Spis treści
Cyfryzacja oraz powszechny dostęp do technologii to pozytywne zjawisko. Ten postęp pozwala nam nie tylko rozwijać się ogólnie, jako ludzkości, ale i znacznie poprawia komfort życia. Weźmy choćby możliwość robienia zakupów przez internet zamiast stania w kolejkach i chodzenia po sklepach. Niemniej istotny w naszych czasach stał się też dostęp do medycyny i choć telemedycyna wymaga jeszcze wielu usprawnień, to receptę czy zwolnienie chorobowe otrzymamy obecnie bez problemu za pośrednictwem połączenia telefonicznego, nie musząc przy złym samopoczuciu wychodzić z domu i narażać na zarażenie innych osób. Skoro już jednak przy telefonach jesteśmy…
Smartfony i aplikacje - pożywka dla przestępców
Obecnie mało kto, może poza firmami, korzysta z telefonów stacjonarnych. Telefony komórkowe zmieniły się na przestrzeni lat w smartfony i już od dawna nie umożliwiają nam „jedynie” zdalnej komunikacji na odległość. Teraz to swoiste centra danych pozwalające na rozmaite czynności i to przy użyciu niepozornego poprzez gabaryty urządzenia. Funkcjonalności te natomiast możemy swobodnie zwiększać za pomocą aplikacji mobilnych.
Aplikacje mobilne to programy o rozmaitym zastosowaniu instalowane na naszych urządzeniach mobilnych. Dużą ich część jest darmowa, a wszystkie oferują nam ciekawe funkcje. Niestety popularność tego typu rozwiązań spowodowała, że na celownik wzięli je także cyberprzestępcy. Osoby takie wykorzystują więc obecnie bardzo często programy mobilne jako nośniki szkodliwego oprogramowania, w zależności od rodzaju wirusa pozwalające na np.:
- kradzież danych osobowych;
- dostęp do haseł i danych logowania do kont, w tym m.in. bankowych;
- możliwość śledzenia lokalizacji użytkownika;
- zapisywanie „w tle” użytkownika do płatnych subskrypcji;
- a nawet robienie nam zdjęć naszym własnym aparatem w smartfonie, bez naszej wiedzy.
Lista szkodliwych aplikacji mobilnych
Sporo tego, prawda? Każdy z tych podpunktów stanowi przy tym ogromne zagrożenie, dlatego tak istotne jest, aby sprawdzać aplikacje i źródła, z których je pobieramy. Zdarza się jednak przy tym nader często, iż nawet w oficjalnych sklepach jak Google Play pojawiają się szkodliwe aplikacje. Dotyczy to też App Store i użytkownicy powinni sprawdzać na bieżąco wykrywane przez specjalne instytucje zagrożenia.
W naszej galerii znajdziecie listę szkodliwych aplikacji mobilnych na Android i iOS, które zostały wykryte w ostatnich miesiącach. Ważne jest to, że nawet wykrycie zagrożenia i usunięcie programu ze sklepu nie sprawia, że będziemy bezpieczni. Jeśli pobraliśmy taki groźny program mobilny, to sami manualnie musimy go odinstalować z naszego smartfona.
Niebezpieczne aplikacje mobilne – szybko je usuń:
Sprawdź też:
Zakaz smartfonów w szkołach? 67% Polaków mówi "tak"!
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?