Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nie ma zgody na modyfikowaną genetycznie żywność

(map) źródło: gmo.pl, wikipedia, icppc.pl, gmo.ekoportal.pl
Na nasze rynki nadal nie trafi genetycznie przetworzona żywność
Na nasze rynki nadal nie trafi genetycznie przetworzona żywność nubuck/sxc.hu
Pomidor nie będzie pachniał maliną. Prezydent Bronisław Komorowski zawetował właśnie ustawę o nasiennictwie, zawierającą zapisy o GMO, czyli modyfikowanej genetycznie żywności.

Żywność modyfikowana genetycznie? Początkowo takie modyfikacje służyły temu, aby np. zboża były odporniejsze na warunki atmosferyczne, czy działanie szkodników. GMO oznacza po angielsku "organizm zmodyfikowany genetycznie", a konkretnie chodzi o modyfikacje, które nie nastąpiły w sposób naturalny, ani też przez krzyżowanie.

Zwolennicy GMO wskazują na to, że dzięki modyfikacjom żywność taka jest tańsza, co oznacza, że jest bardziej dostępna (wskazuje się tu na możliwość rozwiązania problemu głodu w państwach trzeciego świata). Na dodatek dzięki zwiększonej odporności taką żywność mniej trzeba pryskać chemikaliami, przez co jest ona "zdrowsza".

Przeciwnicy (w tym SLD i Zieloni 2004, którzy zaapelowali do prezydenta o weto, a także PiS, który popierał weto prezydenckie) uważają, że ustawa legalizuje w Polsce GMO. Wskazują nie tylko na "nienaturalność" takiej żywności oraz na niezbadany długofalowy jej wpływ na ludzi. Dodatkowo za niehumanitarne uważają przetwarzanie genetyczne zwierząt hodowlanych tak, by rosły szybciej i ich poszczególne partie ciała były większe, niż w naturze. Jednym z najważniejszych argumentów przeciwko GMO jest to, iż np. kukurydza zmodyfikowana genetycznie jest produktem licencjonowanym i jako taka podlega ochronie prawnej - stąd w USA częste procesy o samoczynne zasianie przetworzonej kukurydzy z sąsiadujących obok upraw na polach rolników którzy "nie zakupili licencji". Taka praktyka grozi - zdaniem przeciwników GMO - monopolem na żywność ze strony producentów przetworzonych nasion.

Prezydent Komorowski uznał ustawę o nasiennictwie, zawierającą zapisy dopuszczające do rejestracji ziarno modyfikowane genetycznie za bubel prawny i odesłał ją do poprawki. Jednocześnie prezydent zapowiedział, że podpisze ustawę w której zapisów o GMO nie będzie. Jest to zmiana postawy prezydenta, który wcześniej zwracał uwagę na fakt, iż nie ma naukowych dowodów na to, iż żywność modyfikowana genetycznie ma negatywny wpływ na organizm człowieka.

Przypomnijmy, że w 2005 roku Sejmik Województwa Lubuskiego przyjął uchwałą stanowisko dotyczące ogłoszenia województwa lubuskiego strefą wolną od GMO. Jest to przejaw włączenia się w akcję uświadamianie społeczeństwu zagrożeń związanych z produkcją i konsumpcją żywności genetycznie zmodyfikowanej oraz wskazanie metod obrony i alternatywnych rozwiązań.

Głównymi państwami produkującymi GMO są Stany Zjednoczone, Argentyna, Kanada, Brazylia, Chiny, RPA. Najczęściej produkuje się GMO takie, jak kukurydza (większość produkowanej w USA jest właśnie zmodyfikowana), pomidory, soja, ziemniaki, bawełna, melony, tytoń. W Europie GMO to kukurydza, rzepak, buraki cukrowe, ziemniaki. W Polsce GMO jest stosowane jako pasza dla zwierząt. W całej UE dostępna jest zaś do spożycia zmodyfikowana kukurydza MON 810.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska