Nie żyje Marian Świątek, żagański regionalista

  Nie żyje Marian Świątek, żagański regionalista

  Grzegorz Kozakiewicz

  Gazeta Lubuska

  Gazeta Lubuska

  W czwartek, 7 czerwca, odszedł Marian Ryszard Świątek, żagański społecznik, regionalista, pasjonat lokalnej historii. Miał 68 lat.
  Marian Świątek miał 68 lat. Niemal pół wieku poświęcił żagańskim zabytkom.

  Marian Świątek miał 68 lat. Niemal pół wieku poświęcił żagańskim zabytkom. ©Archiwum

  Marian Ryszard Świątek, żagański społecznik, regionalista, pasjonat lokalnej historii był radnym czterech kadencji, społecznym opiekunem zabytków, działacz PTTK.

  Miał szczególne zasługi w dziedzinie współpracy miejscowego magistratu z miastami w Niemczech i Francji. Był współorganizatorem polsko – niemieckiego obozu wolontariuszy zajmujących się opieką nad grobami wojennymi oraz obchodów 800 – lecia miasta Żagania.

  To między innymi Marian Świątek zainicjował starania, które doprowadziły do renowacji wieży ewangelickiego Kościoła Łaski. Z niezwykłym zaangażowaniem oprowadzał po zabytkach młodzież, podkreślając rolę dziedzictwa kulturowego w rozwoju miasta.
  Prowadził też wykłady w szkołach oraz na Uniwersytecie Trzeciego Wieku w Żaganiu. W roku 2011 Ministerstwo Kultury I Dziedzictwa Narodowego przyznało mu Srebrną Odznakę za Opiekę nad Zabytkami. Odznaczono go także Krzyżem Zasługi Republiki Federalnej Niemiec.

  - Od dziecka mieszkałem z rodzicami i rodzeństwem w centrum bardzo zniszczonego miasta. Bawiliśmy się z kolegami w ruinach. Chodziliśmy po piwnicach zniszczonych domów, po zdewastowanym pałacu i znajdowaliśmy różne przedmioty: monety, książki, zdjęcia, widokówki, naczynia itp., które pozostały tutaj po byłych mieszkańcach. Już w szkole podstawowej zacząłem zbierać stare kartki pocztowe. Zobaczyłem, jaki piękny był Żagań w minionych latach. Na moich oczach wyburzano ulice z zabytkowymi kamienicami. Szczególnie te prace rozbiórkowe nasiliły się w czasie kręcenia filmów „Czterej pancerni i pies” i „Potem nastąpi cisza” – mówił o sobie Świątek w wywiadzie udzielonym portalowi „Turystyka Kulturowa”.

  Czytaj również: Lesław Batkowski nie żyje

  Zobacz też: Nie żyje Zbigniew Brzeziński. "Wielki Polak, wielki patriota"


  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  GazetaLubuska.pl poleca:

  Pracuj u nas - Seco Warwick zaprasza!

  Pracuj u nas - Seco Warwick zaprasza!

  Tu znajdziesz kandydatów w wyborach samorządowych 2018

  Tu znajdziesz kandydatów w wyborach samorządowych 2018