O tym, że kiedyś istniała taka wieś jak Pawłowice Małe przypomina nieśmiało znak drogowy znajdujący się przy drodze nr 364. Jeżeli ruszymy zgodnie z jego wskazaniem nie znajdziemy jednak żadnej wsi, a jedynie fundamenty dawnych zabudowań.

- Budynki zniszczono celowo, tak, żeby nikogo nie kusiło wracać do tej wsi. Kiedyś tu rzeczywiście dało się wyczuć charakterystyczne zapachy z huty, ale dziś już nie jest tak źle - mówi Henryk Rogowski, który kiedyś mieszkał w Pawłowicach Małych. - To była zwykła, podmiejska wieś jakich tysiące - dodaje.

Pawłowice Małe były kiedyś całkiem prężnie funkcjonującą wsią, której mieszkańcy utrzymywali się z rolnictwa.

Urzędnicy podają, że nie ma tam nikogo zameldowanego. Spis p...

Pawłowice Małe, tu tutaj znajdowała się wieś:

od 7 lat
Wideo

Protesty rolników pod Toruniem

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Urzędnicy podają, że nie ma tam nikogo zameldowanego. Spis powszechny temu przeczy... - Gazeta Wrocławska

Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska