MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych to szczególne święto dla uczniów z Zespołu Szkół nr 1 w Nowym Miasteczku. Zobacz zdjęcia i wideo

Obchody Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Nowym Miasteczku, 1 marca 2021 r. Było inaczej, niż co roku, ale nie mniej uroczyście.
Obchody Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Nowym Miasteczku, 1 marca 2021 r. Było inaczej, niż co roku, ale nie mniej uroczyście. Mariusz Kapała / GL
Niesienie pomocy potrzebującym ślubowali uczniowie klas mundurowych z Zespołu Szkół nr 1 w Nowym Miasteczku. Podczas gminnych obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych powitano też uczniów, którzy stali się żołnierzami Wojsk Obrony Terytorialnej.

Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Nowym Miasteczku odbywają się co roku, ale tym razem pandemia koronawirusa ograniczyła zakres przygotowań i planów obchodów. Było jednak tak samo uroczyście, a ślubowanie uczniów klas mundurowych było dla uczniów przeżyciem.

Obchody Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Nowym Miasteczku, 1 marca 2021 r. Było inaczej, niż co roku, ale nie mniej uroczyście.
Obchody Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Nowym Miasteczku, 1 marca 2021 r. Było inaczej, niż co roku, ale nie mniej uroczyście. Mariusz Kapała / GL

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Nowym Miasteczku. Gminne obchody

Gminne obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Nowym Miasteczku zostały połączone ze ślubowaniem 27 uczniów klas mundurowych i powitaniem uczniów, którzy wstąpili do Wojsk Obrony Terytorialnej. Odbyło się także przekazanie sztandaru młodszym uczniom przez tegorocznych maturzystów.

Wydarzenie rozpoczęło się 1 marca, o godzinie 10.00 w kościele pw. Opaczności Bożej w Nowem Miasteczku. Zachowany zasady reżimu sanitarnego, stąd uczniowie zajęli miejsca w dużych odstępach od siebie.

– To ważna uroczystość co roku, która zaczyna się mszą. Rok temu były też różne piosenki i wiersze poświęcone temu świętu. Dzisiaj pan Tomasz Kuncik przeczytał nam swój wiersz poświęcony pamięci żołnierzy wyklętych – relacjonuje uczennica Wiktoria Długosz, która we wrześniu będzie starała się dostać do Wojsk Obrony Terytorialnej. – Od zawsze chciałam pomagać ludziom i być wzorem do naśladowania dla innych. Chcę stawić czoła złu i sprawiać, żeby było go jak najmniej. Ta szkoła bardzo dużo mnie nauczyła. Cieszę się, że wybrałam tę szkołę.

Ślubowanie klas mundurowych z Zespołu Szkół nr 1 w Nowym Miasteczku i powitanie uczniów - żołnierzy WOT

Dyrektor Zespołu Szkół nr 1 w Nowym Miasteczku Jacek Zawiślak odczytał treść ślubowania dla uczniów klas mundurowych liceum ogólnokształcącego. Uczniowie ślubowali zawsze strzec wartości, dochowywać zasad koleżeństwa i nieść pomoc potrzebującym.
Podczas Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych powitano uczniów, którzy ukończyli swoją szesnastkę w Wojskowej Obronie Terytorialnej, czyli odbyli 16 dni podstawowych ćwiczeń. Chętni uczyli się m.in. poruszania w terenie z wykorzystaniem map i kompasu, udzielania pomocy medycznej.

– Zapraszam do Nowego Miasteczka. To miasto, które stawia na patriotyzm i promowanie kultury polskiej, w duchu wojskowości, na tym się skupiamy – podkreśla Tomasz Kuncik, komendant klas mundurowych w Zespole Szkół nr 1 w Nowym Miasteczku.

od 7 lat
Wideo

NATO na Ukrainie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska