Spis treści
Tatuaże damskie – co warto o nich wiedzieć?
Moda na tatuaże damskie utrzymuje się od lat. Tego typu zdobienia ciała nosi liczne grono polskich celebrytek, a wśród nich: Ewa Minge, Karolina Gilon, Ewelina Lisowska, Gabi Drzewiecka czy Agnieszka Chylińska. Osoby zainteresowane artystycznymi dziarami i malunkami na skórze często mają swoich ulubionych tatuatorów, tatuatorki lub całe studia tatuażu. Istną skarbnicą wiedzy na temat modnych wzorków na ciele stały się takie serwisy jak Intagram czy Pinterest. To tutaj prowadzą swoje profile cenione studia tatuażu i indywidualni artyści, specjalizujący się w zdobieniach na skórze, ale liczne zdjęcia tatuaży damskich publikują także prywatni użytkownicy i użytkowniczki.
Szukasz inspiracji? Zajrzyj do naszej galerii i zobacz najmodniejsze tatuaże damskie!
Tatuaże możemy podzielić na różne kategorie ze względu na sposób ich wykonania oraz stylistykę. Istnieją różne, charakterystyczne style tego typu zdobień, m.in. tatuaże:
- geometryczne,
- artystyczne,
- steampunk,
- blackwork (jednokolorowe, czarne),
- dwukolorowe,
- z motywem zwierzęcym,
- akwarelowe,
- abstrakcyjne,
- trybalne (inaczej „plemienne”).
Jednak na początku swojej przygody z tatuażami damskimi warto zapamiętać jedno podstawowe rozróżnienie. Ze względu na sposób wykonania tatuaże dzielimy na te robione specjalną maszynką oraz handpoke, czyli dziary – tatuaże wykonywane bezpośrednio igłą z tuszem. Obrazki nanoszone na skórę maszynką powstają szybciej, ponieważ w krótkim czasie można wykonać bardzo dużo nakłuć skóry. Dają też tatuażyście duże pole do popisu pod względem powierzchni zajmowanej przez zdobienie i kolorystyki. Dużo dłużej powstają ozdoby typu handpoke. W ich przypadku tatuażysta nakłuwa ręcznie skórę igłą, a wykonanie wzorku o powierzchni kilku centymetrów kwadratowych może zająć kilka godzin.
Warto również wiedzieć, że twórcy dziar cenią sobie oryginalność. Zazwyczaj każdy tworzony przez nich tatuaż jest unikatowy, a dany motyw wykorzystują tylko raz. W studiu tatuażu można zamówić konkretny wzór lub wybrać coś dla siebie z gotowych projektów. Liczne propozycje tatuaży damskich znajdziemy na Instagramie oraz bezpośrednio na stronach internetowych studiów tatuażu. Zanim jednak zdecydujemy się na dany obrazek, warto sprawdzić, co jest na topie. Przedstawiamy trendy w sztuce tatuatorskiej na 2024 rok.
Moda na neo-tradycjonalizm
W 2024 roku nastąpi powrót do neo-tradycyjnych tatuaży, które stanowią odwzorowanie rzeczywistości w ilustratorskim stylu. W tym przypadku mamy zazwyczaj do czynienia z dużymi formami i wyraźnym konturowaniem. Różnica między tradycyjnymi tatuażami a tymi neo-tradycyjnymi tkwi głównie w sposobie cieniowania. Te neo-tradycyjne mają bardziej realistyczny, odważny wygląd. W obu przypadkach mamy do czynienia z grubym obrysem, jednak dzięki cieniowaniu tatuaże neo-tradycyjne nabierają głębi. Ich twórcy wykorzystują także motywy znane z popkultury.
Mikrorealizm
Innym trendem jest tendencja do tworzenia maleńkich, stanowiących odzwierciedlenie natury wzorków. W takim przypadku liczy się detal, a wpisujące się w mikrorealistyczną stylistykę tatuaże damskie przeważnie są wykonywane metodą handpoke. Obok popularnego motywu ważki na Instagramie można znaleźć także inne wzory, np. pszczoły, grzyby czy motyle.
Inspiracja anime i grami wideo
Wśród miłośników kolorowych tatuaży uwidacznia się tendencja do czerpania z popkultury, a zwłaszcza z filmów anime oraz gier wideo. Takie ozdoby wykonuje m.in. mieszkająca w Nowym Jorku polska tatuatorka, Olga Szublak. „Zrobiłam wiele tatuaży nawiązujących do „Final Fantasy” (japońskiej serii gier, filmów anime i mang z gatunku fantasy, autorstwa Hironobu Sakaguchiego – przyp. red.). Jest to zdecydowanie jedna z najpopularniejszych gier, które ludzie chcą mieć” – wyznała Polka w rozmowie z Gabi Thorne z serwisu allure.com. Prace artystki oraz innych tatuażystów z amerykańskiego studia High Hopes Tattoo można nanieść na skórę w Queens, w Stanach Zjednoczonych.
Minimalizm
Kolejny trend przejawia się poprzez zwrot w stronę minimalizmu. Prosty kontur bez wypełnienia lub ciemna kreska z niewielkim dodatkiem kolorów stanowią główne wyznaczniki minimalistycznego stylu. Jego przykłady można znaleźć zarówno wśród prac z gatunku handpoke, jak i tych robionych maszynką do tatuażu. W tym nurcie da się także wyczuć silną fascynację latami 90., kiedy to modne były m.in. tatuaże przedstawiające druty kolczaste. Spopularyzowała je m.in. Pamela Anderson, która wystąpiła z takim malunkiem na skórze w filmie „Żyleta”. Aktorka znalazła później wiele naśladowczyń.
Powrót tatuaży trybalnych
Tatuaże damskie mają wiele różnych odsłon, a jedną z nich są te trybalne. Pogardza nimi wielu artystów i artystek tatuażu. Głównym zarzutem wobec tzw. trybali jest ich schematyczność, kiczowatość oraz powtarzalny i „oklepany” wygląd. Mimo to tatuaże plemienne, spopularyzowane w latach 80. i 90. przez przez Leo Zuluetę – Hawajczyka o filipińskich korzeniach, prawdopodobnie również w tym roku znajdą wiele zwolenniczek. Wzorki nawiązujące do popularnych wśród ludów Borneo i Polinezji tatuaży przypominają nieco biżuterię w stylu boho i z pewnością długo jeszcze będzie można je oglądać na przeróżnych częściach ciała.
Warto jednak pamiętać o tym, że tatuaż stanowi wybór na całe życie. Co prawda niektóre osoby usuwają je laserowo, ale ponieważ tatuowanie polega na wstrzykiwaniu pigmentu pod skórę, nigdy nie da się w 100 proc. pozbyć śladu po tatuażu. Na miejsce po nim można natomiast nanieść inny obrazek, chociaż lepiej jest uniknąć sytuacji, kiedy będziemy chcieli to zrobić. Dlatego przed decyzją o pierwszym tatuażu warto obejrzeć dostępne w internecie motywy oraz zastanowić się, jaka stylistyka nam pasuje.
Szykasz inspiracji? Obejrzyj naszą galerię tatuaży!
Zadbaj o swoje naturalne piękno!
Mistrzowie urody 2024 - relacja z wręczenia nagród
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?