Niebezpieczne maszty w Zimnej Brzeźnicy?

Zbigniew Janicki, (decha) 0 68 377 02 20 [email protected]
Mieszkańcy Zimnej Brzeźnicy starają się zwrócić uwagę na problem z masztami i chorobami. Dlatego przyjechali w ubiegły wtorek na spotkanie u starosty żagańskiego Krzysztofa Jarosza.
Mieszkańcy Zimnej Brzeźnicy starają się zwrócić uwagę na problem z masztami i chorobami. Dlatego przyjechali w ubiegły wtorek na spotkanie u starosty żagańskiego Krzysztofa Jarosza. fot. Zbigniew Janicki
Udostępnij:
Czy maszty telefonii komórkowych sieją falę chorób, a nawet śmierci? Eksperci twierdzą, że nie ma zagrożenia.

- Bo jak są pomiary, to operatorzy wyłączają anteny - twierdzą mieszkańcy.

Pisaliśmy o tym, że mieszkańcy obawiają się masztów telefonii komórkowych. Mówią o chorobach, zgonach na raka. Do tego ich przerażenie budzi fakt, że w okolicy stawiane mają być kolejne urządzenia. W Gościkowie są już trzy maszty, drugi ma stanąć w Niedoradzu, trzeci w Zimnej Brzeźnicy.

Sprawa, zdaniem mieszkańców robi się bardzo poważna. Przekonaliśmy się o tym na miejscu w terenie. - Jestem w czwartym miesiącu ciąży i zastanawiam się, czy nic nie grozi mojemu dziecku. Dwie bratowe, które tutaj mieszkały podczas ciąży, urodziły chore dzieci... - powiedziała nam Elżbieta Stawiarska.

- Mogę wyliczyć długą listę osób chorych. Tak nagle, bez powodu to się nie dzieje - dodała Grażyna Kowalska, której dziecko zmarło na nowotwór.

Nikt się tu nie buduje

Jak na alarmy mieszkańców odpowiadają urzędnicy? - To nie jest wynikiem ludzkiego działania, tylko zbieg okoliczności - powiedział na ostatnim spotkaniu w tej sprawie starosta Krzysztof Jarosz.

Z tymi słowami nie zgadzają się mieszkańcy, nie wierzą w falę zbiegów okoliczności. - W każdym budynku ktoś choruje - mówiła w starostwie sołtys Zimnej Brzeźnicy Krystyna Witkowska.

A jak jest w rzeczywistości? Maszty zbierają żniwo, czy to jest sytuacja naturalna? Od 1995 r. do połowy obecnego odnotowano 18 zachorowań na nowotwory złośliwe, w tym 11 osób zmarło. Z wyliczeń Lubuskiego Centrum Zdrowia Publicznego dowiadujemy się, że w Zimnej Brzeźnicy jest podobnie jak w całej gminie Niegosławice.

- Jednakże na poziomie powiatu żagańskiego niepokojące są najwyższe w województwie wskaźniki chorobowości na nowotwory dzieci i młodzieży w latach 2006-2007 - tłumaczy dyrektorka LCZP Irena Jaszkul.

Mieszkańcy twierdzą, że może dojść do tragedii, przekonują o przedawnionej już niezbyt bezpiecznej technologii. Od 1994 działa mała wieża, a od 1992 r. jest duża, z 23 antenami. - U nas jest najstarsza wieża w Polsce, jedna z pierwszych wież matek. Problem w tym, że naszym utrapieniem nie są tylko zachorowania na raka, ale także na wiele innych chorób. My na co dzień wstajemy zmęczeni - mówiła na spotkaniu w starostwie mieszkanka Zimnej Brzeźnicy Urszula Jasek.

- A wieś wymiera. U nas nikt się nie buduje, wokół stają domy, u nas nikt nie chce mieszkać.

Do mieszkańców nie trafiają wypowiedzi, że promienie telekomunikacyjne nie są szkodliwe, dziwią się, że na maszty nie zgadzają się nadleśnictwa, a do napraw pracownicy przystępują w specjalnych kombinezonach. - Koło wieży jest budynek, ludzie umarli a teraz nikt nie chce go kupić - podała przykład K. Witkowska.

Czy będzie jeszcze gorzej, gdy stanie kolejny maszt? - Na dzień dzisiejszy żaden wniosek nie wpłynął - poinformował inspektor ds. budownictwa i ochrony środowiska w urzędzie gminy w Niegosławicach Włodzimierz Łagowski.

