Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nie będziemy płacić abonamentu radiowo-telewizyjnego?

Redakcja
W czwartek późnym wieczorem Sejm głosami PO, PSL oraz SLD przyjął po burzliwej dyskusji nową ustawę medialną. Przewiduje ona zasadnicze zmiany w finansowaniu mediów publicznych, a co za tym idzie, spore roszady w polskim radiu i telewizji.

Zgodnie z przyjętą ustawą, abonament radiowo-telewizyjny od 2010 roku ma zostać zniesiony. Finansowanie mediów publicznych ma odbywać się poprzez pieniądze z budżetu państwa. Corocznie kwota ta ma wynosić nie mniej niż abonament zebrany w 2007 r., czyli ok. 900 mln zł. Ponadto regionalne oddziały TVP mają zostać przekształcone w samodzielne spółki. Projekt autorstwa PO, PSL oraz SLD uzyskał poparcie 257 posłów. 162 było przeciw, 6 wstrzymało się od głosu.

Ustawa trafi teraz do Senatu. W przypadku jej przyjęcia, będzie ją musiał jeszcze podpisać prezydent Lech Kaczyński. Należy przypomnieć, że prezydent już raz zawetował ustawę medialną.

Nowy system finansowania mediów publicznych - kwalifikowany jako pomoc publiczna - przed wprowadzeniem w życie będzie musiał również uzyskać zgodę Komisji Europejskiej.

Z dniem wejścia w życie ustawy wygasną obecne kadencje Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji oraz zarządów i rad nadzorczych TVP i Polskiego Radia. Ich członkowie mają pełnić swoje funkcje do czasu powołania następców.

 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska