Mateusz Pietras
Słodko-gorzki dzień Polek w slalomie gigancie
Słodko-gorzki dzień Polek w slalomie gigancie Rex Features/East News
Szwedka Sara Hector wygrała siódmy w tym sezonie slalom gigant wliczany do alpejskiego Pucharu Świata w słowackiej Jasnej. Dwudzieste siódme miejsce zajęła Magdalena Łuczak. Na pierwszym przejeździe rywalizację zakończyła Maryna Gąsienica-Daniel, która była trzydziesta piąta. Podczas pierwszego przejazdu groźny upadek zaliczyła wiceliderka cyklu Słowaczka Petra Vlhova.

Po dwóch tygodniach oczekiwań alpejki wznowiły rywalizację w konkurencji slalom gigant. Tym razem panie mierzyły się na słowackiej trasie usytuowanej w miejscowości Jasna. Nie brakowało Polek, które w ostatnich zawodach PŚ w tej specjalności zdobyły punkty do klasyfikacji generalnej. Maryna Gąsienia-Daniel zajęła 15. miejsce, natomiast Magdalena Łuczak po dwóch przejazdach została sklasyfikowana na 24. pozycji. Pierwsza z wymienionych zawodniczek ostatni czas miała bardzo intensywny z powodu występów w supergigancie i w zjeździe.

Trzydziesta piąta pozycja Gąsienicy-Daniel, kolejne punkty Łuczak w slalomie gigancie

W sobotę bardziej doświadczona z Polek wystartowała z numerem czternastym. Już początek przejazdu nie wyglądał obiecująco. Biało-Czerwona na każdym punkcie pomiaru czasu traciła do rywalek. Ostatecznie pierwszy przejazd zakończyła z czasem 1.15,53. Do liderki występującej z numerem trzecim Szwedki Sary Hector straciła 5,35 s. Druga z polskich alpejek zaprezentowała się z numerem trzydziestym dziewiątym. Łuczak pojechała lepiej zajmując dwudzieste dziewiąte miejsce, które zagwarantowało jej kolejne punkty do alpejskiego Pucharu Świata. Przejazd zakończyła z czasem 1.15,28 (strata 5,10 s). W drugim uzyskała czas 2.26,21. Dzięki lepszemu przejazdowi poprawiła się o dwie pozycje.

Z dalszej rywalizacji wypisała się liderka klasyfikacji gigantowej Włoszka Federica Brignone.

Groźny upadek wiceliderki Pucharu Świata, spektakularny triumf Szwedki

Podczas pierwszego przejazdu wypadek miała faworytka gospodarzyPetra Vlhova. Słowacka mistrzyni olimpijska w slalomie dostosowała swoją pozycję i początkowo utrzymała się na nogach, chwilę później odchyliła się jednak do tyłu i upadła na bok, wpadając na ogrodzenie zabezpieczające. Podczas upadku uderzyła głową o ziemię. Najprawdopodobniej doznała urazu kolana i została zniesiona z trasy.

Siódme zawody PŚ w tej konkurencji w imponującym stylu wygrała Szwedka Sara Hector. Linię mety przecięła z czasem 2.17,80. Drugą Amerykankę Mikaelę Shiffrin pokonała o 1,52 s, a trzecią zawodniczkę z Nowej Zelandii Alice Robinson o 2.71 s.

Jutro zawodniczki wystartują w slalomie.