Huta działa na wyobraźnię

Wzrost zachorowań zauważa miejscowy lekarz rodzinny Elżbieta Łazarów-Janiak. Mówi o żniwie chorób, jednak ostrożnie podchodzi do sprawy. Daje do zrozumienia, że nastąpił postęp cywilizacyjny np. częstsze chodzenie na badania i zwiększona wykrywalność.

Natomiast Powiatowy Inspektor Sanitarny lek. med. Mirosław Grotowski dodaje, że niekorzystne i niefortunne w ogóle to jest położenie Zimnej Brzeźnicy. Ludzie używają nawozów, spożywają żywność z konserwantami, na wyobraźnię też działa huta Głogów.

- Nie powinno się straszyć mieszkańców, bo oni nie wyniosą i nie zabiorą domów jak ślimaki - podkreśla E. Łazarów-Janiak.

Jednak problem nie jest bagatelizowany. - Przeanalizowaliśmy wszelkie dane i wystosowaliśmy zapytania do lekarzy rodzinnych - powiedział inspektor Grotowski, który obiecał poważnie przyjrzeć się wynikom. Także poważnie wziął do siebie informację o dotychczasowych wynikach badań. - Dwukrotnie badano pole elektromagnetyczne. Wynik z góry był przesądzony, bo wtedy żadna komórka nie działała - dodała U. Jasek.

- Jest to cenna informacja. Będę interweniował piętro wyżej - powiedział M. Grotowski.

Wszystko z umiarem

- Spróbujemy drążyć temat - obiecał starosta K. Jarosz. Choć przyznał, ze nie liczy na cud, to zrobi co w jego mocy. Jednym z działań były konsultacje ze specjalistą onkologiem, obecnym podczas dziecięcego pikniku zdrowia w ubiegłą sobotę w Żaganiu.

- Wszystkie dobra cywilizacyjne można stosować, tylko z umiarem. W przypadku sieci komórkowych trzeba zbadać stężenie, wtedy można wysnuć wnioski - powiedziała onkolog dziecięcy prof. Alicja Chybicka. Dyrektor kliniki onkologii w Akademii Medycznej we Wrocławiu nie bagatelizuje przypadków zachorowań w Zimnej Brzeźnicy. - U dzieci nowotwory szybko się rozwijają i szybko zabijają, ale za to łatwo je wyleczyć. Musimy działać - dodała.

Po pikniku potwierdził się wysoki procent zachorowań na nowotwory, szefowa wrocławskiej kliniki od razu postanowiła zabrać na leczenie dwójkę dzieci. - Doceniamy pomoc takiego specjalisty. Poczekamy na badania albo zlecimy je niezależnej firmie i przyjrzymy się bliżej przypadkom zachorowań w Zimnej Brzeźnicy - podsumowuje rzeczniczka starostwa Iwona Hryniewiecka.

Wideo

Komentarze 2

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

~gość~
NIKT nie powie jasno, że częstotliwość telefonii komórkowej, (częstotliwość na jakiej pracują mikrofalówki) jest szkodliwa! Telefonia komórkowa jest i dobrodziejstwem i zabujstwem przynoszącym kolosalne zyski operatorom i powiązanym z nimi kooperantom!
c
cafee
. Skutek ten oznacza również, że każdy sąd krajowy, będąc organem państwa członkowskiego, ma udzielać w ramach swej jurysdykcji ochrony prawom podmiotowym, które prawo wspólnotowe przyznaje podmiotom prywatnym.

Ten sam wniosek płynie ze struktury art. 177 Traktatu rzymskiego, zgodnie z którym każdy sąd lub trybunał państwa członkowskiego jest uprawniony do wystąpienia do Trybunału Sprawiedliwości z wnioskiem o wydanie orzeczenia wstępnego, jeżeli uzna, że orzeczenie w przedmiocie interpretacji lub ważności prawa wspólnotowego jest konieczne dla wydania wyroku przez ten sąd lub trybunał.
Skuteczność tego przepisu byłaby naruszona, gdyby sąd krajowy byłby pozbawiony możliwości natychmiastowego stosowania prawa wspólnotowego zgodnie z orzeczeniem Trybunału Sprawiedliwości.
Dodaj ogłoszenie