Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nauka zawodu w Niemczech - relacja z dyżuru eksperta

Ewelina Ryś 95 758 07 61 [email protected]
Aleksandra Ziomko podczas dyżuru odpowiada na pytania Czytelników dotyczące kształcenia zawodowego w Niemczech (fot. Beata Bielecka)
Aleksandra Ziomko podczas dyżuru odpowiada na pytania Czytelników dotyczące kształcenia zawodowego w Niemczech (fot. Beata Bielecka)
Jak wygląda kształcenie zawodowe w Niemczech? Gdzie ubiegać się o miejsce nauki? Oto odpowiedzi na Wasze pytania, które zadaliście Aleksandrze Ziomko z Izby Rzemieślniczej we Frankfurcie nad Odrą.

- Czy oferta edukacyjna niemieckich szkół zawodowych skierowana jest tylko do uczniów gimnazjów?

- Oczywiście, że nie. Oferta skierowana jest do wszystkich młodych ludzi, którzy chcieliby uczyć się zawodu za Odrą. W przeciwieństwie do Polski, po stronie niemieckiej nie ma ograniczenia wiekowego. Także osoby starsze, powyżej 18. roku życia, mogą podjąć naukę zawodu.

- Jak wygląda kształcenie zawodowe w Niemczech?

- Kształcenie zawodowe w Niemczech przebiega w tzw. dualnym systemie. Oznacza to, że zajęcia są jednocześnie w szkole i w zakładzie pracy. Z reguły nauka trwa od 2 do 3,5 roku, w zależności od zawodu i branży. Uczeń przez dzień lub dwa dni w tygodniu ma zajęcia teoretyczne w szkole. Reszta nauki odbywa się w zakładzie pracy, gdzie zdobywa się praktyczne umiejętności. Oprócz tego każdy uczeń ma zajęcia w ośrodkach ponad zakładowych, bo są firmy, które nie posiadają innowacyjnych urządzeń potrzebnych do pełnej nauki fachu.

- Jakie kryteria trzeba spełnić, żeby uczyć się zawodu u niemieckich sąsiadów?

- Przede wszystkim należy dobrze znać język niemiecki. Bez tego niemożliwe jest rozpoczęcie kształcenia. Nauka odbywa się po niemieckiej stronie, w szkołach i zakładach pracy, gdzie językiem wykładowym jest niemiecki. Dlatego wymagamy od naszych kandydatów bardzo dobrej znajomości języka w mowie i w piśmie.

- Jakie zalety przynosi nauka w systemie dualnym?

- Uzyskane kwalifikacje zawodowe dają młodemu człowiekowi większą szansę na znalezienie dobrze płatnej i ciekawej pracy. Świadectwo ukończenia szkoły zawodowej jest uznawane na terenie całych Niemiec. Nabyte umiejętności zwiększają mobilność zawodową na rynku pracy, a także przygotowują do samozatrudnienia. Istnieje również możliwość zdobycia tytułu mistrza lub kontynuacji nauki na studiach. Najważniejszym aspektem jest jednak dwujęzyczność. Po ukończeniu takiej szkoły polski uczeń staje się dwujęzycznym specjalistą w danym zawodzie.

- Gdzie szukać miejsc do nauki zawodów rzemieślniczych?

- Ofert należy szukać na giełdzie edukacyjnej Izby Rzemieślniczej we Frankfurcie, na stronie internetowej www.hwk-ff.de. Znaleźć tu można propozycje firm kształcących. Giełda ta jest codziennie aktualizowana przez naszych pracowników. Chętni do nauki w zawodach rzemieślniczych, zdobędą tu wiele wskazówek dotyczących początku działalności zawodowej oraz wolne miejsca kształcenia zawodowego w licznych profesjach. Na stronie można także umieścić ogłoszenie o poszukiwanej posadzie czeladnika i skorzystać z aplikacji on-line, pomocnej przy tworzeniu dokumentów aplikacyjnych. Poza tym giełda oferuje miejsca praktyk zawodowych.

Czytaj tez: Od września nasza młodzież może uczyć się zawodu w Niemczech

- Czy Izba Rzemieślnicza pomaga w znalezieniu firmy, w której odbywa się praktyczne kształcenie?

- Jeżeli jest taka potrzeba, pomagamy znaleźć firmę kształcąca. Obecnie mamy 3500 zakładów kształcących, więc jest to naprawdę duży wybór. O miejsce nauki chętni ubiegają się bezpośrednio w zakładzie pracy. Wcześniej należy przygotować dokumenty aplikacyjne w języku niemieckim. Są to: list motywacyjny, życiorys oraz świadectwo ukończenia szkoły, przetłumaczone przez tłumacza przysięgłego.

- Kto ponosi koszty kształcenia?

- Koszty kształcenia praktycznego ponosi zakład, w którym uczeń zdobywa umiejętności praktyczne. Natomiast zajęcia w szkole zawodowej są finansowane przez państwo. Warunkiem bezpłatnej nauki w szkole jest umowa, zawarta między uczniem a firmą. Uczniowie otrzymują ponadto wynagrodzenia miesięczne, które waha się w zależności od zdobywanego zawodu i branży. W pierwszym roku nauki wynosi od 200 do 600 euro.

- Z jakimi wydatkami musi się liczyć uczeń chętny do podjęcia nauki w Niemczech?

- Należy wziąć pod uwagę koszty indywidualne, których nie pokrywa firma kształcąca. Są to finanse potrzebne na wyżywienie i miejsce w internacie. Za internat trzeba płacić 300 euro miesięcznie.

Czytaj też: Nauka zawodu w Niemczech. Jakie warunki trzeba spełnić?

- Kiedy rozpoczyna się nauka?

- Nauka rozpoczyna się z reguły 1 września. Są firmy, które zaczynają kształcenie praktyczne miesiąc wcześniej, ale zawsze można to indywidualnie ustalić.

- Czy będzie test językowy dla kandydatów, którzy chcą zdobywać fach za Odrą?

- Wszyscy uczniowie, którzy wyrażą chęć nauki w zawodach rzemieślniczych wezmą udział w sprawdzianie z języka niemieckiego. W Izbie Rzemieślniczej we Frankfurcie (Handwerskammer Frankfurt Oder) przy ul. Bahnhofstrasse 12, 16 kwietnia odbędzie się spotkanie informacyjno- rekrutacyjne dla kandydatów z Polski. Podczas tego spotkania uczniowie, którzy wcześniej zgłosili gotowość do podjęcia nauki, będą mogli sprawdzić swoje umiejętności językowe.

Zainteresowanych prosimy o kontakt pod nr telefonu: 00493355619131 lub na maila: [email protected].

Czytaj też: Od maja Niemcy otwierają swój rynek pracy

 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska